2024 рік був досить врожайним для дослідників минувщини, історики змогли порадувати людство величезним списком цікавих відкриттів. Висвітлити весь список не представляється можливим. Починаючи від випадково знайденої римської мармурової статуї та могили Платона до найдавнішої у світі губної помади та найранішого з відомих наскельних малюнків у Південній Америці - в археології у 2024 році відбувалося багато всього цікавого.
Патріоти України пропонують ознайомитись списком із знахідок, які найбільш вподобали журналісти NV.
Болгарські археологи виявили мармурову скульптуру грецького бога Гермеса під час розкопок на місці стародавнього міста Гераклея Сінтіка в Болгарії, недалеко від кордону з Грецією.
Скульптура була, вочевидь, захована в каналізаційній трубі близько 1600 років тому.
Як могла мармурова статуя одного з найбільш значущих грецьких богів потрапити в таке неналежне місце?
Вчені припускають, що цьому є просте пояснення.
За словами археологів, які керували розкопками, добре збережену статую заввишки трохи більше ніж 2 м, найімовірніше, було поміщено в каналізацію під землю, щоб захистити її після землетрусу 388 року н.е.
Після того як землетрус призвів до занепаду міста, його закинули близько 500 року н.е. Мармуровий Гермес не бачив сонячного світла майже 16 з половиною століть. Але він все ж уцілів.
Польському композитору, який помер 175 років тому у віці 39 років, приписують новий вальс, що його виявив зберігач Бібліотеки і музею Моргана в Нью-Йорку.
Це короткий вальс, який не йде в порівняння з багатьма іншими творами великого композитора.
Але це його перший невідомий твір, знайдений майже за століття.
«Почути його вперше буде хвилюючим моментом для всіх, хто цікавиться класичним фортепіано», — каже Робінсон Макклеллан, куратор музею, який виявив загублений вальс.
Шопену було двадцять з невеликим років, коли він написав цей короткий, але повний вальс на рукописі розміром з поштову листівку.
Можливо, спочатку він призначався для подарунка, але на відміну від інших відомих подарованих вальсів Шопен не підписав його, що говорить про те, що він міг передумати.
Нарешті штучний інтелект (ШІ) по-справжньому став у пригоді і в археології.
Учені давно билися над розшифровкою так званих Геркуланумських сувоїв. Вони були виявлені ще в XVIII столітті під час розкопок у Помпеї. Сувої були сильно пошкоджені, що зробило їх прочитання майже неможливим завданням, однак тут на допомогу прийшов ШІ.
Дослідники розробили спеціальні алгоритми, які допомагають візуалізувати частково втрачені тексти. І це дало змогу досягти цікавих результатів.
Так, учені змогли прочитати нові фрагменти сувоїв, які розповідають про останні дні великого давньогрецького філософа Платона. Зокрема, стало відомо, що Платон був не дуже задоволений музикантами, які грали на флейтах біля його смертного одра. Він вважав, що в них «погане почуття ритму». Крім того, вчені тепер знають, де був похований філософ — у саду поруч із храмом в Афінській академії Платона. Її, як заведено вважати, було зруйновано 86 року до н.е., коли в Афіни вторгся римський полководець Луцій Корнелій Сулла.
Гробниця, відома як мастаба, розташована в некрополі пірамід у Дахшурі, який Німецький археологічний інститут Каїра розкопує з 1976 року.
Її вік оцінюють приблизно в 4300 років (близько 2300 р. до н.е.), а її унікальна цінність полягає в серії малюнків, які прикрашають її стіни.
Написи на вапнякових фальшивих дверях мастаби свідчать про те, що вона належала адміністратору на ім'я Сенеб-небеф і його дружині Ідут.
За словами німецького археолога Стефана Зайдлмайєра, який очолює експедицію, малюнки на стінах гробниці «виконані бездоганно» і є достовірним свідченням художнього середовища столичного регіону розвиненого Старого царства.
Найдавніші наскельні малюнки
Величезна печера, відома як Уенул-1, вхід до якої розташовано приблизно на 1 тис км на північний захід від Буенос-Айреса, Аргентина, піднесла вченим великий сюрприз.
Саме тут група археологів з Аргентини та Чилі виявила найбільш ранні з відомих наскельних малюнків у Південній Америці. Загалом на стінах печери площею понад 600 кв м було виявлено 895 малюнків.
Вчені вважають, що найпізніші з них були зроблені приблизно 8200 років тому. А визначити вік найперших малюнків поки складно. Знахідку складно переоцінити. Це — величезний масив малюнків, які дають уявлення про художні здібності первісного суспільства мисливців-збирачів епохи середнього Голоцену.
Як це часто буває в археології, цю велику знахідку зробив «Індіана Джонс-любитель».
Звичайний робітник, який працював на будівництві парковки в невеликому англійському містечку Пітерборо, одного чудового дня виявив мармурову голову жінки.
Викликані на місце археологи швидко визначили, що це — залишки давньоримської скульптури віком щонайменше 1 800 років.
Але сюрпризи на цьому не закінчилися.
Вчені продовжили пошуки в районі будівництва і за два тижні виявили решту скульптури — тіло загадкової жінки.
Поки що в дослідників є лише одна більш-менш достовірна гіпотеза про те, яким чином статуя могла опинитися в цій місцевості.
Поблизу від Пітерборо розташований маєток династії графа Ексетера. Один із графів у 1760-х подорожував Італією. Можливо, він привіз із собою на батьківщину невідому давньоримську статую. Однак, чому вона опинилася закопаною в багнюці доволі далеко від маєтку, поки що залишається загадкою.
Стародавні жінки не так уже й відрізнялися у смаках від сучасних. У році, що минає, вчені виявили під час розкопок на території південно-східного Ірану посудину з, ймовірно, найбільш раннім зразком губної помади в історії.
І, судячи з усього, це була помада яскраво червоного кольору, зазначають автори дослідження, результати якого були опубліковані у виданні Scientific Reports.
Автори роботи встановили, що вік посудини — близько 4000 років. А компоненти, з яких виготовлена помада, — це гематит, а також манганіт, брауніт і воскові компоненти на рослинній основі.
При цьому, автори роботи зазначили, що «інтенсивність червоних фарбувальних мінералів і воскові речовини відповідають рецептам сучасних губних помад.
У Полтавській області 34-річну породіллю підозрюють у вбивстві свого новонародженого сина. Про це передає Полтавська обласна прокуратура. За даними слідства, 31 січня цього року жителька Миргородського району за місцем проживання народила хлопчика. Пі...
Цей напрямок може стати не менш запитаний ніж космічний туризм, переконані організатори проекту вартістю щонайменше у 120 000 000 доларів. Британські вчені готуються зробити прорив у дослідженні океану, створивши перше у світі підводне поселення в рамк...