Фестиваль "Спалах різдвяної звізди" і традиційна хода звіздарів стали однією з "фірмових" традицій святкування Різдва у Львові. Торік це надихнуло наукових і громадських діячів створити окрему книгу "Творці різдвяних звізд". Сюди увійшли найнеймовірніші звізди з вертепів, які допомагали українцям відчувати прихід Божої Дитини на землю, і дослідження етнографів про звіздарство як окреме народне ремесло, зазначають Патріоти України.
Львів'янку Дарію Ковальчук (з дому Жеплинська) знають у Львові як дослідницю кобзарства, хіміка-технолога, педагога, музикантку і магістра релігійних наук. Разом зі своїм татом і сином вони відродили традиційний галицький ляльковий вертеп, ще одне її захоплення – вертепні звізди.
"Призначення звізди у вертепі – нагадувати про Євангеліє, в якому мудреці йшли за світлом зірки і знайшли Новонародженого. Її призначення не змінилося – вона покликана нагадувати нам про Різдво і що треба йти за Світлом", – переконана Дарія Ковальчук.
До книги упорядниці вдалося роздобути світлини з різних частин України, переважно – з приватних архівів Зенона Боровця і Юлії Гризлюк.
"Дуже багато друзів зголосилися мені допомогти й надати фотографії звізд, ми збирали їх довго і трепетно. Чимало родин надали свої фото, є такі, яким уже дуже багато років, найстаріша світлина у нашій колекції – з 1905 року", – каже упорядниця.
Організаторка й упорядниця книги змогла зібрати неймовірну колекцію світлин вертепних звізд. Тут є і різдвяні звізди з початку ХХ століття, і звізди-гіганти з людський розмір із Надсяння, є звізди з Донеччини, звізди з УПА тощо. До речі, звізди з Надсяння особливі своїм розміром – там побутували зірки-гіганти.
Ще однією співавторкою книги є Юлія Гризлюк – майстриня з оздоблення та виготовлення різдвяних звізд, яка наповнює їх символічним змістом. Їй у цьому допомагає вся родина, особливо батько та доньки. Захоплення звіздарством перейняла від своєї бабусі Олександри Кучерепи, переселеної із Надсяння (нині – територія Республіки Польща). Юлія оздоблює звізди, які змайстрував її батько, звіздар Михайло Тимофійович Швець, та інші майстри. Бабця Юлії зберегла унікальні фотографії, на яких зображені звізди-гіганти розміром вище від людини. Одна зі звізд її роботи навіть була у Ватикані.
Надія Дзвоник – засновниця ходи звіздарів у Львові, комунікаторка зі звіздарями України і за кордоном, завідувачка етнокультурологічним відділом Музею народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького. За її дослідженнями, впродовж років різдвяна зірка видозмінювалася, але в наші дні наші майстри створюють сучасні зірки, які присвячують подіям новітньої історії. Для прикладу, була зірка, створена до Євро-2012. До речі, її ініціатором виступив депутат Львівської міської ради Роман Грицевич.
Богдан Новак – відомий народний майстер з виготовлення звізд. У його колекції – найбільша різдвяна звізда діаметром майже два з половиною метри, а також спеціальні звізди, наприклад, виготовлені спеціально для зустрічі Різдва на "помаранчевому" Майдані.
У 2018 році створили звізду "Героїчна" – з предметів військової амуніції: маскувальної сітки та гільз за проєктом "Військово-польовий арт" Павла Роутера. А ось звізда пам’яті Героїв Небесної Сотні у 2015-му (автор-конструктор – Богдан Новак, оздоблення – художниця Оксана Добуш) має складну форму і конструкцію: 12 ріжків і півсфера обертаються на валу в протилежних напрямках, а Тризуб – Герб України – на валу – нерухомий. На півсфері білим кольором зображено мапу північної півкулі на території Євразії, синьо-жовтим кольором позначено мапу України з написом "Київ – Україна". Навколо півсфери на жовтому полі, по колу розміщений текст "НЕБЕСНІЙ СОТНІ". 12 ріжків символізують 12 апостолів, що поєднують Землю з Небесами. По колу, над ріжками, в небесному просторі горять 100 свічок. Кожному Герою – свічка Пам’яті.
У 2021 р. звіздарка Галина Якубишин створила різдвяну звізду "Вдячність". Цією роботою звіздарі висловлюють своє глибоке шанування та подяку лікарям. Велика звізда на 13 променів вбрана у білі шати. На кожному промені – медичний символ: долоні, які дбайливо оберігають серце. У центральній частині зображено орден святого Пантелеймона. Цей орден є відзнакою за професіоналізм, милосердя і благородну діяльність в галузі охорони здоров’я України. Навколо ордена подячна фраза – "Ангелам у білих халатах". Конструкція звізди та художнє оформлення належить Галині і Роману Якубишиним.
12 звізд із книги "Творці різдвяних звізд":
Волонтер із Японії Фумінорі Цучіко, який щодня безкоштовно годує сотні харків'ян, заявив, що ризикує втратити можливість законного перебування на території України. За його словами, все через те, що він не може потрапити на прийом до територіального ор...
У Вінницькій області під час конфлікту між чоловіками сталося вбивство. За вчинений злочин чоловікові загрожує до 12 років за ґратами. Про це повідомили у поліції регіону, передають Патріоти України. "Під час конфлікту 28-річний зловмисник завдав потер...