Шість попередніх запусків безпілотного космоплана X-37B здійснювали на ракетах-носіях середньої вантажності. Тепер у космос секретний літак виведе носій надважкого класу. Це означає, що збільшиться як корисне навантаження апарату, так і, мабуть, висота його робочої орбіти.
Як повідомив портал Ars Technica з посиланням на офіційних осіб, сьому місію багаторазового космічного літака X-37B ВПС США заплановано на 7 грудня. На орбіту космоплан виведе ракета-носій SpaceX Falcon Heavy, пуск якої відбудеться із Космічного центру імені Кеннеді у Флориді. Нова місія одержала позначення USSF-52 (OTV7).
Це досить несподівана новина, зазначили журналісти, адже раніше апарат запускали носії середнього класу Atlas V та Falcon 9. Тепер до космосу його вперше відправить надважка ракета компанії SpaceX.
Щодо корисного навантаження апарата, то воно, як і в попередні рази, залишається в таємниці. У своїй заяві Космічні сили США були небагатослівними: лише розповіли, що сьома місія X-37B матиме "широкий спектр випробувань та експериментів".
"Випробування включають експлуатацію багаторазового космічного літака в нових умовах, експерименти з новими космічними технологіями, а також досліди з впливом радіації на матеріали, надані NASA", - повідомили військові.
Що стосується дослідів з радіацією, ймовірно, мається на увазі експеримент Seeds-2, під час якого насіння рослин піддається впливу агресивного радіаційного середовища.
Хоча орбітальний випробувальний корабель X-37B оповитий завісою таємниці, про нього дещо відомо. Наприклад, що з нього можуть запускати невеликі супутники, проводити на борту досліди. Експериментальний літак багаторазовий та повністю безпілотний. Він може швидко змінювати орбіти, маневрувати. Апарат виробляє електроенергію за допомогою сонячної батареї та повертається самостійно на Землю в літаковому режимі, приземляється на злітно-посадкову смугу.
X-37B - розробка Boeing для американських ВПС (трохи пізніше проєкт перейшов до Космічних сил США). Раніше військові чиновники визнали, що існують дві машини X-37B, кожна з них літала вже кілька разів.
Довжина космоплана становить 8,9 метра, розмах крила – 4,5 метра.
У центральній частині фюзеляжу X-37B знаходиться вантажний відсік для корисного навантаження, а також одноразовий службовий модуль, який уперше протестували у попередній місії. Очевидно, цей модуль дає додаткові можливості проведення експериментів.
X-37B вперше відправили до космосу у квітні 2010 року. Попередній політ космоплан здійснив у 2022-му: під час цієї місії безпілотний літак провів на орбіті 30 місяців (908 днів), що стало найтривалішим польотом X-37B на сьогодні. Апарат може працювати на висотах від 200 до 750 кілометрів, на орбітах, нахилених до площини земного екватора під кутом приблизно 55 градусів.
Слова американських військових про те, що під час сьомого польоту корабель "випробовуватимуть у нових умовах", мабуть, означають, що нова місія X-37B виконуватиметься на вищій орбіті, ніж у попередні рази. Це цілком логічно, оскільки апарат запускає носій Falcon Heavy, що має значно більшу вантажність, ніж ракети Falcon 9 або Atlas V, які Пентагон використовував для попередніх запусків X-37B.
У документі про місію USSF-52, опублікованому військовими кілька років тому, говорилося, що для сьомого пуску X-37B "потрібна вантажність не менше 6,35 тонни", а сам політ буде проходити на "геостаціонарній перехідній орбіті" (її висота досягає 35 тисяч кілометрів). Це досить велика зміна порівняно з минулими польотами військового човника, висота яких була не більше кількох сотень кілометрів.
Однак цьому документу понад п'ять років, а отже, план сьомої місії, можливо, змінився. Військові чиновники зазвичай не повідомляють параметри орбіти майбутніх космічних польотів, але пильні любителі можуть обчислити її висоту та нахил за допомогою загальнодоступної інформації, пов'язаної із запуском ракет, яку публікують ближче до дати старту.
Існує безліч думок про те, що насправді є мінішатлом X-37B. Особливе занепокоєння цей літак викликає у Росії та Китаю, які вважають, що він може бути носієм апаратів-розвідників або навіть зброї масового ураження (ЗМУ). Водночас висновки про те, що космоплан може нести ЗМУ, навряд чи мають під собою підстави, оскільки це заборонено чинними міжнародними договорами.
За новими правилами бригади екстреної медичної допомоги доставлятимуть пацієнтів з інфарктами, інсультами та іншими критичними станами до профільних медичних закладів, передають Патріоти України. Як повідомили на сайті МОЗ, з січня 2025 року бригади шв...
На війні проти російських бойовиків загинув грузинський доброволець - 24-річний Леван Лохішвілі. Про це повідомляє Ехо Кавказа, передають Патріоти України. Зазначається, що захисник загинув 19 листопада у Херсонській області внаслідок вибуху саморобног...