Українська антарктична станція "Академік Вернадський" до 1996 року належала Великій Британії і називалася "Фарадей", зазначають Патріоти України.
Британці збудували нову базу "Розера" за 360 км на південь, тож стару передали Україні безкоштовно. Згідно з вимогами Антарктичного договору, подарувати станцію іншій країні було значно дешевше, ніж її зачинити. Хоч були охочі її недорого купити, Велика Британія все ж надала перевагу молодій Україні, яка вже мала свою наукову потужність. Так у нас 25 років тому з'явилася перша і єдина антарктична станція. Її перейменували на честь видатного українського вченого, академіка Володимира Вернадського, першого президента Національної академії наук України.
Перша українська антарктична експедиція під час передачі станції сплатила за неї символічну ціну в один фунт стерлінгів.
Перша українська експедиція під час передачі станції сплатила за неї символічну ціну - один фунт стерлінгів, фото / Євгеній Прокопчук, УП
Зараз на станції перебуває вже 26 річна антарктична експедиція. Це наймолодша команда серед усіх попередніх. Серед них - 12 учасників: 7 науковців, лікар, кухар, дизеліст, системний механік та сисадмін.
ТСН.ua проведе у гості до українських полярників, розповість, чим займаються на науковій базі і які унікальні явища там трапляються.
Станція "Академік Вернадський" розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова.
Головне призначення станції - проведення наукових досліджень на шостому континенті.
Окрім збору метеоданих для прогнозування світової погоди, українські вчені цілодобово збирають та обробляють інформацію про глобальні проблеми, наприклад фіксують процес танення льодовиків і вимірюють рівень озону. Саме за даними цієї станції, яка тоді ще належала Великобританії, у 1985 році було виявлено озонову діру.
Українські дослідники кажуть, що дослідження цього полярного регіону дають змогу значно краще зрозуміти природні процеси, а також ступінь впливу людства на біосферу Землі та спрогнозувати його наслідки.
Загалом цьогорічна експедиція має заплановані дослідження за п’ятьма основними напрямами:
Також українські вчені долучаються до міжнародних проєктів. Серед них було і обрахування пінгвінів. Науковці повинні були дослідити міграцію пінгвінів за допомогою встановлення спеціальних GPS-міток.
Влітку 2021 року неподалік української полярної станції зібралися тисячі пінгвінів. Переважно це субантарктичні пінгвіни Дженту або Аделі.
Коли в Україні – літо, то в Антарктиці – зима і води навколо "Вернадського" у цей період сковує крига. Тому пінгвіни, що живуть біля станції, відпливають північніше, щоб знайти відкриті ділянки води і мати доступ до їжі.
Станцію "Вернадського" замело снігом, фото Олександр Надточій
19 грудня науковці повідомили, що зафіксували рекодний за 20 років рівень снігу біля станції "Академік Вернадський". Він становив аж 2,75 м. Попередній рекорд був у 2016 році і становив 2,65 м, тобто на 10 см менше. На острові продовжує сніжити, хоч в Антарктиді зараз літо.
Як кажуть полярники, така погода урізноманітнює не тільки їхнє життя, а їхніх головних сусідів – пінгвінів. Ті гнізда, які розташовані на низовинах, повністю засипало снігом, з них стирчать тільки голови птахів, які продовжують висиджувати яйця. А от тим пінгвінам, які встигли зайняти найкращі місця на узвишшях, пощастило більше. Їх запорошило лише частково.
Але пінгвіни - не єдині сусіди наших полярників. Біля української станціх на Аргентинських островах ще у жовтні почався сезон розмноження тюленів Ведделла.
Дослідники поділилися зворушливими кадрами перших новонароджених тюленят.
Ще одне доволі рідкісне явище українські вчені побачили у червні. Вони зафіксували крижані полярні стратосферні хмари, яких ще називають перламутровими.
Переважно їх можна побачити в Антарктиці взимку.
Перламутрові хмари складаються з кристаликів криги, вони дуже тонкі, тож вдень їх майже не видно, а ось під час заходу сонця, коли воно опускається на кілька градусів нижче горизонту, світло відбивається від кристаликів льоду в хмарах і таким чином виникає оптичний ефект іризація. Він і "фарбує" хмари в різні кольори.
На цьому незвичні явища на острові, звісно, не закінчилися. Науковці спостерігали також цього року велетенські айсберги та крижані острови, які наче літали у повітрі над поверхнею океану. Але вони виявилися лише оптичною ілюзією.
Міражі утворюються через аномальне заломлення світла в атмосфері і можуть "висіти" в Антарктиці днями, а то й тижнями.
4 грудня над антарктичною станцією дослідники спостерігали повне сонячне затемнення. Це дуже рідкісне природне явище, наступного слід очікувати аж через 18 років, кажуть науковці.
Більшість будівель станції, яка встановлена на кам'яній основі острова Галіндез, були зведені впродовж 1979–1980 років. До комплексу метеорологічної та географічної обсерваторії входять:
Також за 9 км від станції є невеликий будиночок аварійної бази — хатина Расмуссена. На станції працюють також:
Дослідники мають свій розпорядок дня: обов'язкові обід і вечеря, поміж цим займаються своєю роботою. Також у них є обов’язкові денні і нічні чергування, генеральне прибирання станції, громадські роботи, такі як розчищення території від снігу.
Щоправда, відео було зняте осінню, але все ж це не завадить ознайомитись з атмосферою, яка панує в обсерваторії і подивитися на житло дослідників: там є комори для зберігання лиж, а також снігоступів - важкого для ходьби, але незамінного для тренування ніг взуття.
Зазначимо, що три роки тому вперше з передачі станції Україні тут розпочали ремонт, ці роботи тривають і досі, адже розтягнулись у часі через пандемію коронавірусу. Для модернізації обсерваторії сюди прибуває спеціальна група працівників.
Також додамо, що у серпні Україна придбала британський криголом "Джеймс Кларк Росс" за 5 мільйонів доларів. Вже в Одеському порту його перейменували на "Ноосферу". Стометрове наукове судно дозволить нашим вченим повернутися до вивчення Світового океану та значно покращить логістику української антарктичної станції “Академік Вернадський”.
Ось так святкували Новий 2021 рік учасники 25 УАЕ на станції "Академік Вернадський".
18 січня до поліції надійшла заява від 30-річної жінки про встановлення місцезнаходження її цивільного чоловіка 1983 року народження. Зі слів заявниці, він перестав виходити з нею на зв'язок з 16 січня, тому що його забрали співробітники ТЦК. У своєму ...
В Іспанії «обвалився» гірськолижний підйомник, внаслідок чого десятки людей отримали поранення. Наразі відомо про щонайменше 30 постраждалих. Про це пише Sky News, передають Патріоти України. Інцидент стався на крісельному підйомнику на гірськолижному ...