17 березня віряни вшановують пам'ять преподобного Герасима Йорданського. Раніше у день Герасима прилітали з півдня граки. Цікаво, що граки зазвичай летять з такою самою швидкістю, з якою просувається фронт теплого повітря, – близько 50 кілометрів на добу.
Вважалося, що якщо граки, прилетівши, відразу беруться до лагодження своїх гнізд, то весна буде швидкою і гуртовою. А ось якщо птахи, посидівши на гніздах нетривалий час, знову злітають, холоди протримаються ще кілька днів. Наші пращури використовували спотереження за граками як своєрідний посівний календар: якщо птахи сіли на гнізда, то вже через тиждень можна виходити в поле.
На Герасима господині пекли граків з тіста, пригощали ними дітлахів. Грак, до речі, вважається птахом-трудівником, тому народжені у такий день вирізняються працьовитістю та хазяйновитістю.
Крім того, вірили, що граки мають властивість виганяти з дому і з двору нечисту силу. Тому на Герасима випроваджували кікімору. Миритися з нею люди не хотіли, бо вона постійно капостила: то стукала в'юшкою у печі, то сплутувала пряжу, то била горщики, то гриміла посудом. Щоб вгамувати нечисть, запрошували до хати знахаря, який оглядав усі кути хати, обмітав піч і читав замовляння. Кікімора могла повернутися до хати тільки восени, після відльоту граків у теплі краї.
Прикмети у цей день:
Побачити грака – рік буде щасливим.
Тепла і сонячна погода – до багатого врожаю.
Дощить – літо буде посушливим.
У віконце постукав птах – до гарних новин.
Домашній улюбленець весь день спить – незабаром похолодає.
Люди, народжені цього дня, дуже розумні й мудрі.