Червона планета все ще здатна дивувати й залишає надію на те, що на її землях людство все ж знайде позаземне життя. І недавнє дослідження науковців тому найкраще підтвердження.
Так, згідно з новою науковою працею, яка опублікована в авторитетному журналі Nature Scientific Reports, на Марсі вдалося виявити залишки стародавнього грязьового озера, де планетологи збираються шукати органічне життя.
Дослідники "мандрували" дуже специфічною для землян місцевістю, яку охрестили Hydraotes Chaos (можливий переклад "Хаос Гідри").
Ця місцевість хаосу являє собою нагромадження гір, розбитих кратерів і зубчастих долин. А посеред цього специфічного пейзажу лежить спокійне коло відносно рівної землі — саме ця область, припускають вчені, колись була стародавнім грязьовим озером.
Ця рівнина поцяткована конусами та куполами, з натяками на багнюку, що вирує знизу. Як зазначають дослідники, це вірна ознака того, що осадові відкладення підіймалися саме знизу.
Старший науковий співробітник Інституту планетарних наук в Арізоні Алексіс Родрігес розповів, що вивчити місцевість Hydraotes Chaos вдалося за допомогою марсіанського космічного апарату NASA Mars Reconnaissance Orbiter, який зробив унікальні знімки.
Далі за допомогою комп'ютерного моделювання місцевості вдалося підтвердити, що під поверхнею області, де колись можливо існувало озеро, міг ховатися резервуар з водою, багатою біосигнатурами (органічним життям).
Але найцікавіше, що виявленим відкладенням має бути не більше 1,1 мільярда років.
Як припускають науковці, близько 3,7 мільярда років тому поверхневі води на Червоній планеті почали замерзати через те, що атмосфера розріджувалась і поверхня охолоджувалася.
Проте, під землею ґрунтова вода все ще могла залишатися рідкою у величезних камерах. Крім того, форми життя могли перебувати в цих катакомбах, залишаючи сліди свого існування.
Та приблизно 3,4 мільярда років тому трапилося руйнування цієї підземної системи. Це спричинило повені неймовірних масштабів, що викинуло на поверхню гірський осад. Зрештою — ймовірно, від внутрішнього тепла Червоної планети, яке розтопило лід, на поверхню вийшла вода й утворила грязьове озеро. І хоч вода розсіялася, вона могла залишити важливі докази існування марсіанського життя.
Наступний малюнок із дослідження демонструє деякі деталі утворення грязьового озера. Зверніть увагу на взаємопов’язані камери під землею та на те, як магматична інтрузія допомогла загнати воду й осад у басейн просідання, яким є грязьове озеро.
"Хоча марсіанські озера та грязьові вулкани були об’єктами попередніх досліджень, наша робота є першим комплексним аналізом, спеціально зосередженим на грязьовому озері", — заявив Алексіс Родрігес.
На основі отриманих даних автори дослідження припускають, що Hydraotes Chaos приховує резервуар підземної води, багатої органічним життям.
Якщо дослідники праві, то ця область може стати основним майданчиком для майбутніх місій із пошуку слідів життя на Марсі. Дослідницький центр Еймса NASA вже працює над інструментом, який може в цьому допомогти.
Науковці впевнені, що детальне вивчення грязьового озера дозволить встановити, коли в історії Марса на планеті могло існувати життя.
Раніше ми публікували відео гігантського лабіринту на Марсі, який вдалося зняти дослідникам.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він у реальному часі відповідає людям на їхні запитання. Про це повідомили у The Guardian, передають Патріоти України. Інсталяц...
Починаючи з 4 жовтня 2024 року, поліція Хмельницької області розслідує ймовірне декларування недостовірної інформації з боку чоловіка голови МСЕК Хмельниччини Володимира Крупи, передають Патріоти України. Поки Володимиру Крупі правоохоронці не оголошув...