Назвали "гниттям мозку": Втрачаєте голову від невпинного залипання в меми? Фахівці кажуть, що це біда

Витрачаєте години і дні на бездумне гортання сторінок Instagram і TikTok? Можливо, ви страждаєте від "гниття мозку". Саме "brain rot" Oxford University Press назвало словом або фразою року, передають Патріоти України.

Цей термін відображає занепокоєння впливом споживання надмірної кількості низькоякісного онлайн-контенту, особливо в соціальних мережах. З 2023 по 2024 рік частота його використання зросла на 230%.

Психолог і професор Оксфордського університету Ендрю Пшибильский каже, що популярність цього слова є "симптомом часу, в якому ми живемо".

Brain rot випередило п'ять інших фраз або слів у короткому списку видавця словника, включаючи "demure" (слово, що стало вірусним в TikTok на позначення "скромної миловидності"), "Romantasy" ("романтазі"- фантазійний роман) і "dynamic pricing" ("динамічне ціноутворення").

Що таке "гниття мозку"?

"Гниттям мозку" називають уявне погіршення психічного або інтелектуального стану людини, здебільшого внаслідок надмірного споживання тривіальної або нескладної інформації.

Перше письмове використання цього виразу датують значно раніше за появу Інтернету - американський письменник і мислитель Генрі Девід Торо записав його в своїй книзі ще в 1854 році.

Він критикує тенденцію суспільства знецінювати складні ідеї і вважає її частиною загального процесу зниження розумових та інтелектуальних зусиль.

Це спонукає його запитати: "У той час, як Англія намагається побороти гниття картоплі, чи буде хоч якась спроба вилікувати гниття мозку – що є значно біль поширеним і смертельним?"

Генрі Девід Торо

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,А мериканський письменник Генрі Девід Торо вперше письмово вжив слово "гниття мозку" в 1854 році

Спочатку це слово набуло популярності в соціальних мережах серед спільнот покоління Z і покоління Alpha, але тепер його використовують назагал як спосіб опису низькоякісного та малоцінного контенту в соціальних мережах.

Професор Пшибильський вважає, що "немає жодних доказів того, що гниття мозку дійсно існує".

"Натомість це слово описує наше незадоволення онлайн-світом, і його ми можемо використовувати, щоб об’єднати свої тривоги з приводу соціальних мереж".

Слово року 2024 загалом описує невдоволення світом у мережі, в якому проходить значна частина життя

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Слово року 2024 загалом описує невдоволення світом у мережі, в якому проходить значна частина життя

Каспер Ґратвол, президент Oxford Languages, зауважує - якщо оглянутися на оксфордські слова року за останні два десятиліття, "можна побачити зростання стурбованості суспільства тим, як розвивається наше віртуальне життя, як інтернет-культура великою мірою пронизує нас і наші розмови".

Інтернет-культура все більше пронизує наші розмови

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Інтернет-культура все більше пронизує наші розмови

"Гниття мозку говорить про одну з передбачуваних небезпек віртуального життя та про те, як ми використовуємо свій вільний час".

Слово-переможець минулого року "rizz" було цікавим прикладом того, як мова все більше формується і поширюється в онлайн-спільнотах.

Які слова року обирали в минулому?

"Rizz" - сленгове слово, яке переважно використовують молоді інтернет-користувачі.

Цей термін вважають скороченою формою слова "харизма" і, за словами укладачів Оксфордського словника англійської мови, він означає "стиль, чарівність або привабливість, а також здатність привернути увагу романтичного або сексуального партнера".

Переможцем 2022 року став вислів goblin mode "режим гобліна", що на популярному сленгу означає "безсоромно поблажливу, ліниву, неохайну або жадібну" поведінку.

У 2021 словом року обрали vax. В англійській мові це скорочення використовують для позначення вакцини або процесу щеплення.

У 2019 ним словом року від Оксфорда стала "кліматична надзвичайна ситуація" (climate emergency), у 2018 - "токсичний", у 2017 "youthquake" (позначає зміни в світі, що йдуть від молоді), У 2016 великого галасу наробило слово року "постправда".

"Локдаун" став словом 2020 року авторитетного англомовного словника Collins - в розпал епідемії коронавірусу його вживали просто масово. У 2017 Collins обирав "фейкові новини", в 2016 - "брекзит".

Частині пенсіонерів дозволять не платити за комунальні послуги: Кого стосується

понеділок, 23 грудень 2024, 9:32

В Кабміні пообіцяли не тільки «дотягувати» рівень пенсії до більш-менш пристойного рівня, але й допомогти частині пенсіонерів, дозволивши їм не сплачувати комунальні послуги. Про цей йдеться, зокрема, в постанові Кабінету Міністрів України «Про затверд...

Випробовування Мальва-Електро завершено: В Україні стартує виробництво першого серійного електробуса. Розробник розкрив головні характеристики свого дітища

понеділок, 23 грудень 2024, 9:20

Головним стримуючим фактором в заміні дизельних автобусів на вулицях українських міст, як і обсягів виробництва, стане ціна екологічного аналога Мальви з двигуном ВЗ. Корпорація Еталон презентувала свій перший електробус Мальва-Електро. Наразі він прой...