Не польські, не турецькі і не китайські. Експерт з історії кулінарії розвіяв поширені міфи про походження вареників

Походження та історія вареників (Фото: Instagram @varenyky.ca)

Всеволод Поліщук — ресторанний експерт, маркетолог та дослідник української кухні. На своїй сторінці у Facebook він розповів про походження вареників і розвіяв популярні міфи, передають Патріоти України.

Важливість цієї страви для української кухні складно переоцінити. Не дивно, що виникає безліч обговорень історії вареників, того як вони з’явилися і чи дійсно походять саме з України. Виникла проблема, яка полягає в тому, медіа та блогери розповідають про походження вареників по-різному. Хтось пише, що страва є турецьким винаходом, інші заявляють, що вареники є нащадками булочок бао-дзи. Це питання дослідив Всеволод Поліщук. У своєму пості він пише, що вареники про те, що такі теорії є надзвичайно поширеними в нашому інфопросторі, і розповсюджені як у ЗМІ, так у публікаціях дослідників.

Про те, що страва походить від турецького дюш-вару дослідник пише: «поки ми розповідаємо, що запозичили їх із Туреччини, турки вважають, що довідалися про цю страву в Україні. Утім, судячи з кількості згадок, не те щоб дуже часто їли і вважали її популярною. Просто одна з багатьох іноземних страв. Але ключове — ніякий не «дюш-вар». Справа в тому, що турецькі джерела не розповідають про цього «діда вареників», як про власну страву. Скоріше, її визнають азербайджанською. Окрім того, етимологія назви «вареники» від закінчення слова не є переконливою, адже існує давнє слово українських теренів — «варити».

Варіант китайського походження страви також ставиться під сумнів Всеволодом Поліщуком. Існує наукове підтвердження варіння тіста з начинкою у формі півкола саме на території Китаю. Утім, подальший розвиток теорія не набула, про що зазначає дослідник так: «Більшість авторів, які її подають як основну, стверджують, ніби вареники нам із Китаю принесли монголи з татарами у 13-му столітті. Вона здається доволі логічною, монголи бігали територією України туди-сюди і близько століття. Проблема в тому, що жодних археологічних чи документальних підтверджень цьому нема». Інакше кримські татари вірогідно мали б ставу, схожу на вареники, а не на підвид мантів чи пельменів.

Також Поліщук розглянув Польщу, як зазначене місце походження вареників. До уваги взято кілька варіантів, де поляки запозичили страву в українців, але тільки версію з картоплею, яку назвали п'єрогамі рускімі (тобто від русинів). А от сирні вареники — абсолютно польський винахід. Водночас є похідний варіант, де рецепт розповів українцям польський католицький святий.

Щодо цього всього маркетолог-дослідник пише: «Часом, звісно, і поляки згадують про те, що саму лінійку таких страв придумали китайці, і що й вареники-пєрогі могли прийти з Китаю, але при цьому нікому там не приходить у голову, що це заважає їм бути стравою польської кухні. Так само як і українське походження не заважає. Адже мова про природній взаємообмін, в якому українці у деяких регіонах можуть вважати нашою стравою фляки (або хляки, як казали моя бабця на Вінничині), і згрубша полякам не шкода».

Він підсумував, що головною є ідея виникнення страви Вареники саме на території України, хоч ймовірним є вплив сусідніх держав та Китаю, який міг розпочати тенденцію не лише для нашої страви, а й для равіолів, тортелінні, вонтонів чи інших виробів з тіста. «Що найбільш імовірно, вигадали їх саме українці, хоча є певна ймовірність, що зробили це поляки (але взагалі маловірогідно, що без участі українців)».

Найбільша європейська авіакомпанія хоче ввести обмеження на два напої для пасажирів в аеропортах: У чому причина

понеділок, 27 січень 2025, 18:30

Ryanair, найбільша європейська авіакомпанія, закликала обмежити продаж алкоголю в європейських аеропортах, щоб мінімізувати збої, спричинені п’яними пасажирами на борту рейсів, передають Патріоти України. Вона закликала Європейський Союз запровадити об...

Це може здивувати! Про які хвороби вони можуть свідчити погані сни

понеділок, 27 січень 2025, 18:22

Чому сняться жахіття, що вони означають, передають Патріоти України з посиланням на ТСН. Кошмари, які іноді здаються випадковими, можуть бути сигналами нашого організму про приховані проблеми зі здоров’ям. Вони здатні попереджати про початок серйозних ...