У багатьох будинках та квартирах є газова плитка з духовкою, яку щодня використовують для приготування їжі. Нове дослідження показало, що така побутова техніка може бути небезпечною для здоров'я, оскільки неповне згоряння побутового газу виділяє в повітря багато бензолу. А це сильний канцероген, концентрація якого в такому разі навіть вища, ніж у повітрі поряд з тим, хто палить, передають Патріоти України.
На багатьох кухнях, як і раніше, є газова плита, що дозволяє варити та смажити їжу на конфорках або запікати її в духовці. Це швидко та зручно, але не завжди безпечно – причому не лише через періодичні вибухи побутового газу. Як з'ясували автори нової статті в Environmental Science & Technology, використання плити викидає у повітря багато бензолу – ароматичного органічного з'єднання, одного з небезпечних канцерогенів.
Газопровід та балони з газом, завдяки яким горять блакитні вогні конфорок, містять прості вуглеводи. Найчастіше це метан та пропан відповідно, а також домішки деяких інших. Такий газ горить із виділенням тепла, проте згоряє не повністю, тому продуктами цього процесу стають не тільки нешкідливі вода та вуглекислий газ, а й деякі небезпечні речовини.
Автори нової статті досліджували бензол – один із побічних продуктів цього процесу. Це найпростіша ароматична сполука, яка у чистому вигляді сильно дратує шкіру та слизові, може накопичуватися в організмі та забруднювати довкілля. Але що найтривожніше — бензол має властивості сильного канцерогену, тобто викликає рак, насамперед різні злоякісні захворювання кровотворної системи та кісткового мозку.
Вчені провели дослідження в 87 будинках і з'ясували, що палаюча конфорка або духовка, розігріта приблизно до 180 градусів, виділяють у повітря багато бензолу — більше, ніж сигарета, що димить. Виходить, у цьому відношенні приготування їжі на газовій плиті може бути небезпечнішим, ніж пасивне куріння.
До того ж «приготовлений на плиті» бензол швидко поширюється по приміщенню, де працює газова плита або духовка. Він легко потрапляє в сусідні кімнати та залишається в повітрі годинами. При цьому концентрація бензолу в спальнях перевищила гранично допустимі концентрації, прийняті у багатьох країнах.
Хороша вентиляція у приміщенні допомагає знизити концентрацію бензолу, додали вчені. Водночас стандартні кухонні витяжки, розташовані над плитою, з цим завданням справляються погано.
Щодо цього конкуренти газових плит — електричні та індукційні — набагато менш небезпечні. Перші виділяють у 10-50 разів менше бензолу, а у других його не вдалося виявити зовсім.
Військовий, командир відділення 24-ї ОШБр "Айдар" ЗСУ Станіслав Бунятов окремо подякував тим росіянам, котрі вирішують придбати гру "S.T.A.L.K.E.R. 2" та, таким чином, доклались до допомоги Збройним силам України. Про це він написав на своєму Telegram-...
У колишньої очільниці Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії Тетяни Крупи виявили, окрім вилучених 5 мільйонів доларів, ще 592 тисячі доларів на рахунку у польському банку. Про це заявив прокурор Спеціалізованої антикорупційної прок...