Студенти вищих навчальних закладів в Україні денної форми навчання, здобувачі професійно-технічної освіти під час навчання отримують відстрочку від мобілізації. Цією можливістю в цьому році масово скористалися чоловіки призовного віку, передають Патріоти України.
Кількість нових студентів платної форми навчання цього року зросла порівнюючи з минулим роком майже на 40%, а якщо виокремити лише чоловіків – то на 82%. Про це пише видання Наші гроші. А у деяких університетах кількість нових студентів-чоловіків зросла ще більше -- вдесятеро разів і більше.
Зате поменшало студенток та студентів до 20 років, багато з низ були змушені виїхати за кордон. Натомість різко зросла кількість студентів віком 30-50 років.
Умови для вступу у 2022 році значно спростили, особливо для контрактників, на деякі спеціальності можна було потрапити в результаті співбесіди чи мотиваційного листа.
У «Львівській політехніці» цього року кількість чоловіків-контрактників першого року навчання, за даними міністерства освіти зросла на 187%. В
Івано-Франківському національно технічному університетові нафти та газу кількість таких студентів зросла на +406%, у Луцькому національному технічному університеті — на 442%, Національному лісотехнічному університеті України — на 606% і т.д. Рекордсменом серед вищих навчальних закладів виявися Чернівецький торговельно-економічний інститут, де кількість контрактників першого року навчання зросла у 12 разів.
У деяких університетах кількість студентів контрактників залишилась на рівні попередніх років, або навіть скоротилося. Переважно — це спеціалізовані вищі навчальні заклади, куди вступити не так легко.
У міністерстві освіти та науки проблеми в такому зростанні кількості студентів контрактників не бачать. Як розказав генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти МОН України Олег Шаров.«Якщо військове командування прийде до висновку, що воно потребує [студентів], то будуть внесені зміни до законодавства і студенти будуть мобілізовані. А якщо, скажімо, це зараз не так потрібно, то тоді люди отримають додаткову освіту і будуть краще підготовлені до різних життєвих ситуацій, у тому числі та до мобілізації».
Українці, які навчаються у коледжах, вищих навчальних закладах на денній формі навчання (на стаціонарі), мають право на відстрочку від мобілізації. Про це йдеться у статті 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Зокрема там вказується на те, що здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Проте це не означає, що студенти не можуть отримувати повістки.
В законі "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" вказано, що студенти денної форми мають право на відстрочку. Але таке право у студентів є лише на час навчання.
"Студенти очної або дуальної форми навчання мають право на відстрочку до моменту отримання диплома, або у зв’язку з відрахуванням, виключенням тощо. Якщо військовозобов’язаний має підтверджувальний документ, що він є студентом, так само як аспірантом чи докторантом денної та дуальної форми навчання, він має відстрочку від мобілізації.
Але відстрочення не діє у "проміжний" час, коли особа є абітурієнтом — чи після закінчення коледжу та вступу до вищого навчального закладу, так само як після закінчення бакалаврату до вступу на магістратуру, під час вступу до аспірантури чи докторантури.
У Дніпрі викрили посадовців та медиків військово-лікарської комісії одного з районних територіальних центрів комплектування, а також працівників інших медичних установ міста, які підробляли чоловікам мобілізаційного віку результати аналізів на ВІЛ. Про...
Анджеліна Торрес Вальбона, якій 111 років, живе в Іспанії. Вона каже, що в її довгому житті немає секрету, але вона п’є напій із трьох інгредієнтів на сніданок, передають Патріоти України. Що їсть на сніданок довгожителька? . Мешкаючи в квартирі в Еша...