Прийменник "по" так влився у наше мовлення, що часто ми його вживаємо навіть у тих випадках, коли він є недоречним. Наприклад, не можна казати "приїхав по своїх справах", правильно – "приїхав у своїх справах".
Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, як правильно вживати прийменник "по", у яких випадках він буде доречним, а в яких – його краще замінити.
"Прийменник "по" в українській мові значно рідше вживається, і я ось те "по" чую де треба і де не треба. Ось приклад: "шукати по алфавіту" – правильно сказати "шукати за алфавітом", "завуч по виховній роботі" – правильно "завуч з виховної роботи", – зазначає Авраменко.
Мовознавець наголосив, що російському "по" в українській мові може відповідати:
Але є випадки, коли правильно буде вживати саме прийменник "по", а не будь-який інший.
"А коли ж вживають прийменник "по"? Здебільшого тоді, коли вказують на дію, спрямовану на якусь поверхню. Наприклад, "стукати по дошці" або "бити по плечу". А ще коли кажуть про напрям дії: "піти по воду", "піти по гриби". Ні в якому разі не "за водою", не "за хлібом" і не "за грибами", – пояснив мовознавець.
Дивіться відео з поясненням Авраменка, як правильно казати – "піти за хлібом" чи "по хліб":
Уряд України продовжить термін перебронювання працівників критичних підприємств до 31 березня через наслідки кібератаки, що унеможливила вчасне оновлення документів. Очікується, що таке рішення дасть компаніям додатковий час для оформлення бронювання, ...
Стан папи Римського Франциска залишається критичним, він отримує кисень через носові канюлі, також у нього виявили початкову ниркову недостатність, передають Патріоти України. Водночас від учорашнього вечора у нього не було жодного респіраторного кризу...