Прийменник "по" так влився у наше мовлення, що часто ми його вживаємо навіть у тих випадках, коли він є недоречним. Наприклад, не можна казати "приїхав по своїх справах", правильно – "приїхав у своїх справах".
Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, як правильно вживати прийменник "по", у яких випадках він буде доречним, а в яких – його краще замінити.
"Прийменник "по" в українській мові значно рідше вживається, і я ось те "по" чую де треба і де не треба. Ось приклад: "шукати по алфавіту" – правильно сказати "шукати за алфавітом", "завуч по виховній роботі" – правильно "завуч з виховної роботи", – зазначає Авраменко.
Мовознавець наголосив, що російському "по" в українській мові може відповідати:
Але є випадки, коли правильно буде вживати саме прийменник "по", а не будь-який інший.
"А коли ж вживають прийменник "по"? Здебільшого тоді, коли вказують на дію, спрямовану на якусь поверхню. Наприклад, "стукати по дошці" або "бити по плечу". А ще коли кажуть про напрям дії: "піти по воду", "піти по гриби". Ні в якому разі не "за водою", не "за хлібом" і не "за грибами", – пояснив мовознавець.
Дивіться відео з поясненням Авраменка, як правильно казати – "піти за хлібом" чи "по хліб":
Прогнози щодо курсу долара змінюються. Зокрема тому що Україна цьогоріч отримає рекордну допомогу. Повільна девальвація гривні очікується в другій половині нинішнього року. Про це йдеться в оновленому прогнозі інвесткомпанії Dragon Capital, передають П...
В Україні побільшало підроблених купюр іноземної валюти – насамперед, доларів. У 2024 році низький рівень вилучення підроблених таких банкнот, що спостерігався у 2022-2023 роках, майже повернувся до рівня 2021 року. Найпопулярнішою серед шахраїв стала ...