Відомий український журналіст Аркадій Сидорук помер на Закарпатті у віці 82 років. Міжнародник, перший лауреат премії "Приз Гарета Джонса" довгий час жив і працював у США, а в 90-х роках повернувся до України, де проживав до своїх останніх днів разом з дружиною Ганною. Про це розповів син Аркадія Сидорука Федір, , повідомляють Патріоти України з посиланням на "Детектора медіа".
Заслужений журналіст України, політолог, перекладач, публіцист, і, як його називали - патріарх української журналістики, мав величезний стаж роботи. Він першим в Україні впровадив Міжнародний телефонний марафон, а за часів СРСР був єдиним у республіці журналістом-міжнародником.
Сидорук почав займатися журналістикою з другої половини 50-х років минулого століття. Він працював у "Робочій газеті", "Вечірньому Києві", журналі "Україна", в "Телекритиці" і "Детектора медіа", газеті "День", "Дзеркалі тижня" та інших виданнях.
У періоди з 1980 по 1989 та від 1992 по 1996 роки був кореспондентом у США. Працював там першим кореспондентом РАТАУ при ООН, кореспондентом ТАСС в Нью-Йорку та ИТАР-ТАСС у Вашингтоні. По поверненню зі Штатів був заступником головного редактора редакції країн Азії ТАСС в Москві.
Він був першим лауреатом премії імені легендарного британського журналіста Гарета Джонса - одного з небагатьох, хто розповідав про Голодомор в Україні 1932-33 років. Сидорук активно займався дослідженням цієї трагедії з 80-х років минулого століття, коли працював у США.
Федір Сидорук розповів, що батько помер 26 травня вдома в Закарпатській області, де його і поховали.
У мережі висловлюють скорботу у зв'язку з кончиною відомого журналіста-міжнародника, і згадують його не тільки як високого професіонала, але також і як дуже порядну і скромну людину.
Якщо і переїздити кудись жити, так це до країни, з високим індексом щастя. Одним з найвищих таких показників у світі може похвалитись Швейцарія, і зараз країна пропонує вигідні умови переміщення. Як пише видання Express, швейцарський уряд пропонує моло...
В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...