Поблизу Дубровника знайшли поховання знатного грецького воїна з унікальним шоломом часів греко-перських воєн, дорогоцінною керамікою та прикрасами

Греко-іллірійський військовий шолом. Південна Далмація. Фото: Dubrovnik Museums

Дуже рідкісний бронзовий греко-іллірійський військовий шолом, який використовувався в Греції під час греко-перських воєн, був знайдений в гробниці в хорватській Далмації. Вражаюча знахідка була зроблена під час дослідження в печерній гробниці Закотарац, розташованої на півострові Пелешац в південній Далмації, зазначають Патріоти України.

Форма культового шолома з відкритим обличчям, який археологи вважають особливо рідкісною знахідкою, виникла на Пелопоннесі в VIII і VII століттях до нашої ери. Гробниця належала грецькому воїну, похованому приблизно в IV столітті до нашої ери.

Цей особливий стиль шолома, який протягом століть став культовим головним убором грецьких воїнів, вперше було використано етрусками і скіфами. Пізніше він став відомий як іллірійський шолом.

Альтернативна форма цього шолома також була розроблена в Італії, за словами археологів, що видобули цю інформацію із зображень на рельєфних скульптурах зі слонової кістки. Однак цей стиль шолома став застарілим в більшості районів Греції на початку V століття до нашої ери, а його звичайне використання в Іллірії закінчилося до IV століття до нашої ери.

На додаток до важливості знахідки археологи також виявили в тій же хорватської могилі скарбницю стародавньої зброї, включаючи списи і ножі. Щонайменше двоє інших людей були поховані разом з воїном, в тому числі жінка, у якої був виявлений бронзовий браслет.

Серед знахідок були «п’ятнадцять бронзових і срібних фібул (застібок), дванадцять голок, кілька спіральних бронзових прикрас і пінцетів, а також кілька сотень скляних і бурштинових намистин».

Знахідка була зроблена, коли археологи працювали над відновленням пошкодженого кургану. Прямокутний простір кургану становило приблизно 3×2 м. Тіло воїна було поховано в гробниці в напрямку захід-схід, але, на жаль, його кістки, за словами археологів, були знайдені в «досить поганому стані».

Гробниця виникла раніше, ніж сусідня колонія на Корчулі, яка була заснована в кінці IV або початку III століття до нашої ери, за словами координатора проекту професора Хрвоє Потребіци з Департаменту археології Загребського університету.

Професор Потребіца зазначив, що греко-іллірійський шолом IVстоліття до нашої ери «виключно рідкісний» і є одним з приблизно сорока таких шоломів, які коли-небудь були знайдені в усій Європі.

Ще одним скарбом, знайденим в могилі, були тридцять ваз переважно грецького походження — хоча дослідники вважають, що вони були виготовлені як аттичними, так і італійськими майстернями. На думку археологів, такі посудини були одними з найдорожчих ваз, виготовлених в той час.

Дослідники також змогли вивчити ще одну групу доісторичних курганів навколо хорватської села Закотоц. Пройшовши по дорозі, яка, як вважається, була уторована ще в доісторичні часи, вони натрапили на ще одне місце, відоме як «Відоховське джерело».

Археологи заявляють, що, на їхню думку, це місце принесе ще більше скарбів, можливо, включаючи святиню, а доктор Потребіца додав, що в ньому є «величезний потенціал».

Доктор Потребіца сказав інтерв'юерам що відкриття бронзового військового шолома, поряд з іншими «винятковими знахідками» на Корчулі, дає археологам нове розуміння «важливості південної Адріатики в історичній динаміці цієї частини Європи».

За світло можна буде платити менше? Оссь що змінилось у 2025 році для споживачів в Україні

неділя, 23 лютий 2025, 8:42

Всупереч намаганням Міненерго переконати українців у тому, що установка двозонного лічильника допоможе зменшити плату за комуналку, не всі погоджуються з такою пропозицію, адже купувати лічильники доведеться зараз, а економія на платіжках може бути від...

Варто знати: Кому від 1 березня треба верифікувати декларації із сімейними лікарями

неділя, 23 лютий 2025, 8:22

Від 1 березня 2025 року в Україні почнуть перевіряти чинність декларацій із сімейними лікарями. Деякі українці мають верифікувати декларації, якщо інформація у медичній системі не збігається з державними реєстрами, передають Патріоти України.