Поблизу Дубровника знайшли поховання знатного грецького воїна з унікальним шоломом часів греко-перських воєн, дорогоцінною керамікою та прикрасами

Греко-іллірійський військовий шолом. Південна Далмація. Фото: Dubrovnik Museums

Дуже рідкісний бронзовий греко-іллірійський військовий шолом, який використовувався в Греції під час греко-перських воєн, був знайдений в гробниці в хорватській Далмації. Вражаюча знахідка була зроблена під час дослідження в печерній гробниці Закотарац, розташованої на півострові Пелешац в південній Далмації, зазначають Патріоти України.

Форма культового шолома з відкритим обличчям, який археологи вважають особливо рідкісною знахідкою, виникла на Пелопоннесі в VIII і VII століттях до нашої ери. Гробниця належала грецькому воїну, похованому приблизно в IV столітті до нашої ери.

Цей особливий стиль шолома, який протягом століть став культовим головним убором грецьких воїнів, вперше було використано етрусками і скіфами. Пізніше він став відомий як іллірійський шолом.

Альтернативна форма цього шолома також була розроблена в Італії, за словами археологів, що видобули цю інформацію із зображень на рельєфних скульптурах зі слонової кістки. Однак цей стиль шолома став застарілим в більшості районів Греції на початку V століття до нашої ери, а його звичайне використання в Іллірії закінчилося до IV століття до нашої ери.

На додаток до важливості знахідки археологи також виявили в тій же хорватської могилі скарбницю стародавньої зброї, включаючи списи і ножі. Щонайменше двоє інших людей були поховані разом з воїном, в тому числі жінка, у якої був виявлений бронзовий браслет.

Серед знахідок були «п’ятнадцять бронзових і срібних фібул (застібок), дванадцять голок, кілька спіральних бронзових прикрас і пінцетів, а також кілька сотень скляних і бурштинових намистин».

Знахідка була зроблена, коли археологи працювали над відновленням пошкодженого кургану. Прямокутний простір кургану становило приблизно 3×2 м. Тіло воїна було поховано в гробниці в напрямку захід-схід, але, на жаль, його кістки, за словами археологів, були знайдені в «досить поганому стані».

Гробниця виникла раніше, ніж сусідня колонія на Корчулі, яка була заснована в кінці IV або початку III століття до нашої ери, за словами координатора проекту професора Хрвоє Потребіци з Департаменту археології Загребського університету.

Професор Потребіца зазначив, що греко-іллірійський шолом IVстоліття до нашої ери «виключно рідкісний» і є одним з приблизно сорока таких шоломів, які коли-небудь були знайдені в усій Європі.

Ще одним скарбом, знайденим в могилі, були тридцять ваз переважно грецького походження — хоча дослідники вважають, що вони були виготовлені як аттичними, так і італійськими майстернями. На думку археологів, такі посудини були одними з найдорожчих ваз, виготовлених в той час.

Дослідники також змогли вивчити ще одну групу доісторичних курганів навколо хорватської села Закотоц. Пройшовши по дорозі, яка, як вважається, була уторована ще в доісторичні часи, вони натрапили на ще одне місце, відоме як «Відоховське джерело».

Археологи заявляють, що, на їхню думку, це місце принесе ще більше скарбів, можливо, включаючи святиню, а доктор Потребіца додав, що в ньому є «величезний потенціал».

Доктор Потребіца сказав інтерв'юерам що відкриття бронзового військового шолома, поряд з іншими «винятковими знахідками» на Корчулі, дає археологам нове розуміння «важливості південної Адріатики в історичній динаміці цієї частини Європи».

Довбик зізнався, чому не святкує голи за Рому

субота, 18 січень 2025, 14:59

Український нападник Роми Артем Довбик, який відзначився голом у матчі чемпіонату Італії з Дженоа (3:1), проявляє стримані емоції після результативних ударів. Форвард збірної України заявив, що не повністю задоволений грою, яку демонструє та продовжує ...

ДМС у Харкові не приймає та "загадково посміхається": Відомий японський волонтер ризикує залишитись без посвідки на проживання в Україні

субота, 18 січень 2025, 14:21

Волонтер із Японії Фумінорі Цучіко, який щодня безкоштовно годує сотні харків'ян, заявив, що ризикує втратити можливість законного перебування на території України. За його словами, все через те, що він не може потрапити на прийом до територіального ор...