Понад 200 візерунків з усієї України: Українцям показали раритетний рушник, вишитий бранками ГУЛАГу (фото)

Раритет датується 1938-1944 роками.

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї експозицію поповнили вишитим рушником, до створення якого долучилися українки, ув'язнені у Темниківському виправно-трудовому таборі (Темлаг) Мордовської АРСР. Раритет датується 1938-1944 роками. Як повідомили на сторінці закладу культури у Facebook, вишивали його репресовані жінки, передають Патріоти України.

Майстрині залишили на полотні понад 200 зразків орнаментів, вишитих різною технікою. Край рушника обв’язаний гачком також у різних техніках.

"Цей унікальний предмет не має ціни і свідчить нам про те людське, що не здатна знищити жодна система: про свободу у серцях, про силу волі, про тріумф людини над тоталітаризмом. Рушник – справжній символ спротиву в’язнів сталінських таборів, зокрема, українського опору, що був рушійною силою у руйнуванні імперії ГУЛАГу та радянської комуністичної держави з її злочинним режимом", – йдеться у дописі.

Співробітники музею зазначили, що однією зі співавторок вишитого рушника була вінничанка Катерина Микульська-Славинська, котра відбувала покарання у мордовських таборах як дружина і донька "ворогів народу": розстріляних Івана Микульського та Антона Славинського.

Після таборів, у 1950-1960-х р.р. жінка проживала у місті Городець Горьківської області, але згодом переїхала до Вінниці. Всі ці роки вона зберігала у себе рушник.

Наприкінці 1990-х років пані Микульська-Славинська передала рушник своїй приятельці – дільничній лікарці Зінаїді Завальнюк. А в 2019 році медичка подарувала його відомій журналістці Ганні Секрет.

Остання ж у 2020 році вирішила передати унікальний витвір мистецтва до фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Мешканців українських степів тоді знав весь цивілізований світ: Як скіфи тисячі років тому торгівлею та зброєю поширювали свій вплив від Єгипту до Ірану

субота, 12 липень 2025, 23:55

Прадавці записи та археологічні дослідження свідчать, що в період своєї найбільшої могутності, 2,7 - 2,3 тисячі років тому, скіфські царі контролювали ключові торговельні артерії, які з’єднували територію сучасної України з Близьким та Середнім Сходом ...

Харків накрила потужна злива з грозою: Дороги підтоплені, у місті впало багато дерев та кілька електроопор (фото, відео)

субота, 12 липень 2025, 22:51

Ввечері 12 липня Харків накрила сильна злива з грозою, через негоду постраждали чотири людини, сильний вітер повалив багато дерев та кілька електроопор і пошкодив дахи будинків. Про постраждалих повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов, передают...