Понеділок дарує вроду, а середа - смуток? Вчені пояснили, чи впливає день тижня вашого народження на майбутнє

Популярна дитяча римівка, яка приписує певні риси особистості кожному дню тижня, впродовж понад 150 років формувала уявлення про те, що день народження може впливати на характер людини. Втім, нове дослідження з Великої Британії розвінчало цю гіпотезу, передають Патріоти України.

Науковці з Йоркського університету проаналізували дані понад 2000 дітей, щоб з’ясувати, чи дійсно день народження може визначати майбутнє людини. Висновок однозначний: день народження не має впливу на особистість, поведінку чи зовнішність.

Що таке вірш «Дитя понеділка»

Цей вірш був уперше опублікований у 1836 році в книзі англійської письменниці Анни-Елізи Брей під назвою «Традиції Девонширу». Він став широко відомим завдяки публікації у журналі St. Nicholas Magazine у 1873 році.

Ось повний варіант римівки англійською мовою:

Monday's child is fair of face
Tuesday's child is full of grace
Wednesday's child is full of woe
Thursday's child has far to go
Friday's child is loving and giving
Saturday's child works hard for a living
But the child born on the Sabbath day
Is fair and wise and good and gay

У перекладі ці рядки означають:

  • Дитина понеділка — гарна обличчям
  • Дитина вівторка — сповнена грації
  • Дитина середи — сповнена смутку
  • Дитина четверга — має пройти довгий шлях
  • Дитина п’ятниці — любляча і щедра
  • Дитина суботи — працьовита
  • А дитина неділі — красива, мудра, добра і весела

У Британії ця римівка закріпилася в культурі настільки міцно, що вплинула на уявлення деяких батьків про своїх дітей залежно від того, у який день тижня вони народилися.

Що показало дослідження

Команда дослідників з Йоркського університету вивчила дані понад 1100 пар близнюків з Англії та Уельсу у віці від 5 до 18 років. Оцінювались поведінкові, емоційні й фізичні характеристики дітей, зокрема просоціальна поведінка, працьовитість і зовнішня привабливість. Ці показники порівнювали з рядками римівки, наприклад, «любляча і щедра» або «гарна обличчям».

Результати не показали жодного систематичного зв’язку між днем народження та особистісними якостями дитини. Зокрема, діти, народжені в середу, не були більш схильними до смутку, ніж інші, а «діти понеділка» не виявилися особливо привабливими зовні.

Соціальні очікування і самореалізовані пророцтва

Дослідники припускають, що реальний вплив на дитину може мати не день тижня народження, а переконання батьків. Наприклад, якщо дитину, народжену в понеділок, постійно називати гарною, це може зміцнити її самооцінку. А якщо батьки вірять, що дитина «має пройти довгий шлях», вони можуть заохочувати її до активнішого розвитку.

Таким чином, сам вірш не є джерелом формування особистості, однак соціальне середовище, зокрема сімейні установки, можуть відігравати значну роль.

Що справді впливає на розвиток дитини

Науковці дійшли висновку, що на характер і долю дитини значно більше впливають такі фактори:

  • соціально-економічний статус родини
  • стать дитини
  • вага при народженні
  • рівень освіти батьків
  • тип виховання та взаємодії в родині

Професорка Софи фон Штумм, одна з авторок дослідження, зазначила:

«Цей дитячий вірш — безпечна культурна традиція. У сучасному світі, де батьки все частіше переймаються добробутом своїх дітей, наші висновки можуть слугувати джерелом спокою. Він не формує особистість, але сприяє розвитку мовлення, тому його можна й далі використовувати у вихованні».

Пояснення обмежень дослідження

Автори також вказують, що не всі характеристики вірша однозначні. Наприклад, «грація» може стосуватись як фізичної координації, так і внутрішньої елегантності. А фраза «далеко піде» може мати як позитивне значення (успіх), так і негативне (життєві труднощі).

Крім того, невідомо, наскільки учасники дослідження були обізнані з віршем, що могло вплинути на їх поведінку або сприйняття.

Висновок

Жодних наукових доказів, що день тижня народження має вплив на характер, зовнішність чи долю дитини, не існує. Подібні римівки є частиною культурної спадщини, яка може бути використана в освітньо-розвивальному контексті, але не повинна трактуватись як джерело правди про особистість.

ТОП-5 вживаних авто з США, які найбільше купували українці в 2025 році

субота, 19 липень 2025, 17:50

За перші шість місяців 2025 року українці придбали понад 22 тисячі вживаних автомобілів із США - це на 4% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Середній вік імпортованих авто становить близько 5,8 року, повідомляє УкрАвтопром, передають Патр...

Нічим не гребують: Шуляк розповіла, як колаборанти і росіяни намагаються отримати компенсацію "єВідновлення"

субота, 19 липень 2025, 17:21

Якщо житло зруйноване або пошкоджене внаслідок російської збройної агресії, це підтвердила відповідна комісія й воно внесене у Державний реєстр речових прав, громадянину все одно можуть відмовити у компенсації. Зокрема, якщо він добровільно співпрацюва...