Захоплений Росією Бердянськ всього за три місяці окупації відкотився до часів СРСР. Місцеві жителі залишилися без грошей, без зв'язку, газу, питної води, продукти подорожчали до захмарних висот, а путінські солдати збирають з місцевих данину, передають Патріоти України.
З міста виїхали щонайменше 40 тисяч осіб зі 113 тисяч, які там жили. Багато хто залишився, щоби не втратити нажите майно, адже в порожні будинки окупанти заселяють своїх. Крім того, виїхати з міста тепер непросто і зовсім недешево, пише Громадське.
"Ми прожили в окупації місяць. Вирішили їхати, коли одного разу на вулиці зрозуміла, що повернулася в Радянський Союз. "Відкат" на 30 років в атмосфері! На радіо пісні лише 1950-60-х років", - розповіла жінка, яка залишила рідне місто, залишивши там два будинки і сімейний бізнес.
Сім'я виїжджала на двох авто. Щоби їх заправити, довелося витратити 10 тисяч гривень. Бензин у місті наприкінці березня коштував 250 грн за літр.
Щоби потрапити у Бердянськ із Запоріжжя, потрібно заплатити від 3 до 5 тисяч гривень, а на таксі – всі 8-10 тисяч. Сама ж 200-кілометрова дорога може затягнутися на три дні: на ній встановлено 20 ворожих блокпостів. Там окупанти не просто оглядають авто, документи і багажники, але змушують повністю розвантажити авто, а чоловіків – роздягнутися, щоби перевірити наявність татуювань.
Місцевий підприємець Віктор, який 8 років тому перебрався до Бердянська з Києва і відкрив гостьовий будинок на 30 осіб, каже, що не поїхав з міста, оскільки має будинок на узбережжі моря та підозрює, що його "відіжмуть", щойно власник поїде.
"До квітня були якісь гроші, у мене завжди було багато запасів продуктів, зокрема і і консервація. Але все закінчується, я прийняв трьох переселенців з Донецької області, доводиться з ними всім ділитися - живі ж люди! (...) Потихеньку продаємо все, що можемо. Продав дещо з речей, мобільний телефон і ноутбук майже за безцінь віддав. Скоро город дасть урожай, але треба хліб, цукор, соняшникова олія, спеції, не кажу вже про каву, чай або сигарети. Чай п'ємо з вишневих і малинових гілочок. А ось з сигаретами - жах", - сказав чоловік.
Ціни в Бердянську повністю вийшли з-під контролю. Розчинна і зернова кава в середньому коштує 1200 гривень за кілограм. Решта продуктів теж не радує вартістю (перша цифра - до початку вторгнення, друга - в березні, третя - станом на початок червня):
М'ясо в місті продають дорожче за двісті гривень за кілограм, курятина подорожчала удвічі-утричі, а місцева риба – втричі. Також подорожчали сірники, мило, засоби гігієни, свічки. Багатьох товарів немає в магазинах.
Люди стали міняти речі на продукти, продавати навіть кухонне начиння за безцінь, аби якось вижити. Решта в місті бюджетники і пенсіонери продовжують отримувати кошти з держбюджету, але зняти з карти готівку коштує 10-15% від суми, а листоноші Укрпошти пенсії вже не приносять. Саме через брак коштів у людей, як зазначає видання, виникають черги за гуманітаркою від окупантів.
Путінські солдати віджали в місті хлібзавод, м'ясокомбінат, підприємство з виробництва тротуарної плитки і не тільки. Вони сидять в управлінні СБУ, відділенні поліції, міській раді, Бердянській колонії, райадміністрації (тут базуються працівники ФСБ).
"Обладнання у фермерів в селах, весь транспорт забрали, декому ще й не повернули. У них два варіанти: все забираємо або співпрацюєш з нами", – розповіла місцева жителька.
З тих підприємців, які пішли на співпрацю з окупантами, щомісяця збирають данину озброєні буряти. Гроші беруть лише готівкою. Проблеми є також з водопостачанням. Вода лише технічна, оскільки окупанти не дають доставити хімічні реагенти на станцію для очищення води.
Також місто опинилося в повній інформаційній блокаді. Мобільний зв'язок працює нестабільно. Людей змушують купувати карти російського мобільного оператора, але вартість дзвінка з нього на українські номери – 10 грн за хвилину. Телебачення ж відсутнє ще з початку березня, а домашній інтернет зник близько двох тижнів тому.
"Краще жити під теоретичними прильотами, ніж під стабільною окупацією", – кажуть люди, які не готові терпіти "владу" росіян і виїхали з міста.
На Львівщині внаслідок автонаїзду загинув чоловік. Про це інформує поліція області, передають Патріоти України. Дорожньо-транспортна пригода сталася 22 листопада, близько 17:30 годин на дорозі «Львів – Самбір – Ужгород» поблизу села Бабина. Як попередн...
Група друзів під час відпочинку в штаті Орегон натрапила на стадо корів й вирішила заради сміху ввімкнути для них музику. Вони не могли повірити своїм очам, коли побачили реакцію худоби. Відповідне відео завірусилось у TikTok, зібравши велику кількість...