Чому підвіска часів Київської Русі, ймовірно, із зображенням тризуба Мстислава, яку знайшли під час археологічних розкопок неподалік "Деснянської правди" у Чернігові, може змінити вигляд герба Чернігівщини? Про це у передачі "Проста історія з Володимиром Пилипенком" на "Українському Радіо Чернігів" розповів молодший науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України Віталій Жигола, передають Патріоти України.
Підвіску знайшли під час досліджень поховань, яке проводилось на проспекті Перемоги, 64. Це зупинка "Хлібопекарська" біля "Деснянської правди". Там археологічні розкопки проводилися три роки в різні періоди. І от якраз у 2020 році ми знайшли цю підвіску.
Ці дослідження цікаві тим, що там викопали велику площу, як для Чернігова, як для давньоруського міста, 3,5 тисячі квадратних метрів. І на цих 3,5 тисячі квадратних метрів дослідили 250 поховань. Цей могильник використовувався щонайменше протягом 200 років. Використовували його протягом XI-XII століть. Тут дуже мало інвентарю знайшли.
Знахідка цієї підвіски цікава тим, що у цій частині міста така особливість ґрунтів, які не дозволяють зберігатися ні залишкам домовин, ні залишкам кісток. Дуже погано зберігаються кістки.
Цю підвіску геральдичного типу знайшли у заповненні дитячого поховання. Тобто, коли викапували й ховали дитину в XI чи XII столітті, ймовірніше за все, потрапили якось у заповнення сусіднього або кургану, або поховання. І ця підвіска потрапила в дитяче поховання. Дитині вона не могла належати, адже її знайшли під стінкою цього поховання, а не в районі тої ж шиї. Також реверс цієї підвіски дуже затертий. Тобто його дуже довго носили на грудях. Вона була виконана зі сплаву на основі срібла та міді. Аверсна сторона гарно читається, на ній гарно видно все, що зображено, а реверсна сторона якраз затерта.
На цій підвісці зображені з обох сторін знаки Рюриковичів. Тобто три зуби, як ми їх називаємо. Вона невеличка, розміром 2,5 на 4,5 сантиметри. Тоненька і на тому зображенні, що видно на аверсі, зображено три зуби, які складаються із двох вертикальних зубців, одного центрального зубця і нижнього трикутного виступу, як ми звикли. І на центральному вертикальному зубці у Володимира нічого не було зображено, просто три зуби. А на цьому зображено посередині горизонтальну планку, а на самому верху хрест рівносторонній. І на іншому боці, через те, що вона затерта, видно тільки нижню частину, де видно загальні риси, що це був теж тризуб.
Загалом дослідники виділяють 12 подібних підвісок знайдених на цей час, разом із чернігівською. Всі вони датуються початком X і початком XI століття, якраз коли й утворилася центральна київська влада на наших землях. Тобто це час Володимира і більше Ярослава.
Ймовірніше за все вона використовувалася такими чиновниками, які збирали податки на Русі. І ця підвіска була як документ, що власне ця людина діє від ім'я київського князя і князя той, який правив на місці. Люди розуміли, що це як гербова печать на підвісці стояла. Тобто, якщо людина з такою підвіскою йде, то зрозуміло, що вона є представником влади.
Підвіска двостороння. З одного боку тризуб, який досить гарно читається, а з іншого боку теж, скоріше за все, тризуб. А от чи такий він, чи він інший, ми зрозуміти не можемо, тому що вона затерта, ця сторона зворотна. На нашу думку, якраз на затертій стороні, мав бути тризуб або Володимира, або Ярослава, зі всіх 12 відомих на сьогодні підвісок, один із цих гербів мав бути там.
На основній же стороні, яка гарно читається, на нашу думку, зобразили герб Мстислава Чернігівського, який до сьогодні був не до кінця встаткований у нас. Раніше він зображався тільки по одній знахідці випадковій у Тмутаракані, що на Кубані. І якщо брати до уваги, що людина, яка носила цей тризуб, використовувала за основний герб Мстислава, а не Ярослава, це може відповідати історичному контексту, бо якраз у першій половині XI століття на території Чернігова Мстислав мав більшу вагу, ніж Ярослав, особливо після їхньої битви й після затвердження Чернігівського князівства.
Власне, про сучасний герб Мстислава, який в історіографії відомий протягом 70 років, та зараз зображений на гербі Чернівської області. Це, власне, була знахідка, вирізьблена на кістці, і вона дуже схематична. Деякі дослідники, ще до нашої знахідки, вважали, що це герб Євстафія Мстиславовича, сина Мстислава. І, до речі, оцей хрестик знизу, він показує, що це, герб сина. Адже була така традиція додавати хрестик, як одну із деталей до герба.
Тобто, те, що знайшли на Кубані та зараз використовують як герб області, це герб якраз сина Мстислава. А той герб, який знайшли ми на могильнику, він дуже схожий, по-перше, на цей знайдений, і він може бути йому тотожнім без хрестика внизу, і, власне, належати Мстиславу. І якщо брати той знайдений на Кубані, то він схематично зображує наш знайдений. На кістці важко вирізати такі дрібні деталі, і ми бачимо, що верхній ромб дуже схожий на наш хрест. Так само є горизонтальна перекладина посередині центрального зубця.
Крім того, у 1956 році у Новгороді знайшли подібну підвіску. З одного боку на ній зображений герб Ярослава, а з іншого боку герб з подібним хрестом, але тільки він вже більш ромбічний, не заокруглений, як на нашій підвісці. Вже тоді, у 50-60-х роках минулого століття, вважалося, що це герб Мстислава Чернігівського.
Таким чином, знайдений на нашій підвісці герб, ймовірно, може належати саме князю Мстиславу, який заснував Чернівське князівство. На мою думку, саме його доцільніше використовувати в майбутньому як герб області.
Автомобільний ринок відновився після пандемії і продажі нових авто почали зростати. В тому числі помітно частіше стали покупати електромобілі та гібриди, передають Патріоти України. Однак, як пише видання Express, не всі види машин з електричним двигун...
Хоча доходи українців у вигляді зарплати зростають, в унісон із нею піднімаються і ціни на товари та послуги. Як результат — інфляція і зростання споживчих цін у 2024-му році виявилися вищими, ніж прогнозувалося раніше, і склали 12%, передають Патріоти...