Закон про мобілізацію передбачає, що чоловіки віком від 18 до 60 років зобов'язані з'явитися до ТЦК і СП для взяття на військовий облік. Виклик здійснюється шляхом вручення повісток. Втім, між повістками є різниця.
Які бувають види повісток та чим відрізняється виклик на уточнення даних від виклику на відправку - мобілізаційного розпорядження - у матеріалі ТСН.ua.
Такий документ вручають чоловікам, аби уточнити їхні військово-облікові дані: інформацію про склад сім’ї, працевлаштування, наявності чи відсутності дітей, стану здоров’я. у результаті перевірки можуть бути виявлені підстави для звільнення від служби.
Такий виклик до ТЦК - це не обов'язково означає мобілізацію. Він скоріше є процедурою підтримання актуальної інформації про громадян для формування мобілізаційного резерву.
Мобілізаційне розпорядження, або "бойова повістка"
Таку повістку вручають військовозобов'язаним особам, які після проходження військово-лікарської комісії були визнані придатними до військової служби. Саме цей документ є серйозним розпорядженням і викликає громадян для негайного призову у зв'язку з мобілізацією.
У повістці мають бути вказані:
Відмовитися від вручення повістки можна, лише якщо вона містить хибні персональні дані. Але тоді співробітник ТЦК та СП повинен скласти акт про відмову у присутності свідків.
Втім, навіть вручення бойової повістки не означає, що людина одразу потрапить на фронт. Особа, яка не має військового досвіду, направляється до навчального центру. Якщо людина служила в лавах ЗСУ, то її направляють до пункту постійної дислокації військової частини.
Що буде якщо проігнорувати повістки на відправку і бойову
Людина, яка не з’явиться після отримання повістки можете бути притягнутими до відповідальності: спочатку адміністративну, а потім - кримінальну.
Речник Полтавського обласного ТЦК та СП майор Роман Істомін каже, якщо військовозобов’язаний вперше не прибуває до військкомату після отримання повістки для оновлення даних – це кваліфікується як порушення правил військового обліку. Тоді складається протокол про адмінпорушення. Штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів - 850-1700 грн. Такий самий розмір штрафу передбачений і за повторне правопорушення. Вже після цього настає кримінальна відповідальність.
Якщо ж людина, яка оновила свої військово-облікові дані, пройшла ВЛК і була визнана придатною до служби у воєнний час, але вона не з’явилася за бойовим розпорядженням до пункту збору - це ухилення від мобілізації.
"Вона вже військовослужбовець, який потрібен на певній ділянці фронту, а вона просто зникає. У цих випадках застосовується ст. 336 КК України "Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період". Це карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років", - додав представник ТЦК та СП.
На війні проти російських бойовиків загинув грузинський доброволець - 24-річний Леван Лохішвілі. Про це повідомляє Ехо Кавказа, передають Патріоти України. Зазначається, що захисник загинув 19 листопада у Херсонській області внаслідок вибуху саморобног...
В Україні протягом дії воєнного стану пенсіонери-чорнобильці щомісячно будуть отримувати доплату до пенсії у розмірі 2361 грн. Про це йдеться у проєкті закону № 12000, передають Патріоти України. Зазначається, що відповідно до нового законопроєкту про ...