країнська письменниця Анна Біленька сім років живе у місті Хаарлем у Нідерландах. Після кількарічного досвіду роботи в офісі стала працювати вдома. Графік дівчини, як і всіх нідерналдців, розписаний погодинно на декілька тижнів наперед. Ця розпланованість життя, каже Анна, заспокоює і дає впевненість у завтрашному дні. Хоча адаптуватися у новій країні їй було доволі непросто. Про особливості жття в Нідерландах вона розповіла Gazeta.ua, передають Патріоти України.
"Еміграція – це такий процес, до якого, на жаль, люди не можуть завчасно підготуватися. Є тільки ця рожева і солодка думка про те, що виїдеш в Європу, і життя відразу стане казковим. Я була дуже молода і наївна. Коли переїхала, довелося звикати до всього.
Єдине, до чого все ще важко пристосуватися – це брак сонця і часті дощі. З кінця жовтня до кінця березня буде сіра дощова погода. Місцеві лікарі навіть маленьким дітям радять приймати вітамін Д ходити в солярій. Продуктові магазини працюють до 20 години вечора, а солярії - до 22. Сонця не вистачає. Як тільки воно виходить, всі надворі. Є навіть таке поняття – "Eеrste korte broek dag" – день, коли ти вперше за сезон можеш одягнути шорти. І якщо ти наступного дня приходиш на роботи з не спаленим від сонця обличчям, тобі всі дивуються: чим ти взагалі займався в сонячний день, якщо не гуляв просто неба? Тут є таке неписане правило: вийшло сонце – виходь на вулицю, незалежно від того чим ти був зайнятий. Тому що воно може через 40 хвилин зникнути і не виходити наступні два тижні".
Часто ходжу підбирати собі одяг в дитячі магазини, тому що дорослий нідердандський розмір XS для мене завеликий Незручно було звикати до великих розмірів одягу і високих сходинок - каже Анна. Адже нідерландці - доволі крупні люди.
"Середній нідерландець вищий за середнього українця. Метр 80, два метри – це нормальний зріст для місцевого. Я зі своїми 168 сантиметрами маю зріст 12-річної голландської дівчинки. Часто ходжу підбирати собі одяг в дитячі магазини, тому що дорослий нідердандський розмір XS для мене завеликий.
Зараз маю нагальну потребу змінити письмовий стіл, бо мій зависокий, і почали боліти спина і плечі, бо дуже багато часу за столом проводжу. Але нижчих столів у продажі нема. Замовити у столяра - дорого. Все, що зроблене руками, там тут у 3-4 рази дорожче. Там тут дуже цінується людська праця. Замовити зроблене руками в Нідерландах можуть тільки люди з високим рівнем достатку", - зазначила дівчина.
Однак, попри певні культурні і суспільні відмінності, Анна зізнається, що в Нідерландах змогла позбутися постійної тривоги, яку відчувала на батьківщині
"Я цього літа провела в Україні два місяці і зрозуміла, що за роки життя в Нідерландах відвикла від цієї внутрішньої тривоги, яку відчувала на батьківщині. Це таке вміння бути весь час на стрьомі: сумочку тримати перед собою, щоб не вихопили, пізно не ходити, домовлятися, щоб хтось тебе зустрів. Я від цього дуже сильно відвикла за сім років еміграції.
Рівень взаємодопомоги в Нідерландах високий. Бачила, як жінка-велосипедистка впала – відразу кілька людей біля неї зупинилися і викликали швидку. Всі дочекалися, поки швидка приїхала і її забрали. Тут хоча суспільство і закрите, але якщо потрібна допомога, взагалі ніяких проблем. Ви можете спокійно підійти до поліцейського попросити провести до дому чи готелю темною вулицею. Бо вважається, що поліцейський – твій друг.
Коли в автобусі в якоїсь жінки заплакала дитина, водій почав наспівувати колискову Тут дуже безпечно і спокійно. Перше, що в мені змінилося - це розгладилася зморшка між бровами. Я перестала бути насупленою і заклопотаною. Люди посміхаються. Раз бачила, що коли в автобусі в якоїсь жінки заплакала дитина, водій почав наспівувати колискову. От такі моменти дають почуття внутрішнього комфорту, бо якого теж звикаєш, і дивуєшся, коли не зустрічаєш такого в Італії чи Німеччині, не кажучи вже про Україну.
Мені дуже подобається, що люди тут дуже цінують свій час. Якщо один голландець запрошує іншого на каву, той відкриває свій розклад і бачить, що на каву може виділити годину через три тижні в четвер о 15.30. І це не жарт. Тут у людей дуже щільний графік. Всі жорстко тримають баланс між роботою і життям. Коли я працювала тут в офісі, всі закінчували о 17.00, і коли я затримувалася на роботі, мені казали: "Анно, ти робиш дискомфортно всім колегам".
Взимку більшість нідерландців уже думає про відпустку влітку. Бо зимовий відпочинок у них був запланований десь приблизно в червні-липні. І це класно. Ти плануєш походи до лікаря за півроку.
У нашому домі в основному живуть люди, старші за моїх батьків. Навіть після 65-ти вони всі дуже активні. Наші сусіди зараз поїхали машиною в тритижневий тур Європою. Кажуть: у нас настає погана погода, а ми поїдемо трохи сонця вхопимо. Я себе ледве вранці збираю, щоб зробити йогу, а наш сусід за 60 бігає кожен ранок. О 7.30 він виходить з дому – хоч дощ, хоч сніг, хоч ураган. Люди по 70 років сидять в ресторанах, насолоджуються вином і своїм життям. Мені теж хотілося б мати таке життя в їхньому віці", - розповіла Анна Біленька.
18 січня до поліції надійшла заява від 30-річної жінки про встановлення місцезнаходження її цивільного чоловіка 1983 року народження. Зі слів заявниці, він перестав виходити з нею на зв'язок з 16 січня, тому що його забрали співробітники ТЦК. У своєму ...
В Іспанії «обвалився» гірськолижний підйомник, внаслідок чого десятки людей отримали поранення. Наразі відомо про щонайменше 30 постраждалих. Про це пише Sky News, передають Патріоти України. Інцидент стався на крісельному підйомнику на гірськолижному ...