Проводи-2025: Що не можна класти в панахиду і які нюанси варто знати

Проводи – важливі поминальні дні після Великодня, відомі також як Гробки, Радониця чи Провідна неділя, припадають на 28 квітня. Загалом поминальний період триватиме з 28 квітня по 4 травня. Ці дні є особливими для вшанування пам’яті померлих родичів, передають Патріоти України

Поминання спочилих в Україні має давні корені, що сягають ще язичницьких часів, але з прийняттям християнства ці традиції гармонійно поєдналися з церковними обрядами. Основними способами вшанування померлих, за вченням церкви, є молитва та добрі справи, зокрема милостиня.

Під час Проводів у храмах або на кладовищах проводять панахиду – спеціальне богослужіння за упокій душ. Панахида, назва якої походить від грецьких слів "весь" і "ніч", колись тривала всю ніч, але сьогодні зазвичай відбувається вдень. Богослужіння супроводжується молитвами за спокій душ.

Що несуть до церкви на Радоницю

Традиційно до церкви на поминальну службу приносять круглий хліб або калач, який має символічне значення. Також можуть приносити олію, фрукти, печиво чи цукерки, але ці продукти не є обов’язковими.У деяких регіонах України готують коливо – ритуальну страву, яку освячують у храмі. Священники наголошують, що продукти краще роздавати нужденним, а не залишати у церкві у великій кількості. Категорично заборонено приносити м’ясні продукти чи алкоголь, адже це суперечить духовному сенсу поминання.

Що потрібно нести на цвинтар

На кладовищах у дні Проводів заведено наводити лад на могилах: прибирати, саджати квіти, оновлювати огорожі.

Окрім цього, віряни запалюють свічки чи лампадки за упокій, адже світло символізує Христа та духовний зв’язок між живими й померлими. Важливо також подавати милостиню нужденним, наприклад, їжу чи одяг, із проханням помолитися за спочилих. Алкоголь як милостиня категорично заборонений, адже це суперечить церковним канонам.

Панахида та інші поминальні обряди не обмежуються лише Проводами чи батьківськими суботами. Віряни можуть молитися за померлих і приводити до ладу могили в будь-який день року. У церквах для цього встановлені спеціальні столики, де ставлять свічки за упокій. Ця традиція має глибоке значення, адже молитва та світло свічок, за віруваннями християн, допомагають душам знайти спокій. Проводи є нагодою згадати рідних, помолитися за них і поділитися добром із тими, хто цього потребує.

Священники закликають зосереджуватися на духовному аспекті поминання, уникаючи надмірного зосередження на матеріальних аспектах. Проводи – це час для молитви, милосердя та єднання з пам’яттю про тих, хто відійшов у вічність.

Наприкінці квітня погода в Україні не радуватиме - холода та дощі. Синоптики уточнили прогноз і щодо травня

субота, 26 квітень 2025, 8:27

Про те, чого слід чекати українцям в останні дні квітня та у травні, розповіла синоптикиня Наталія Птуха у коментарі Telegram-каналу "Труха" 25 квітня, передають Патріоти України. "Якщо говорити про найближчу оглядну перспективу, то в нас закінчення кв...

Бюрократичні ігри: В Україні припинили допомогу рідним зниклих безвісти й полонених військовослужбовців

субота, 26 квітень 2025, 8:08

Родини зниклих безвісти й полонених військовослужбовців вже майже три місяці не отримують виплат від держави. Це пов’язано із затвердженням нової схеми нарахувань, що змінила порядок розподілу грошового забезпечення. Оскільки порядок виплат вже було за...