Росія випустила по Україні понад 5 тис. крилатих ракет: The Guardian показала кладовище смертоносних уламків під Харковом (фото)

З початку повномасштабної війни Росія випустила по Україні понад 5000 крилатих ракет на додаток до незліченної кількості артилерійських снарядів. Величезна їхня частина впала на Харків, на околицях якого сьогодні розташований ціле кладовище уламків смертоносних ракет, передають Патріоти України.

Кадри з моторошного місця показали журналісти газети The Guardian. Наголошується, що ці рештки боєприпасів лежать в основі зусиль України щодо відкриття кримінальних справ проти російських воєнних злочинців.

"У перші кілька місяців повномасштабного вторгнення Росії в Україну крилаті ракети, випущені Москвою по своєму сусіду, днями залишалися в будинках і на вулицях північно-східної Харківської області. Потім один за одним співробітники української прокуратури вишукували, реєстрували та каталогізували їх, а згодом переміщали на обгороджену територію в промисловому районі Харкова, який став відомий як "ракетне кладовище". Більше 1000 вибухових речовин та уламків ракет вибудовані рядами на площі, що дорівнює половині футбольного поля", – йдеться у публікації.

Місцеві чиновники припустили, що колись ці пристрої можуть стати частиною музею, присвяченого звірствам російської війни. Водночас вони сподіваються, що уламки можуть надати інформацію, яка допоможе розпочати судове переслідування проти влади і солдатів РФ.

"Це місце створено для збирання доказів воєнних злочинів. Усіх їх було знайдено в Харкові. Але це приблизно лише половина того, чим у нас стріляли. Ми сподіваємося, що ці докази будуть використані у Міжнародному кримінальному суді", – сказав у коментарі виданню прессекретар прокуратури Харківської області Дмитро Чубенко.

Відомо, що близько 95% всіх пристроїв, що зберігаються на так званому ракетному кладовищі, є частинами російських реактивних систем залпового вогню, зокрема систем "Смерч", які можуть використовуватися для перенесення касетних бомб. Останні були заборонені більшістю країн світу за договором 2008 року, а Росія використала їх для обстрілів українських міст і сіл, де не було ні військовослужбовців, ні військової інфраструктури.

Проаналізувавши типи запущених пристроїв, траєкторії польоту та GPS-розташування місць їхнього приземлення, Харківська облпрокуратура притягнула до кримінальної відповідальності десятки російських солдатів та чиновників, зокрема генерал-полковника Олександра Журавльова, який також брав участь у російській кампанії бомбардувань 2016 року проти Сирії. За численними повідомленнями він був єдиним високопоставленим російським офіцером, який міг підписати наказ про обстріл Харкова "Смерчами".

Чубенко сказав, що вивчення та аналіз боєприпасів мають вирішальне значення для розслідування відповідальності за передбачувані злочини РФ на території України. Боєприпаси маркуються серією кодів, що позначають виробника, деталі ремонту, якщо це можна застосувати, і, рідше, військову частину, яка займалася обслуговуванням.

"Ви можете бачити цифри та літери, якими позначені ці ракети. За допомогою них ми могли визначити, який завод їх виробляв, а іноді і яка військова частина зберігала та обслуговувала", – пояснив він.

За словами Ніла Корні – наукового співробітника Omega Research Foundation (незалежної організації, що базується у Великій Британії та займається наданням заснованої на фактах інформації про виробництво, торгівлю та використання військових, охоронних і поліцейських технологій), – виявлення підрозділу, в якому зберігалися ракети й реактивні снаряди, має ключове значення для розслідування потенційних воєнних злочинів.

"В ідеалі, якщо ви хочете пов'язати використання боєприпасу зі злочином, вам потрібно показати ланцюжок його збереження. Він включає місце зберігання та обслуговування боєприпасу, його передачу військовій частині, використання, перебування на місці потенційного злочину й надійне зберігання його залишків", – наголосив експерт.

На Харківському "ракетному кладовищі" прокуратура зберігає частину ракет, які вразили житлові квартали на півночі міста – в районах Салтівки та Олексіївки. Співробітники відомства виявили російського генерала, ім'я якого не може бути розкрите через продовження розслідування котрий "наказав запустити не менше 100 ракет із окупованої Росією півночі України по Харківському фізико-технічному інституту" – раніше вогнищу досліджень ядерної зброї у колишньому Радянському Союзі.

Хоча об'єкт не становить радіаційної загрози, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що масштаби та інтенсивність атак на інститут "порушують усі сім основних принципів ядерної безпеки, які він виклав на початок конфлікту".

Представник Харківської облпрокуратури додав, що наслідки ракетного обстрілу могли бути катастрофічними. "Звичайно, росіяни знали про те, що там розташовується дослідницький ядерний реактор, оскільки він був побудований ще за радянських часів, і "Росатом" має всі креслення", – додав Чубенко.

Зі свого боку головний прокурор Харкова Олександр Фільчаков каже, що тільки в його сфері проти російських солдатів і чиновників було відкрито тисячі потенційних воєнних злочинів та інших кримінальних справ.

"За оцінками влади, внаслідок російських обстрілів у Харкові та його околицях загинуло понад 1700 осіб, зокрема числі 44 дитини. По всій країні Управління Верховного комісара ООН із прав людини (УВКПЛ) зафіксувало 21 965 жертв серед цивільного населення з початку російського вторгнення, зокрема 8231 людина загинула. Фактичні цифри втрат набагато вищі через затримку з отриманням інформації з місць, де ведуться інтенсивні бойові дії. Повідомлення все ще очікують на підтвердження в таких місцях, як Маріуполь, Лисичанськ, Попасна та Сєвєродонецьк", – пише The Guardian.

Готуйтеся до аномалій! В Україну йде різке потепління до +20 - прогноз синоптика

субота, 18 січень 2025, 22:55

У суботу, 18 січня в Україні прогнозують переважно суху погоду без істотних опадів. Про це повідомила синоптик Наталка Діденко у Facebook, передають Патріоти України. За її словами, в Україні протягом суботи прогнозують сильний північно-західний вітер ...

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...