Дослідники Кембриджського університету у ході наукових експериментів з'ясували: "центр контролю апетиту" головного мозку в людей із надмірною вагою та ожирінням відрізняється від струнких, передають Патріоти України. Секрет стрункості - у голові? Як мозок впливає наші харчові звички?
Чи існує зв'язок між мозком та вагою?
Все в наших руках, точніше – у голові, – знову доводять вчені. Кембриджські дослідники показали фатальний зв'язок між структурою мозку та споживанням їжі. Гіпоталамус – важлива частина мозку, яка контролює апетит, суттєво відрізняється у людей із надмірною вагою та ожирінням порівняно з людьми зі здоровою вагою.
Існує чимало факторів, які впливають на те, що і скільки ми їмо, починаючи від генетики та гормонального фону, закінчуючи традиціями у соціумі. Які процеси відбуваються у нашому мозку, коли ми голодні чи ситі? Дослідження показують: невелика ділянка мозку розміром з мигдаль – гіпоталамус – грає у цьому ключову роль.
"Ми знаємо, що саме гіпоталамус визначає те, скільки ми їмо, але в нас надто мало інформації про цю сферу мозку живих людей. Він надто маленький, щоб його можна було розглянути на традиційному МРТ-скануванні мозку", – каже доктор Стефані Браун із кафедри психіатрії Кембриджського університету.
Саме тому більшість доказів ролі гіпоталамуса у регуляції апетиту отримані у дослідженнях на тваринах. Вони показують, що в гіпоталамусі існують складні механізми, які, взаємодіючи, повідомляють нам, коли ми голодні або ситі.
Чому збільшується об'єм гіпоталамуса?
Незважаючи на складність дослідження гіпоталамусу, вчені вирішили вивчити цю частину мозку в людей. Доктор Браун із колегами вивчили МРТ-скани мозку 1 351 людини із різними показниками маси тіла за допомогою комп'ютерних технологій. Порівнюючи дані людей із недостатньою, здоровою та надмірною вагою, вчені знайшли відмінності в гіпоталамусі пацієнтів із ожирінням.
У дослідженні, опублікованому в науковому журналі Neuroimage: Clinical, команда виявила, що загальний об'єм гіпоталамуса був значно більшим у групі молодих людей із надмірною вагою та ожирінням. Фактично вчені виявили зв'язок між обсягом гіпоталамуса та індексом маси тіла.
Відмінності в обсязі мозку стосувалися тих точок гіпоталамуса, які контролюють апетит, сприяючи виробленню гормонів, які врівноважують почуття голоду та ситості.
Що впливає на зміну структури мозку?
Вчені остаточно не знають: причина структурних змін мозку пов'язана з набором маси тіла чи із запаленням. Попередні дослідження на тваринах показали, що дієта з високим вмістом жирів може викликати запалення гіпоталамуса, що, у свою чергу, викликає резистентність до інсуліну та ожиріння.
Мишам достатньо лише трьох днів жирної дієти, щоб викликати запалення гіпоталамуса. Інші дослідження показали, що це запалення може підвищувати поріг насичення у тварин: їм доводиться з'їдати більше їжі, ніж зазвичай, щоб почуватися ситими.
Автор дослідження доктор Браун коментує: "Якщо те, що ми спостерігаємо у мишей, відбувається і у людей, то вживання жирної їжі може спричинити запалення нашого центру контролю апетиту. Згодом це змінює нашу здатність визначати почуття ситості, що призводить до набору ваги".
Запалення може пояснити, чому гіпоталамус повних людей більший, ніж у людей із нормальною вагою, – кажуть вчені. Професор факультету психіатрії коледжу Клер у Кембриджі Пол Флетчер вважає, що дослідження дає важливу інформацію про справжні причини зайвої ваги та ожиріння:
"Ми сподіваємося, що, застосувавши новий підхід до аналізу сканування мозку у великих наборах даних, ми зможемо пов'язати ці тонкі структурні зміни мозку зі змінами в апетиті та створити повне розуміння ожиріння".
Чи є збільшення обсягу мозку результатом надмірної ваги, чи люди з великим гіпоталамусом насамперед схильні їсти більше? На це питання точних відповідей у дослідників поки немає. Вчені припускають, що ці два фактори взаємодіють один з одним, викликаючи петлю зворотного зв'язку.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...