Що потрібно знати українцям про оповіщення від ТЦК онлайн і поштою

Мобілізація в Україні триває вже не перший рік, але питання, пов’язані з нею, не втрачають своєї актуальності. Одним із найбільш поширених запитань і прохань є порядок вручення повісток. Адже в Інтернеті є багато інформації з цього питання, але вона не завжди перевірена, передають Патріоти України.

Окремого нормативно-правового документа, який би регулював усі питання щодо вручення повісток, немає, а тому необхідно керуватися Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також Постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів.

Обов’язки громадян при отриманні повістки 2025

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначені у ній місце та строк.

У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

4) місце, день і час явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.

Для громадян, які самостійно прибули до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв’язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.

Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред’явити службові посвідчення.

Які види повісток існують

Законодавство України передбачає три види повісток, які можуть бути видані українцям-призовникам.

Для уточнення облікових даних. Такі повістки вручаються військовозобов'язаним для отримання відомостей про його особу, сімейний стан, місце роботи чи навчання, стан здоров’я та інші дані.

У разі неявки до ТЦК за цим порядком передбачена адміністративна відповідальність, тобто штраф.

Повістка для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Такий порядок денний передбачає перевірку стану здоров’я громадян на службу. До нього додається карта дослідження та медичного огляду, де після медичного огляду буде вказано, придатний призовник до служби чи ні.

Мобілізаційний наказ. Якщо особа пройшла медичний огляд і визнана придатною до військової служби, їй може бути видано приказ про мобілізацію. У документі йдеться про обов’язок з’явитися на певний призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Отримання повістки та візит до ТЦК не означає, що призовника одразу відправлять на фронт. Варто пам’ятати, що в армії потрібні не лише люди, здатні фізично знищити ворога, а й інші спеціалісти вузького профілю, зокрема медики, айтішники та механіки.

Повістки онлайн

Міноборони наприкінці січня оголосили, що починають тестувати варіант, коли військовозобов'язані отримують направлення на ВЛК онлайн через кабінер Єдиного реєстру військовозобов'язаного і призовника, реліазований через застосунок Резерв+. Спочатку буде додана функція, коли військовозобов'язаний може самостійно затребувати направлення на ВЛК, а через деякий час додадуть функцію автоматичного надлилання направлення на ВЛК тим, хто отримав повістку.

Допоки не було оголошено про те, що онлайн будуть надсилатися повістки на уточнення даних, навпаки в уряді підкреслили, що такий варіант не розглядають.

На даний момент, повісту про необхідність уточнити дані можна отримати двома способами:

1) повістку генерують з Єдиного реєстру на вулиці уповноважені особи після перевірки документів у військовозобов'язаного;

2) повістку надлилають поштою рекомендованим листом за адресою, яка вказана військовозобов'язаним під час останнього уточнення даних;

Повістка поштою

Вручення повісток поштою зараз проходить в усіх регіонах України. Відповідно до нових правил, повістка надсилається рекомендованим листом — тобто її не кладуть у поштову скриньку, а вручають особисто.

На рекомендованому листі міститься така інформація:

  • штрих-кодовий ідентифікатор оператора поштового зв’язку;
  • ПІБ та адреса військовозобов'язаного отримувача;
  • найменування вкладення із кількістю аркушів;
  • ПІБ керівника районного/міського ТЦК та СП або його відділу;
  • інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису

Відповідальність за ігнорування повістки

Положення щодо відповідальності за невиконання громадянином військового обов’язку зазначені у двох статях Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП):

  • стаття 210 (Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку) — наприклад, випадки, коли військовозобов'язаний не уточнив свої дані, не став на облік або не повідомив про зміну своїх даних, як от про зміну місця проживання або одруження;
  • стаття 210−1 (Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) — стосується таких випадків, як неявка в ТЦК, відмова від отримання повістки, порушення правил військового обліку співробітників з боку підприємств.

За порушення військового обліку, тобто положень ст. 210 КУпАП можна отримати штраф розміром:

  • від 3 400 до 5 100 грн у мирний час;
  • від 17 000 до 25 500 грн під час дії воєнного стану або у випадку повторного порушення.

За порушення законодавства про оборону та мобілізацію (ст. 210−1):

  • у мирний час: для громадян — від 5 100 до 8 500 гривень, для посадових та юридичних осіб — від 17 000 до 34 000 грн;
  • під час дії воєнного стану: для громадян — від 17 000 до 25 500 грн, для посадових і юридичних осіб — від 34 000 до 59 000 грн.

У разі порушення, ТЦК передає в нацполіцію запит доставити чоловіка в ТЦК для накладення штрафу та виконання обов’язку

Коли можна не йти за повісткою — перелік причин

Якщо громадянин поставив підпис на повістці, але не може прийти до центру комплектування у потрібний термін він зобов’язаний у найкоротший термін, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до ТЦК та СП, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці ТЦК та СП або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів

Поважними причинами неприбуття визнаються:

▪ перешкода стихійного характеру;

▪ хвороба;

▪ воєнні дії та їхні наслідки;

▪ інші обставини, які позбавили можливості прибути у визначені пункт і строк;

▪ смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини (чоловіка).

У випадках порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію на порушників чекає постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 17 000 до 25 500 грн.

Диво новачка китайського авторинку: У Києві помітили електромобіль, запас ходу на одному заряді котрого 800 км і 2,8 с розгону до 100 км/ год (фото)

неділя, 2 лютий 2025, 9:32

В Україну завозять електромобілі Xiaomi SU7. Один із седанів помітили в Києві, а його фото опублікували на сторінці t.o.p.c.a.r.s_ua в Instagram. Електрокар у нас продають неофіційно – його імпортують з Китаю. Ціна Xiaomi SU7 в Україні становить від 44...

Українцям з газовими плитами порадили встановити корисний прилад: Ось скільки коштує

неділя, 2 лютий 2025, 9:20

Українцям-споживачам газу (як трубопровідного, так і балонного) рекомендують встановити сигналізатор газу. Це пристрій, який забезпечує постійний контроль якості повітря. Зокрема, це стосується тих, у чиїх будинках та квартирах працюють газові плити. К...