"Але ж, на жаль, цим справа не закінчилася. Росія тихою сапою, але ж знову зажадала трону світового гегемона. Й діє в тій царині у найкращих радянських традиціях: убиває, відвойовує, краде і бреше, як, приміром, у нас в Україні, Грузії, Придністров’ї", - йдеться в матеріалі видання Армія Іnform, передають Патріоти України.
"Чи можна цьому зарадити?
Наше військо постійно вчиться воювати, зокрема в досвідчених військових Ізраїлю. Ця маленька країна із трохи більше ніж восьмимільйонним населенням десятиліттями протистоїть низці ворожих до неї держав, маючи при тім одну з найбоєздатніших армій світу.
У них справді є чому повчитися. Тим паче, що Україна нині опинилася в ситуації, яку Ізраїль пережив у 1982-му. Але його військо вже тоді впевнено стояло на ногах. Їм удалося лише за кілька днів знищити протиповітряну оборону, авіацію і кілька танкових бригад Сирії та безмір баз терористів разом із їхніми кремлівськими інструкторами.
Аналогія з Україною пряма, бо у кінці 1970-х північ Ізраїлю стала об’єктом безперервних терористичних атак палестинців. На прикордонні з Ізраїлем вони штучно створили справжню терористичну «республіку» під назвою «Фатахленд».
Лідер терористів Арафат захопив владу в багатьох стратегічно важливих районах. На підвладних теренах він сконцентрував десятки тисяч бойовиків так званої Організації визволення Палестини. У численних таборах і навчальних центрах їх безперервно готували до дій в Ізраїлі. Накопичувалися величезні арсенали зброї. Слід підкреслити: озброєння, військовий вишкіл, політичне прикриття терористів узяв на себе Кремль.
У Москві розраховували руками Арафата знову розширити вплив у арабському світі, який сильно здав після розгрому сателітів СРСР — Сирії та Єгипту у війнах з Ізраїлем 1957 і 1973 років. А тому не скупилися на «допомогу». До палестинців йшов потік радянських озброєнь: танки, артилерія, ракетні комплекси, засоби радіоелектронної розвідки та боротьби, стрілецька зброя. Згідно з даними німецького журналу «Шпігель», цього вистачило б на озброєння півмільйонної армії. Всього СРСР подарував сирійцям озброєнь на 28 мільярдів доларів.
Крім того, вишкіл основних командних кадрів бойовиків і фахівців з диверсійної роботи йшов у СРСР: у 165-му Навчальному центрі з підготовки іноземних військовослужбовців у Криму, на Вищих офіцерських курсах «Постріл», диверсійних школах КДБ і ГРУ. Потужну підтримку палестинцям надавала і сирійська армія, яка тоді мала виключно радянське озброєння й фактично керувалася тисячами російських «військових радників» на чолі з генерал-полковником Григорієм Яшкіним.
Звісно, Ізраїль не збирався терпіти розгул палестинського терору на своїх кордонах. Останньою краплею, що переповнила чашу терпіння, став замах палестинців на посла Ізраїлю у Великій Британії. Тому в червні 1982 року в небі над Ліваном розгорнулася найбільша з часів Другої світової війни повітряна битва, в якій від обох сторін узяли участь сотні літаків. У наземній операції брало участь 13 ізраїльських дивізій.
Для Кремля повна поразка у цій блискавичній війні стала політичною і воєнною катастрофою. Під час операції, приміром, ізраїльська авіація буквально стерла з лиця землі російські системи ППО, а в повітряних боях збила понад вісімдесят радянських МіГів, не втративши жодного свого літака! Не гірше виконали бойові завдання і наземні сили. І це при тім, що в Сирії й Лівані перебували високопоставлені московські військові, зокрема генерал армії Валентин Варенников. Вони керували діями сирійців і палестинців.
Тактичні й технічні методи ведення повітряної війни, розроблені та успішно апробовані ізраїльським командуванням у цій широкомасштабній операції, багато в чому визначили шляхи розвитку в XXI ст. військової авіації, систем ППО, засобів РЕБ, безпілотних комплексів.
За спогадами учасників тієї битви, ізраїльські війська мали повністю ліквідувати палестинські терористичні формування в південному Лівані. А потім, наступаючи до ліванської столиці, перерізати стратегічно важливу дорогу Бейрут-Дамаск, оточити частини сирійської армії у долині Бекаа і в північному Лівані та знищити їх одна за одною.
У складі лівійського угруповання сирійських військ були чотири бригади ППО, оснащених радянськими зенітно-ракетними комплексами (ЗРК) «Квадрат», С-75М «Волга» і С-125М «Печора». В ніч з 9 на 10 червня 1982-го на територію Лівану додатково ввели 82-гу змішану зенітно-ракетну бригаду і три зенітно-артилерійські полки.
Тож Ліван мав 24 сирійські зенітно-ракетні дивізіони, розгорнуті щільним бойовим порядком протяжністю 30 км по фронту і 28 у глибину. За свідченням військових фахівців, такої щільної концентрації ракетних і артилерійських сил ППО не було ще ніде. Основне призначення цих сил — прикриття сирійських військ у долині Бекаа, де сконцентрувалося не менше ніж 600 танків.
До речі, тоді вперше ізраїльтяни широко використали безпілотні літаки-розвідники AQM-34, «Мастиф» і Scout, які вели пряму телетрансляцію зображення на командні пункти. Маючи таку наочну інформацію, ізраїльське командування приймало безпомилкові рішення на нанесення ракетних ударів. Цікаво, що деякі з БПЛА були обладнані лазерними вказівками для підсвічування цілей, призначених для атаки ракетами з лазерним наведенням.
Потім почалося тотальне нищення сирійських засобів ППО. Удари по їхніх позиціях наносили ракети класу «земля-земля», далекобійна і реактивна артилерія. Першим був ракетний удар. Потім по наземних цілях ударило біля ста літаків. Авіація діяла ефективними групами по 2-6 винищувачів і бомбардувальників. Таким чином за добу ведення операції «Арцано» ізраїльтяни знищили переважну більшість сирійських зенітно-ракетних бригад і всю їхню повітряну армаду. Одночасно в небі розгорталися повітряні бої, з обох сторін в яких брало участь близько 350 літаків.
Ізраїльська армія домоглася настільки разючої переваги в повітрі й на землі завдяки цілому комплексу чинників: новітньої тактики бойових дій, майстерності пілотів бойової авіації, комплексного ведення всіх видів розвідки (радіотехнічної, радіолокаційної, телевізійної) та радіоелектронної боротьби, злагоджених дій наземного й повітряного командувань, умілого застосування високотехнологічної зброї і численного танкового угруповання.
І на закінчення — цитата з виступу колишнього голови Ради національної безпеки Ізраїлю генерала Яакова Амідрора: «Персональна компетенція, рівень індивідуальної підготовки, патріотизм і вмотивованість кожного солдата та офіцера — це фундамент армії. А використання наукових інновацій — лише її технічна надбудова. Існування Ізраїлю й дотепер залежить від боєздатності його армії…».
Наше військо поки що відстає від ізраїльтян технічно. Але в чому завгодно, тільки в патріотизмі, вмотивованості та бойовому дусі ми не поступаємося! Це нас, мабуть, і ріднить…"
Захисник Сергій Мушик отримав "Золоту Зірку" Героя України за подвиг на фронті – боєць майже 2 місяці сам утримував позиції. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів директор ДП "Ліси України" Юрій Болоховець, передають Патріоти України. В мирному ...
Український захисник Арсеній Батагов відзначився першим голом у складі турецького Трабзонспора. 22-річний футболіст відкрив рахунок у поєдинку 20-го туру турецької Суперліги проти Сівасспора, передають Патріоти України. На 6-й хвилині Батагов головою в...