Що відбувається із мозком астронавтів у космосі - невтішні дані

Космос має більш глибокий вплив на людський організм, ніж ми уявляли, й астронавти, які здійснюють регулярні польоти, можуть зазнавати ризику пошкодження мозку. Тривалі космічні місії мають суттєвий вплив на шлуночки мозку астронавтів. Повне відновлення відбувається лише через три роки без космічних навантажень. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі Scientific Reports, передають Патріоти України.

Автори роботи провели сканування мозку 30 астронавтів до і після їхньої космічної подорожі. Керівниця дослідження професорка Рейчел Сейдлер та її команда дослідили до і після польоту групу астронавтів, у яку входили 8 тих, хто перебував у двотижневих місіях, 18 – які побували у шестимісячних місіях і ще 4 астронавтів, які провели у космосі понад пів року.

Як вдалося встановити, шлуночки – порожнини в мозку, заповнені спинномозковою рідиною, – значно розширюються під час тривалих космічних місій (шість місяців і довше). Також вдалося встановити, що інтервали між польотами коротші ніж 3 роки не дозволяють шлуночками відновитися до свого нормального стану.

Австралійська дослідниця космічного здоров'я докторка Вієнна Тран каже, що людський організм еволюціонував для життя на Землі, а це означає, що нам ще належить пройти довгий шлях до розуміння наслідків життя в космосі.

Вона зазначила, що космічні подорожі призводять до того, що рідини в нашому тілі зміщуються вгору – до голови, шиї та грудної клітки, що зі свого боку призводить до змін у всіх системах організму. Як приклад вона навела людське око. Накопичення рідини тисне на очне яблуко, що призводить до зміни зорового нерва.

Рідина, яка міститься у шлуночках, діє як амортизатор (захищаючи мозок від черепної коробки), але й розподіляє поживні речовини і виводить відходи з мозку.

Автори дослідження визнають, що наслідки таких змін у мозку наразі остаточно незрозумілі, але можна впевнено говорити про те, що це може призвести до небажаного тиску на тканину мозку. Як зазначає Cosmos Magazine, такий стан називається гідроцефалія і може призвести до пошкодження мозку або навіть смерті.

Тран додає, що людство наразі знає надто мало про те, як тривале перебування в космосі впливає на людське тіло, тож наразі просто неготове до того, аби відправити людину на Марс і назад у трирічну подорож в обидва кінці.

"Пройде ще багато років, перш ніж ми зможемо безпечно це зробити", – стверджує науковиця. Вченим також відомо, що перебування в космосі впливає і на опорно-руховий апарат, тому астронавти щодня змушені займатися фізичними вправами по дві години, щоб сповільнити деградацію кісток і м'язів. Але це ніяк не змінює ситуацію зі скупченням рідини.

Можливо, вирішити проблему дозволить штучна гравітація, що колись буде створена на космічних кораблях, але наразі навіть немає наукових даних, які б підтверджували її ефективність.

Мобілізація громадян від 50 років буде чи ні? Нардеп пояснив нюанси

четвер, 26 вересень 2024, 23:55

Директива Командування Сухопутних сил дозволяє мобілізовувати чоловіків 50-60 років винятково за окремим мобілізаційним розпорядженням. Це підтвердив народний депутат, член комітету з нацбезпеки й оборони Верховної Ради Федір Веніславський у коментарі ...

Поки інші ледь зводять кінці з кінцями: Зарплати чиновників в Україні перевищили 55 тис. грн - хто отримує найбільше

четвер, 26 вересень 2024, 22:25

У серпні 2024 року середня зарплата в держустановах зросла на 44,6% і перевищила 55 тисяч гривень, причому керівники стратегічних установ, таких як НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг)...