Українка на ім'я Ольга родом із Харкова вже два роки живе на острові Корфу, Греція. Ще в юному віці дівчина мріяла проживати на грецькому острові та займатися улюбленою справою. Але досягти своєї мети вона змогла тільки через 20 років. В ексклюзивному інтерв'ю, яке Патріоти України пропонують вашій увазі, Ольга назвала плюси та мінуси життя в Греції і зазначила істотні відмінності з Україною.
Емігрантка розповіла про медицину, ціни на продукти, про пляжний сезон і про життя на острові Корфу загалом. Крім того, вона повідомила, як ідуть справи з коронавірусом і вакцинацією там.
Про еміграцію і бажання повернутися в Україну
Я переїхала на острів Корфу, тому що мріяла тут жити з десяти років. Відтоді, як прочитала про нього в книгах англійського письменника-натураліста Джеральда Даррелла. Оскільки я все життя так чи інакше щось пишу, мені завжди хотілося жити в такому місці, де все навколо тебе надихає і водночас подалі від метушні та кам'яних джунглів. Я виїжджала не аби втекти з України, а їхала на Корфу – зі своєю професією, роботою і чітким розумінням, навіщо я це роблю. Більше нікуди переїжджати не хочу. Подорожувати, відвідувати рідних та друзів в Україні – так, а жити хотілося б залишитися тут.
Рівно 2 роки, як я проживаю на острові. Траплялися напади безвиході або дуже серйозні життєві проблеми, які наштовхують на бажання або скинути зі скелі винуватців ситуації, або зістрибнути з неї самостійно. Я живу серед первозданної природи, з прекрасним кліматом і їжею, навіщо повертатися в загазований мегаполіс із продуктами низької якості і цінами вищими за місцеві?
Я рада, що в мене є можливість займатися улюбленою роботою перебуваючи в улюбленому місці, паралельно разом із командою однодумців ми працюємо над створенням англомовного туристичного порталу з усією можливою інформацією про Корфу.
Перше враження про Грецію
Мене досі продовжує вражати краса природи. Може здатися, що це далеко не найважливіше, але в моєму випадку це саме так. Абсолютно неймовірно красиві краєвиди, чисте море, флора і фауна та багато сонця цілий рік.
Про медицину в Греції
До слова, минулого року в Греції заборонили безрецептурний продаж антибіотиків. Однак тут у принципі рідко купують антибіотики та інші серйозні ліки самостійно – греки довіряють своїй медицині і навіть з найменшими проблемами йдуть до лікаря. А місцеві лікарі антибіотики дуже люблять, можуть легко призначити їх навіть без огляду.
Водночас саме на Корфу з медициною існує проблема. Тут лише 1 лікарня на всі 120 тисяч осіб, котра як обслуговує доправлених швидкою, так і надає консультативну допомогу. Досить добре обладнана лікарня, але є брак спеціалістів, тому по терміновою допомогу місцеві жителі вважають за краще звертатися до приватних лікарів. В іншому разі можна чекати на свою консультацію 2-3 тижні.
Вартість первинної консультації будь-якого лікаря в середньому – 50 євро (1650 грн), якщо якийсь дуже модний спеціаліст – може бути дорожче.
Про ситуацію з коронавірусом у Греції
Коронавірус дуже сильно вплинув на Грецію, і особливо на острови, які живуть коштом туризму. У сутності, 1 рік турбізнес взагалі не працював. А значить, цілий рік усі задіяні в цій сфері власники і наймані співробітники жили абсолютно без доходу. Багато закладів закрилися. Цього року, завдяки появі вакцин і досить активній вакцинації, справи йдуть трохи краще, але все одно через карантинні обмеження в різних країнах туристів досі дуже мало.
Греція – одна з небагатьох країн ЄС, які пускають туристів з-за його меж, причому досить просто мати ПЛР-тест, не обов'язково щеплення. Вакцинація від COVID-19 не є примусовою та обов'язковою для громадян Греції.
Середня зарплата в Греції, вона ж мінімальна, становить близько 650 євро (21 тисяча грн) на руки в місяць за 50-годинний робочий тиждень. Принаймні, на туристичному острові, де велика частина робочих місць – це туризм. У Греції шестиденка, за винятком держструктур, які працюють тільки до обіду і 5 днів на тиждень.
Ціни на продукти в Греції:
Про їжу та традиційні страви в Греції
Тут багато свіжих місцевих фруктів, овочів і риби цілий рік і за більш доступними, ніж в Україні, цінами. А фрукти й овочі взагалі легко можна виростити самостійно, якщо живеш у приватному будинку. Цього року я вперше в житті посадила город і в мене зійшло та дуже активно росте абсолютно все: огірки, кабачки, квасоля, салат, морква, кавуни, дині, суниця. До речі, суницю тут називають корфійською полуницею, нібито вона походить звідси.
Про різницю в менталітеті: українському та грецькому
Особисто для мене найбільша різниця – це повсюдна нелюбов працювати. За 2 роки я зустріла лише одну людину, яка щиро любила свою роботу – 26-річного татуювальника. Можна легко зустріти власника успішного бізнесу, який все одно мріє нічого не робити і просто отримувати гроші.
Напевно, тому в Греції так популярні всілякі лотереї. Тут на Корфу маса лотерейних кіосків і магазинчиків, нескінченні лотереї зі скретч-картками в супермаркетах та інші активності для охочих "на дурника" виграти статок. Здається, що мрія середньостатистичного грека – виграти в лотерею і все життя нічого не робити, тільки лежати на дивані, насолоджуватися морем або неспішно пити годинами каву в затишному закладі.
Мені здається, що греки живуть для задоволення. Знову ж таки, ніби й природно для людини, але я просто зараз згадую наче осудливі погляди в метро або на вулицях рідного Харкова, коли я просто йду і посміхаюся. А тут не так. Тут посміхатися – це нормально. Не соромно веселитися й радіти, в Україні у мене в такі моменти було відчуття ніби я повинна соромитися того, що в мене все добре. Звичаї такі – треба радіти життю, їсти смачну їжу, веселитися з друзями, ходити до моря й на прогулянки.
Ще греки надзвичайно гостинні й люблять допомагати іноземцям. Є таке слово, навіть національна риса, – філоксенія (грец. – Φιλοξενία), що означає дослівно "любов до чужоземця". Греки зроблять усе можливе для того, щоб допомогти приїжджому й порадувати його.
Про транспорт на острові Корфу
На Корфу один громадський транспорт – автобус. Є 2 лінії, міська для не дуже віддалених локацій і приміська, на ній розклад у звичайний час дуже незручний, 1-2 автобуси на день, і більш активний у туристичний сезон.
Зручнішим способом переміщення тут буде маленький автомобіль або навіть скутер. Якість дорожнього покриття на Корфу могла б бути кращою, дороги скрізь дуже вузькі і не рідкість, коли на вузькій вуличці зустрічаються дві машини, що їдуть у різних напрямках, і не можуть роз'їхатися. Трапляється, що навіть викликають евакуатор.
Про посвідку на проживання
Кожна ситуація індивідуальна. Робочу ПНЖ отримати практично неможливо – щоб вас запросили працювати в Грецію (власне, як і в будь-яку іншу країну ЄС), ви маєте бути кращим фахівцем, ніж громадяни. Тобто, якщо серед громадян таких фахівців немає, то у вас є шанс отримати роботу. Ну, і грецьку потрібно знати обов'язково. Але в Греції і серед громадян безробіття, багато місцевих сидять без роботи – принаймні, у нас на острові.
Ще є можливість отримати ПНЖ фінансово-незалежної особи – потрібно надати документи, які підтверджують ваш офіційний дохід зі сплаченими за ним податками у вашій країні на суму не менш як 2000 євро/місяць протягом року.
Оскільки Греція є країною, скажімо так, "сімейного типу", найлегше отримати право на проживання за сімейними напрямами – ПНЖ або громадянство, вийшовши заміж або ж народивши дитину від громадянина (дитина отримає громадянство за народженням).
Про оренду житла на острові Корфу
Тому знайти і винайняти пристойне житло дуже важко і дорожче, ніж в Афінах та інших великих містах. У місті (воно тут одне) якщо дуже пощастить, можна зняти квартиру-студію в старому будинку (стан відповідний) за 200-250 євро (6700 грн) на місяць, щось більш пристойне – від 400. Маленький будиночок у селі – 300 євро. Плюс послуги ЖКГ, приблизно 70-80 євро / місяць.
Про пляжний сезон на грецькому острові
У Вінницькій області під час конфлікту між чоловіками сталося вбивство. За вчинений злочин чоловікові загрожує до 12 років за ґратами. Про це повідомили у поліції регіону, передають Патріоти України. "Під час конфлікту 28-річний зловмисник завдав потер...
Українська тенісистка Еліна Світоліна в третьому колі Australian Open -2025 в напруженому матчі перемогла італійку Жасмін Паоліні, яка посідає четверте місце в рейтингу WTA, передають Патріоти України. Перший сет для українки склався не найкращим чином...