Дослідники зі Швеції розробили та випробували перші у світі дерев’яні транзистори. Команди вчених з Лінчепінгського університету та Королівського технологічного інституту в Стокгольмі опублікували статтю під назвою “Модуляція електричного струму в дерев’яних електрохімічних транзисторах”, в якій описано WECT (Wood electrochemical transistor) – дерев’яний електрохімічний транзистор.
Дослідники відзначають, що хоча його параметри не можна порівняти з традиційними кремнієвими транзисторами, створення подібних рішень з деревини прокласти шлях до «зеленої» електроніки, що біорозкладається. А ще дерев’яна електроніка може забезпечити «електронний контроль над живими рослинами».
Якщо в сучасній індустрії розмір транзисторів обчислюється нанометрами, то WECT – це справжнісінький макросвіт: розроблений і випробуваний шведськими вченими прототип має діаметр 3 см, а його частота – до 1 Гц. Однак дослідники зазначають, що далеко не завжди потрібні невидимі оком швидкі транзистори. Наприклад, для того самого контролю над рослинами вони ні до чого.
“Ми придумали безпрецедентний принцип”, – заявив у прес-релізі університету Ісак Енгквіст, старший доцент Лабораторії органічної електроніки Лінчепінгського університету. “Так, дерев’яний транзистор повільний і громіздкий, але він працює і має величезний потенціал для розвитку”, – додав він.
Принцип роботи WECT наочно демонструють опубліковані вченими зображення. Для його створення була потрібна «провідна деревина». Створюється вона шляхом видалення деревини лігніну, для цього використовується спеціальний хімічний розчинник. Згодом канали, у яких був присутній лігнін, заміщаються полімером з електронно-іонною провідністю. Для експерименту вчені використовували деревину бальси (через відповідну структуру внутрішніх каналів) та провідний полімер PEDOT:PSS. Для побудови WECT були потрібні три відрізки деревини: один як центральний канал транзистора і по одному як верхній і нижній затвори.
Блакитний тунець - риба, яка вражає своїми природними характеристиками. Дорослий самець важить, як два ведмеді гризлі, здатний мчати через океан зі швидкістю понад 70 кілометрів за годину, а коли з'являється на світ - має розмір з вію. В ще має неаби я...
. У зоні вогневого контролю противника воїни 5-ї окремої штурмової Київської бригади провели евакуацію пораненого побратима за допомогою наземної роботизованої платформи. Відповідне відео прес-служба частмни оприлюднила на своєму каналі 22 липня, пере...