Кількість українців, які готові нести тягар війни стільки, скільки буде потрібно, зменшується – станом на грудень 2024 таких було 57%, що на 16 відсоткових пункти менше, ніж у грудні 2023 року/лютому 2024 року, передають Патріоти України з посиланням на результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у грудні 2024 року.
"Від початку вторгнення до лютого 2024 року ситуація практично не змінювалися: стабільно близько 71-73% відповідали, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно (і ще 2-3% говорили про 1 рік). У цей же період про більш короткий власний запас міцності (декілька місяців-пів року) говорили 18-21%. Водночас між лютим і жовтнем 2024 року ми вперше зафіксували зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно – до 63%.
Між початком жовтня і груднем 2024 року ми також спостерігаємо незначне, але зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно – до 57%".
Інфографіка КМІС
Деталі: Соціологи також акцентують, що частка тих, хто говорять про більш короткий період (декілька місяців – пів року) змінилася неістотно – 21% у грудні (проти 18% на початку жовтня). Натомість з 12% до 18% стало більше тих, кому "важко сказати", скільки часу вони ще готові терпіти.
"Таким чином, між жовтнем і груднем більшою мірою відбулося не зниження, власне, запасу міцності українців, а відбулося зростання невизначеності (що відображає високу невизначеність через сукупність зовнішніх факторів, як-то вибори в США, і внутрішніх обставин)", – пояснили у КМІС.
Соціологи зазначають, що якщо між лютим 2024 року і початком жовтня 2024 року зниження запасу міцності простежувалося насамперед на Півдні і (особливо) Сході, то до грудня 2024 року відбулося "вирівнювання" між регіонами. Тож станом на кінець року різниця між регіонами стала значно менш помітною (хоча на Сході лишається трохи менше тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно, а також вища невизначеність).
Інфографіка КМІС
Соціологи також навели відповіді респондентів у розрізі достатку їхніх родини.
"З одного боку, є тенденція, що чим більш заможна у респондента родина, тим вищий запас міцності. З іншого боку, варто підкреслити, що навіть серед респондентів з низьким достатком (які, відповідно, досить уразливі) 51% відповіли, що готові терпіти стільки, скільки буде потрібно", – йдеться в повідомленні.
Серед респондентів із середнім достатком таких 58%, серед респондентів з високим достатком – 70%.
Інфографіка КМІС
"Ці дані показують, що готовність терпіти війну лише частково пов’язана з матеріальними умовами життя і насправді інші фактори більшою мірою впливають на запас міцності", – підсумували у КМІС.
Дослідження тривало з 2 по 17 грудня 2024 року. Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів опитали 985 респондентів у віці від 18 років, що мешкають на території України, яка підконтрольна уряду України.
До вибірки не включали жителів територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% – для показників, близьких до 10%, 1,8% – для показників, близьких до 5%.
За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення, однак соціологи вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.
Українські супермаркети використовують рекламні знижки для привернення уваги покупців. Однак за яскравими акціями іноді ховаються порушення правил: ціна на ціннику часто не збігається з реальною сумою на касі. Як діяти в таких випадках, пояснили у Держ...
Українці, особливо літні, уважно відстежують зміни, які вносять у наше життя уряд та депутати. Від цих нововведень залежить майбутнє не найзабезпеченішої частини суспільства, передають Патріоти України. Закон про держбюджет на 2025 рік ухвалено. Які зм...