Сліди давньої окупації: На Хмельниччині у вбиральні інтернату виявили османське панно зі згадкою турецького султана

У XVII столітті Османська імперія в ході війн з Річчю Посполитою окупувала частину українського Поділля та Хотинщини, зробивши з нього окрему адміністративну одиницю своєї імперії

У селі Кривчик Хмельницької області у палаці Крупенських під шаром тиньку виявили два рельєфні панно з написами арабською в’яззю, повідомили у Кам’янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику.

Наразі у палаці розташований психоневрологічний інтернат. У 2022 році під час ремонтних робіт у лівому крилі палацу, де зараз розташовується туалетна кімната, виявили дві кам’яні плити, на яких є надписи арабською в’яззю.

На схід від неї знайшли сліди ще однієї схожої забіленої плити. За словами дослідників, найімовірніше, раніше приміщення слугувало напіввідкритою верандою.

Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідникФото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Фахівці розчистили перше панно, провели заміри й сфотографували текст. Далі основним завданням став пошук перекладача з османської мови, якою, як припустили учасники експедиції, були виконані написи.

Одним із перекладачів став професор Мехмета Челєнк з університету Улудаг, що розташований у турецькому місті Бурса. Він надіслав латинську транслітерацію тексту. Вчені припускають, що в тексті згадується султан Ахмед III, який правив на початку XVIII століття, та його візир Сілахдар Дамад Алі-паша.

Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідникФото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Українською текст переклали так:

"Дорогоцінний султан світу, Полюс часу Ахмед Хан, який був звільнений від світу горя свого часу.
Поки світ наповнений смутком і горем,
не залишилося жодної крупинки горя, всі були повні радості.
[відсутнє] Вічне і дорогоцінне Право
День і ніч мої руки і язик голосили
Стільки ж, скільки труднощів, боїв і битв,
Тепер запанували слухняність і спокій.
[відсутнє] Далеко від будь-якої помилки
Ця молитва у всіх на язиці вранці й ввечері.
Сила долі Королівства свідчить про це
Така освічена людина, як великий візир, була його нареченим
[відсутнє] і його візир Алі-паша
Ім'я його в усіх світах згадують добром.
Своїми доброчесними заходами він зробив мир у світі,
[відсутнє] йому підвладні були всі створіння світу".

Нововідкриті плити є унікальними для України пам’ятками османської писемності. Тепер науковці планують розчистити від шарів тиньку другу збережену плиту. Відкритий у майбутньому текст додасть більшої конкретики щодо згадуваних у поемі історичних постатей та датування.

На думку дослідників, вмонтовані у стіни кривчицького палацу плити спочатку були встановлені в Хотині. Саме за правління Ахмеда III проводилась масштабна перебудова Хотинської Нової фортеці на початку XVIII ст.

Рід Крупенських походить із Бессарабії. Під час побудови палацу в ХІХ столітті, коли панувала мода на орієнталізм, родина могла використати як декор кам’яні османські плити, демонтовані російським гарнізоном з одного з турецьких об’єктів у Хотинській фортеці.

Згодом фахівці планують виготовити гіпсові копії-зліпки, які б можна було розмістити в експозиції Кам’янець-Подільського музею.

Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідникФото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Палац Крупинських був зведений у II половині XIX століття. Після жовтневого перевороту 1917 року маєток було розграбовано, тоді втік останній нащадок графського роду. Потім у приміщенні облаштували будинок відпочинку на 47 місць, у якому жителі навколишніх сіл мали право відпочивати безоплатно, але по 1 людині від села.

Згодом його було реорганізовано в інтернат для незрячих, також на 47 осіб. У 1943 році німці позбулися 45 із них, живцем закопавши в урочищі Соломинчик, біля Дунаєвець. У 1945 році в колишньому маєтку було створено інтернат на 160 місць для інвалідів війни, яким було нікуди повертатись. Від 1978 року в будівлі розташовано психоневрологічний інтернат.

Курячі ноги для захисту працівників вже не купуємо: Смілянський про реформи в "Укрпошті"

середа, 9 квітень 2025, 21:53

Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський розповів про незвичний спосіб захисту для листонош, які раніше використовували співробітники пошти. Раніше «Укрпошта» використовувала курячі ноги як засіб захисту від нападів собак. Про це розповів гендиректор ко...

Склянки, рушники й навіть... матраси та телевізори: Готельєри Болгарії налякані масштабом крадіжок

середа, 9 квітень 2025, 21:42

Крадіжки на курортах Болгарії спричиняють величезні збитки для готелів. Днями міністр туризму Болгарії Мирослав Боршош оголосив початок створення структури туристичної поліції в Болгарії. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на Epicenter....