Уряд Колумбії оголосив, що спробує підняти предмети з затонулого в 1708 році галеону "Сан-Хосе", який, як вважають, містить вантаж вартістю в мільярди доларів. Як пише The Guardian, 300-річний затонулий корабель, який часто називають "Святим Граалем корабельних аварій", викликав суперечки, оскільки є одночасно археологічним та економічним скарбом.
Міністр культури Колумбії Хуан Давід Корреа заявив, що перші спроби будуть зроблені в період з квітня по травень 2024 року - залежно від стану океану в Карибському морі. Корреа пообіцяв, що це буде наукова експедиція.
"Це археологічні руїни, а не скарби", - заявив Корреа після зустрічі з президентом Густаво Петро.
"Це можливість для нас стати країною, яка знаходиться попереду підводних археологічних досліджень", - уточнив чиновник.
Передбачається, що на кораблі знаходиться 11 мільйонів золотих та срібних монет, смарагди та інший цінний вантаж із ще іспанської колонії, вартість якого у разі виявлення може становити мільярди доларів.
Корреа сказав, що матеріали, вилучені з місця катастрофи, ймовірно, роботизованим або підводним кораблем, будуть доставлені на борт військового корабля для аналізу. За результатами може бути запланована друга спроба.
Галеон "Сан-Хосе" загинув у бою з британськими кораблями 8 червня 1708 року. Після того, як через вдалий постріл на «Сан-Хосі» стався вибух запасів пороху у трюмі, іспанський корабель був приречений. З 600 членів екіпажу та пасажирів врятувалося лише 11 осіб. Весь вантаж галеону — золоті та срібні монети та смарагдове каміння, пішов на дно. Ворогу не вдалося заволодіти багатими трофеями.
І тільки 2015 року "золотий галеон" був виявлений шукачами скарбів, після чого розпочалися юридичні та дипломатичні суперечки. Корабель став предметом судового позову в США, Колумбії та Іспанії з приводу того, кому належать права на скарб, що затонув.
У 2018 році уряд Колумбії відмовився від планів підняти корабель через суперечки з приватною фірмою, яка також претендує на скарби.
Експертний орган ЮНЕСКО, який захищає підводну культурну спадщину, направив листа до Колумбії, в якому висловив стурбованість тим, що повернення скарбів для продажу, а не заради їхньої історичної цінності, "приведе до безповоротної втрати значної спадщини".
"Дозвіл комерційної експлуатації культурної спадщини Колумбії суперечить кращим науковим стандартам та міжнародним етичним принципам, особливо викладеним у Конвенції ЮНЕСКО про підводну культурну спадщину", — йшлося у листі.
Колумбія не підписала Конвенцію ООН з морського права, яка підвела б її під міжнародні стандарти й зобов'язала б інформувати ЮНЕСКО про свої плани щодо затонулого корабля.
Точне місце розташування галеона є державною таємницею. Корабель затонув десь у районі колумбійського півострова Бару, на південь від Картахени, у Карибському морі.
Повідомляється, що трипалубний "Сан-Хосе" мав довжину 45 метрів, ширину 14 метрів і був озброєний 64 гарматами.
Колумбія повідомила, що дослідники знайшли бронзові гармати, які перебувають у хорошому стані, а також керамічні та порцелянові вази та особисту зброю. Дослідники кажуть, що характеристики гармат не залишають сумнівів у тому, що це саме корабель "Сан-Хосе", що затонув.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...