Таємниця "прокляття Тутанхамона", над розгадкою котрої мучились століття

Жертвами "прокляття Тутанхамона" після відкриття гробниці став не лише лорд Карнарвон

Гробницю єгипетського фараона Тутанхамона відкрили 1922 року й майже одразу у пресі почали поширюватись чутки про "прокляття мумії", яке переслідуватиме усіх, хто потривожить місце спочинку давнього правителя.

Особливо цю історію почали розкручувати ЗМІ після смерті лорда Карнарвона, британського єгиптолога й керівника експедиції, в ході якої знайшли гробницю Тутанхамона.

Майже століття "прокляття мумії" було однією із найбільших загадок для єгиптологів. Втім дослідження 2002 року спростувало теорію про те, що прокляття пов'язане з підвищеним ризиком смерті. Про це пише IFLScience.

Таємниця "прокляття Тутанхамона"

Зараз вчені обговорюють теорію, що гробниця могла бути домівкою для небезпечних патогенних мікроорганізмів, якими могли заразитись першовідкривачі.

Лорд Карнарвон помер у 1923 році у віці 56 років, ймовірно, від зараження крові або пневмонії. Хоч основна версія стверджує, що він заразився від укусу комара, деякі науковці припускають, що це може бути пов'язано зі спорами Aspergillus, які могли бути в гробниці.

Аспергіл - це грибковий патоген, який може спричиняти аспергільоз, захворювання, що вражає тканини, наприклад, легені.

Більшість здорових людей можуть вдихати ці спори щодня без шкоди для здоров'я, але от в осіб з ослабленим імунітетом може розвинутись пневмонія.

Деякі науковці заявляють, що Карнарвон міг заразитися аспергілом у гробниці, оскільки спори можуть залишатися в легенях "в сплячому стані" впродовж певного часу перш ніж активізуватись.

Цю теорію науковців підтверджують симптоми, які були у Карнарвона напередодні смерті.

Наскільки реалістичне таке пояснення "прокляття"

Теорія про те, що спори Aspergillus можуть бути присутні у гробницях - не нова. Її висували, як ймовірне пояснення смерті 10 науковців, які відкривали гробницю короля Казимира, де, як вважалося, здетонувала "біологічна бомба".

Втім, хоча й були припущення, що відкривачі фараонової гробниці могли померти від зараження цими спорами, реальних доказів на підтвердження цього немає.

Вважалося, що "прокляття мумії" переслідувало й інших учасників експедиції, зокрема сера Брюса Інгема. Його будинок згорів після того, як він отримав у подарунок преспап'є, зроблене з муміфікованої руки.

Також "жертвою" прокляття став принц Єгипту Алі Камель Фахмі-бей, який загинув у 1923 році. Але запевняти, що Тутанхамон "змусив" його дружину застрелити принца - аж занадто велике перебільшення.

Але історія про "прокляття мумії" прижилася і навіть через століття залишається інтригуючою для сучасників.

Втім науковці наголошують, що хоч лорд Карнарвон був заможним чоловіком, але у його час медицина була не на високому рівні, тому й не змогла його врятувати. І як би нам не хотілося вірити в прокляття і надприродне, іноді найпростіше пояснення є найправдоподібнішим.

"Маю важливий проєкт": Український актор, який зіграв поета Стуса, розповів, чому виїхав за кордон під час війни

п’ятниця, 4 квітень 2025, 22:36

Актор Дмитро Ярошенко, який став відомий після ролі Василя Стуса в фільмі "Заборонений", пояснив, чому виїхав з України. У коментарі "Суспільне Культура" чоловік зазначив, що перетнув кордон через "важливий міжнародний проєкт", передають Патріоти Украї...

А що - так можна було?: Церква почала проводити бої рестлерів, щоб... залучити більше парафіян

п’ятниця, 4 квітень 2025, 21:59

Англіканська церква Святого Петра в місті Шиплі на півночі Англії приваблює нових парафіян за допомогою боїв рестлерів. Глядачі із захопленням стежать за тим, як б'ються бійці за перемогу, передають Патріоти України з посиланням на Associated Press. За...