Головний біль від червоного вина, змішування напоїв та ліки проти похмілля - що потрібно знати про цей неприємний стан під час свят. Втрата памʼяті, пульсуючий головний біль, млявість і нудота, які поєднуються з раптовим нападом голоду, - такі симптоми могли б описувати важкі проблеми зі здоровʼям. Але насправді це - класичне похмілля, передають Патріоти України з посиланням на ВВС.
Після ночі споживання улюбленого токсину людства, зустрівши Новий рік, мільйони людей прокинулись зі стогоном і питанням, що ж вони робили минулої ночі. Щоб відповісти на це питання, ми зібрали декілька наукових фактів про алкоголь, спʼяніння та похмілля.
Коли йдеться про головний біль від алкоголю, саме червоне вино має погану репутацію. Цей звʼязок був відомий навіть римлянам понад 2000 років тому.
Довгий час вважалося, що біль спричинюють сульфіти, але у білому вині вони теж є, і воно не викликає таких неприємних симптомів, як червоне.
Як показало нещодавнє дослідження вчених Каліфорнійського університету в Девісі, винуватцем може бути сполука під назвою кверцетин, яка міститься у великій кількості в шкірці червоного винограду.
Вважається, що кверцетин порушує нормальну переробку алкоголю у деяких людей.
Автор фото,Getty Images
Підпис до фото,Всупереч поширеній думці, від змішування напоїв ви не станете більш пʼяними – важлива кількість випитого
Етанол в алкоголі зазвичай перетворюється в організмі на ацетальдегід, який за допомогою ферменту ALDH розкладається на ацетат.
Іноді має значення не вид алкоголю, а те, як наш організм його переробляє.
У деяких людей ферменти роблять це не так ефективно, і рівень шкідливого ацетальдегіду зростає. Через це і зʼявляється головний біль від червоного вина.
Ідея про те, що келих червоного вина може бути корисним, зʼявилася у 1970-х роках. Тоді дослідження показали, що французи мають менший ризик серцевих захворювань, хоча й споживають багато насичених жирів.
Вчені назвали це "французьким парадоксом", і він досі спантеличує дослідників.
Пізніше науковці дійшли висновку, що помірна кількість алкоголю корисніша, ніж повна відмова від нього. Але сьогодні вчені вважають, що ці дані можуть бути хибними. Адже деякі люди могли утримуватися від алкоголю через інші проблеми зі здоров'ям.
Подальші дослідження намагалися з'ясувати, чи справді червоне вино захищає від хвороб серця.
Дослідження, проведене в Китаї, показало, що чим більше люди п'ють, тим більша ймовірність того, що вони матимуть високий тиск та ризик отримати інсульт.
Але є зворотний бік медалі: хоча ризик інсульту зростає, ризик серцевих нападів - ні. Схоже, що щось в алкоголі таки нас захищає від них.
Алкоголь дуже по-різному впливає на людей. Хтось від нього шаленіє, невелика кількість людей впадає у меланхолію, тоді як більшість стають балакучими.
Як пояснює науковий письменник Девід Робсон у своїй книжці "Ефект очікування", вплив алкоголю не є суто хімічним. Насправді соціальні очікування також впливають на те, що з нами робить алкоголь.
В одному відомому експерименті дослідники спробували перевірити, як відчуття того, скільки люди випили, впливає на їхню агресивну поведінку.
У ході експерименту учасникам давали напої, які, як їм пояснили дослідники, містили багато алкоголю, мало або були взагалі безалкогольними. Насправді кількість алкоголю в келихах була однаковою.
Виявилося, що ті, хто думав, що випив більше, поводилися більш агресивно. Науковці вимірювали це за кількістю гострого соусу, який учасники додавали у страву.
Однак очікування від спʼяніння також можна використати на благо.
В іншому дослідженні люди, яким сказали, що вони випили горілку з енергетиком Red Bull, відчували себе більш п'яними, ніж ті, кому повідомили, що їм дали "коктейль з горілкою" або "коктейль з екзотичних фруктів".
Ті, хто був переконаний, що алкоголь з енергетичним напоєм пʼянить найбільше, дійсно відчували себе більш пʼяними.
Тож, ви можете переконати себе у дії алкоголю, випивши зовсім небагато.
У народі вважають, що не всі алкогольні напої однакові з точки зору тяжкості похмілля. У цьому дійсно є сенс.
Алкоголь має сечогінний ефект, який може призвести до зневоднення, якщо ви не п'єте достатньо води разом із випивкою. Також відомо, що багато випитого алкоголю погіршує якість сну та зменшує фазу REM (фазу "швидкого руху очей"), необхідну для відчуття бадьорості вранці.
Крім того, чим міцніший напій, тим більше ви можете випити його за короткий проміжок часу. Насамперед якщо ви п'єте коктейлі, які маскують смак алкоголю ароматними домішками.
Зазвичай наш організм досить швидко розщеплює спирт. Але, як ми писали вище, у деяких людей через генетичні відмінності, це відбувається не так добре.
Рівень етанолу в їхньому організмі залишається вищим, а похмілля буде тяжчим.
Автор фото,Getty Images
Підпис до фото,Очікування можуть змусити нас почуватися п'янішими, ніж ми є насправді
Деякі інші речовини в алкогольному напої також можуть впливати на ваше самопочуття наступним ранком.
Основні з них - це конгенери, які утворюються під час бродіння. Це ацетон, сивушне масло і дубильні речовини, які надають колір і терпкий смак таким напоям, як віскі та червоне вино.
Бурбон, наприклад, містить у 37 разів більше конгенерів, ніж горілка. Дослідження показали, що після бурбону люди відчувають сильніше похмілля, ніж після горілки.
Утім, найбільше значення таки має кількість випитого алкоголю, а не вміст конгенерів у ньому.
Вчені також спробували дослідити, чи дійсно має значення змішування алкоголю. Як-от ідея про те, що пиво перед вином - добре, а навпаки погано, або порада ніколи не змішувати напої з винограду та зерна.
Дослідження виявило, що змішування речовин у будь-якому порядку не впливало на інтенсивність похмілля. Знову ж таки, єдиним показником тяжкості похмілля була кількість випитого.
До того ж, якщо ви змішуєте напої, скоріше за все, ви вже випили чимало.
Отже, висновок такий - щоби уникнути похмілля, пийте менше.
Можливо, також має сенс відмовитися від напоїв темного кольору.
Швидких способів позбутися похмілля завжди було чимало. У Стародавньому Єгипті радили вдягнути намисто з листя александрійської хамедафни, а стародавні римляни пропонували зʼїсти смажену канарку.
Дехто рятує себе жирною їжею або різними варіаціями огидної суміші з сирих яєць, томатного соку та гострого соусу. Але похмілля насправді виникає не від дефіциту поживних речовин.
Один огляд досліджень вивчав вісім популярних засобів від похмілля - від дріжджового екстракту і фруктових соків до медикаментів.
Жоден з них не показав здатності вплинути на похмілля.
Випробування інших ліків також показали неоднозначні результати. Деякі допомагали впоратися з окремими симптомами, як-от втома та нудота, але жоден не зміг усунути всі симптоми похмілля.
Сік корейської груші, наприклад, був ефективним у людей, які просто генетично не схильні до сильного похмілля.
Автор фото,Getty Images
Підпис до фото,Обговорення з друзями неприємних побічних ефектів алкоголю допоможе пити менше
Поширена думка, що впоратися з похміллям допомагають яйця, адже вони містять амінокислоту цистеїн, яка може нейтралізувати деякі ефекти ацетальдегіду.
Але оскільки роль самого ацетальдегіду в похміллі сумнівна, переваги можуть бути не такими вже й великими. Дійсно, одне дослідження, в якому учасникам давали цистеїн, виявило невелике покращення симптомів похмілля.
Цікаво, що у жінок цей ефект з невідомих причин був більш помітним, ніж у чоловіків.
Однак у багатьох випадках якість самих досліджень такого типу не дуже надійна, адже зробити точні висновки щодо важкості похмілля не так просто.
І отже, на чудодійні швидкі засоби від похмілля, мабуть, не варто сподіватися.
Наше рішення, скільки випити, часто залежить від поведінки людей в компанії. Мозок постійно ловить сигнали від інших людей, щоб інформувати нас про їхню реакцію на наші дії.
"Будь-що, що роблять наші друзі, впливає на нас, усвідомлюємо ми це чи ні", - каже доцентка кафедри комунікації з Університету Амстердама Крістін Шольц.
У дослідженні 2019 року Шольц розпитувала студентів із США, чи говорили вони з кимось про свій останній досвід вживання алкоголю, і чи були ці розмови позитивними чи негативними.
Виявилося, що якщо враження були позитивними, наступного дня вони випивали більше алкоголю. Але якщо це був обмін негативним досвідом, він спонукав їх менше пити у майбутньому.
"Скажімо, я розмовляю з другом напередодні про деякі негативні наслідки алкоголю, але наступного дня потрапляю у бар з іншими людьми – я все одно буду стверджувати, що розмова певною мірою впливає на мене", - каже Шольц.
Отже, найкращий спосіб уникнути похмілля? Банальний - пити менше.
Але є деякі прийоми, які можуть з цим допомогти. Наприклад, заздалегідь обговорити негативні наслідки пияцтва з друзями. Або зіграти на своїх очікуваннях, відчувши приємний стан, якого ви прагнете досягти, випивши менше або взагалі не вживаючи алкоголь.
Якщо ж попереду тусовка, де уникнути алкоголю не вдасться, спробуйте виключити віскі та червоне вино.
На Львівщині правоохоронці виявили 55-річного водія, який їздив за кермом із посвідченням померлого батька. Також у нього були ознаки наркотичного сп’яніння. Про це повідомили у патрульній поліції Львівської області, передають Патріоти України. Патрулю...
Сидорівський замок – 400-літня пам'ятка оборонної архітектури, що розташована в селі Сидорів на Тернопільщині. Руїни цієї монументальної споруди досі вражають своїх відвідувачів, зазначають Патріоти України. Село Сидорів розташоване в мальовничій місце...