Україна пам'ятає: 19 років Скнилівській трагедії. Фото, відео, спогади очевидців

Рівно 19 років тому, 27 липня 2002-го, сталася Скнилівська трагедія – найбільша за кількістю загиблих катастрофа в історії авіашоу. Того дня на Скнилівському аеродромі Львова святкували 60-річчя 14-го авіаційного корпусу Повітряних сил України, зазначають Патріоти України.

Завершуючи фігуру вищого пілотажу, винищувач Су-27УБ впав у натовп глядачів. Унаслідок катастрофи загинули 77 осіб, у тому числі 28 дітей, ще близько 250 людей постраждали. У річницю трагедії згадує події того дня і публікує свідчення очевидців.

Скнилівська трагедія: як усе було

27 липня 2002 року під час святкування, присвяченого 60-річчю 14 авіаційного корпусу ВПС України, досвідчений екіпаж пілотів 1-го класу групи "Українські соколи" полковники Володимир Топонар і Юрій Єгоров виконували фігури вищого пілотажу. Подивитися на шоу зібралося близько 10 тисяч глядачів.

Спочатку для заходу було підготовлено МіГ-29УБ зі складу 114-ї бригади тактичної авіації, однак через погодні умови він не зміг вилетіти з Івано-Франківська. Замість МіГа було піднято Су-27УБ зі складу 9-го винищувального авіаполку.

О 12:52 винищувач, завершуючи "напівпетлю" на занадто малій висоті, у спробі вийти з віражу вгору став швидко втрачати висоту. Літак спочатку зачепив дерево, потім крилом – землю, кілька разів перекинувся і влетів у натовп людей, після чого вибухнув і загорівся.

Обидва пілоти катапультувалися вже після контакту із землею й зазнали лише незначних пошкоджень унаслідок перенавантажень під час катапультування. Близько 20 машин швидкої допомоги та пожежні команди прибули для порятунку постраждалих.

Спогади очевидців

Рідні загиблих у Скнилівській трагедії досі не можуть прийти до тями. Тоді за кожного загиблого родичам виплатили від 10 до 100 тисяч гривень. Менші суми отримали постраждалі, повідомляє "5 канал". Очевидці катастрофи та родичі жертв поділилися з журналістами спогадами про трагедію:

Хто відповів за те, що трапилося

Покарання за авіакатастрофу понесли близько десяти людей, п'ятьох із них було арештовано.

Володимир Топонар, командир Су-27, був засуджений до 14 років позбавлення волі. Вийшов на свободу через 11 років.

Юрій Єгоров, другий пілот Су-27, був засуджений до восьми років позбавлення волі. Вийшов на свободу через 2,5 року.

Анатолій Третьяков, заступник командувача 14-го авіакорпусу, був засуджений до шести років ув'язнення.

Юрій Яцюк, заступник керівника польотами, засуджений до шести років ув'язнення.

Анатолій Лукіних, начальник служби безпеки польотів 14-го авіакорпусу, засуджений до чотирьох років позбавлення волі умовно. Також їм усім було присуджено штрафи. Ніхто з обвинувачених своєї провини у трагедії не визнав.

Уже після свого звільнення Володимир Топонар в одному з інтерв'ю розповів про день трагедії і про те, що відбувалося тоді в кабіні літака:

Отримали заяву від дружини: Поліція розслідує зникнення таксиста, який конфліктував із представниками ТЦК у Харкові

субота, 18 січень 2025, 21:07

18 січня до поліції надійшла заява від 30-річної жінки про встановлення місцезнаходження її цивільного чоловіка 1983 року народження. Зі слів заявниці, він перестав виходити з нею на зв'язок з 16 січня, тому що його забрали співробітники ТЦК. У своєму ...

Десятки поранених: В Іспанії впав гірськолижний підйомник (фото)

субота, 18 січень 2025, 19:41

В Іспанії «обвалився» гірськолижний підйомник, внаслідок чого десятки людей отримали поранення. Наразі відомо про щонайменше 30 постраждалих. Про це пише Sky News, передають Патріоти України. Інцидент стався на крісельному підйомнику на гірськолижному ...