Україна втратила сина: У США помер пластун та український винахідник Любомир Романків

У ніч на п'ятницю, 28 червня, на 93-му році життя у США помер український науковець, винахідник та начальний пластун Любомир Романків. Він родом зі Львівщини. Про це повідомив пластовий і громадський діяч Юрій Юзич, передають Патріоти України.

Романків був провідним інженером IBM і автором майже 70 патентів

"Третій український Chief scout, який у 90-ті роки залучив та інвестував щонайменше 500 000 доларів в розвиток Пласту - українського скаутингу. Професіоналізувавши центральний офіс Пласту в Україні. Саме його зусиллями значною мірою український скаутинг став наймасовішим молодіжним рухом в Україні. Автор і співавтор більше як 65 патентів. Зокрема, саме він придумав, працюючи провідним інженером IBM, як записувати й зчитувати інформацію із жорстких дисків. Кожного разу, як включаємо компʼютер - починає працювати щонайменше 7 винаходів українця Романківа. Його імʼя занесене до галереї слави у США", - зазначив Юзич.

Біографія Любомира Романківа

Романків народився у 1931 році на Львівщині. З 12 років став членом тогочасного таємного Пласту, який під нацистською окупацією діяв під легальною назвою "Виховні спільноти української молоді" (ВСУМ).

Після Другої світової війни продовжив своє пластування, вступивши у 1946 році до Пласту в баварському місті Берхтесгаден. Успішно пройшов усю юнацьку пластову освітню програму осягнувши ступінь пластуна-скоба.

Ще в Німеччині пройшов усі можливі тоді вишколи пластових виховників ‒ новацьких та юнацьких. А переїхавши до Канади, паралельно із будуванням своєї професійної карʼєри, став співорганізатором Пласту в Едмонтоні. Організував там курінь юнаків та новацьке гніздо.

Понад 10 років загалом присвятив виховній праці у Пласті, працюючи із дітьми безпосередньо (після переїзду до США у 1958-1961 роках був ще юнацьким виховником у Бостоні).

"Романків ‒ ініціатор придбання пластового дому в Едмонтоні та перших збірок коштів на цей будинок. Організатор багатьох пластових вишкільних таборів. Зрештою став одним із ключових лідерів Пласту в діаспорі. У 1990-х роках, як голова Головної пластової ради брав безпосередньо участь у перших чотирьох зʼїздах відродженого Пласту в Україні", - зазначає Юзич.

"Пластун зібрав кошти та особисто організовував делегацію України на світові джемборі в Голандії та Чілі ‒ де український контингент чи не вперше офіційно отримав статус не гостей, а повноцінних учасників. Одні лише Нідерланди потребували 45 000 доларів, які він і знайшов", - додає громадський діяч.

Також Романків - ініціатор та учасник першого Всеукраїнського скаутського джемборі, що відбувся на Закарпатті у 1996 році за участю делегацій багатьох скаутських організацій України і Європи. Саме Любомир вперше не лише теоретично поставив задачу розгортання Пласту по всій Україні, але організував системне фінансування цього проєкту у перші 5 років. Опісля цю ініціативу підхопив Богдан Гаврилишин, додав він.

Обурило зауваження: У Львові чоловік влаштував стрілянину у популярному торгівельному центрі (фото)

середа, 9 квітень 2025, 22:59

У львівському торговельному центрі "Форум" стався інцидент зі стріляниною. Чоловік з пістолетом погрожував працівникам охорони. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на місцеві Telegram-канали. Інцидент стався у львівському торговельному це...

Курячі ноги для захисту працівників вже не купуємо: Смілянський про реформи в "Укрпошті"

середа, 9 квітень 2025, 21:53

Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський розповів про незвичний спосіб захисту для листонош, які раніше використовували співробітники пошти. Раніше «Укрпошта» використовувала курячі ноги як засіб захисту від нападів собак. Про це розповів гендиректор ко...