Українці обурені: Конкурс World Press Photo 2025 зрівняв біль дівчинки з Куп’янська і пораненого "ДНРівця"

Міжнародний конкурс документальної фотографії World Press Photo оголосив регіональних переможців 2025 року. Серед переможців в європейському регіоні два знімки німецьких фотографів, які висвітлюють російсько-українську війну. Журі європейського регіонального конкурсу World Press Photo 2025 у категорії Одиночні фотографії співставило портрет української дитини з прифронтового Куп’янська та пораненого окупанта з «ДНР» у польовому шпиталі біля окупованого росіянами Бахмуту, повідомляють Патріоти України.

Перший знімок зробив німецький фотограф Флоріан Бахмайер. На ньому шестирічна Ангеліна, переселенка з прифронтового Куп’янська Харківської області. Дитина травмована війною і страждає на панічні атаки. Зараз дитина живе в 95 км від Куп’янська разом із бабусею в селищі Борщівці, а мама дівчинки — живе і працює у Харкові. Як йдеться в описів фотографії на сайті конкурсу, фотограф хотів пролити світло на дітей, які виросли в оточенні насильства, їхня невинність була зруйнована, але їхній дух витривалий, коли вони адаптувалися до нового життя.

Другий знімок зробила в окупованому Бахмуті німецька фотографиня Нанна Хайтманн, яка працює на The New York Times і живе у Москві. На знімку поранений «ДНРовець» в стабілізаційному пункті десь під Бахмутом на окупованій росіянами території.

Журі конкурсу назвало ці два знімки «візуальною парою», яка, на їхню думку передає як фізичний, так і психологічний виміри війни, яку вони називають конфліктом.

«Журі розглядало два зображення з Європи про російсько-українську війну в тандемі, визнавши їх потужною парою, яка фіксує різні виміри конфлікту. Перше зображення солдата, призваного воювати за підтримувану Росією сепаратистську Донецьку „республіку“ на сході України, має складну символічну вагу, піднімаючи серйозні питання про національність і політичні розмежування. Друге зображення української дитини, Ангеліни, яка відпочиває, пропонує контрастну перспективу — тиху, розгублену, віддалену від прямого насильства, але все ще глибоко сформовану війною та її психологічними шрамами. Разом ці зображення розкривають як фізичні, так і психологічні втрати війни, а поєднання дає глибше та деталізованіше бачення конфлікту з далекосяжними глобальними наслідками», — йдеться в коменті журі, яке цьогоріч очолює Фінбарр О’Райли, ірландсько-канадський фотограф, постійний автор The New York Times.

Українських фотографів серед лауреатів немає. Водночас нагородами конкурсу були відзначені два російських фотографи і фотографка з Білорусі. Це вперше від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну росіяни отримали відзнаки конкурсу.

Так, один з лауреатів, Михайло Терещенко, фотокореспондент російського державного інформаційного агентства ТАРС. Він здобув перемогу в категорії Фотографічні історії (Stories) за серію Протести в Грузії, коли грузинські протестувальники в Тбілісі виступали проти призупинення перемовин про вступ Грузії до ЄС.

Інша росіянка, Альона Кардаш, яка мешкає в Німеччині, стала переможницею в категорії Довгострокові проєкти за серію знімків It Smells of Smoke at Home (Пахне димом з Батьківщини). У цьому авторка досліджує психологічну відірваність сучасної Росії від реальності, де війна називається «спецоперацією».

Білоруська фотографка ж відзначена в регіональному конкурсі Південно-Східна Азія та Океанія за проєкт, присвячений предкам маорійського племені Нгаї Таху в Новій Зеландії.

В Україні миттєво відреагували на таке рішення журі міжнародного фотоконкурсу. Українська Асоціація професійних фотографів опублікувала заяву, в якій висловила здивування результатами цьогорічного міжнародного конкурсу World Press Photo 2025 року.

«Винагороджуючи російських фотографів, які слугують виразниками державної ідеології РФ, конкурс робить видимою позицію агресора, і таким чином сприяє підміні понять: замість засудження агресора акцентує на співчутті до нього. На нашу думку, таке нагородження не відповідає заявленій меті конкурсу — поєднувати світ важливими історіями, особливо в ситуації загарбницької війни, яку Росія веде проти України вже 11 років. З огляду на значення таких конкурсів для української та міжнародної фотографічної спільноти, ми підкреслюємо важливість дотримання високих стандартів етики, неупередженості та прозорості. Лише за таких умов можлива справедлива оцінка робіт, що документують реальність, відображають правду й дають голос тим, кого часто намагаються заглушити. Це також спосіб протидії будь-яким формам пропаганди чи дезінформації в міжнародному інформаційному просторі», — йдеться в заяві Українська Асоціація професійних фотографів.

Не залишилася без уваги і спроба журі World Press Photo подати фото української дівчинки і «ДНРівця» як нібито «різні виміри конфлікту».

«З моєї точки зору — це неемпатична, поверхнева, натягнута за рахунок візуальної подібності маніпуляція, що прибирає відповідальність за загарбницьку російську війну в Україні з „простих росіян“ — військових та цивільних. Яка заохочує російський guiltwashing. Яка максимально недоречна під час war of choice, що її веде Російська Федерація», — зазначив у Facebook український фотограф Сергій Коровайний, який документує злочини РФ в Україні.

Журналістка Крістіна Бердинських відзначила, що лауреат цьогорічного World Press Photo російський фотограф Михайло Терещенко називає окупацію Маріуполя визволенням.

«Один з переможців цьогорічного World Press Photo — фотограф державної російської інформаційної агенції ТАСС Михайло Терещенко. Він увійшов у список переможців 2025-го року за висвітлення протестів у Грузії. В інтерв'ю, яке переможець дав звісно ТАСС, він розповідає і про свою роботу в Україні. Окупацію Маріуполя він називає „визволенням“ і World Press Photo схоже з цим цілком ок», — написала журналістка у Facebook.

А ви це знали? Які авто у СРСР називали "блатними" і чому

понеділок, 31 березень 2025, 10:28

У Радянському Союзі автомобіль часто був не просто засобом пересування, а й символом статусу, ознакою належності до певної касти та, нерідко, результатом тривалого очікування або "правильних зв’язків". Існувала система черг, обмежених квот і жорсткого ...

Найсильніші удари будуть наприкінці місяця: Оприлюднено календар магнітних бурь на квітень-2025

понеділок, 31 березень 2025, 9:33

У квітні українці знову відчують на собі вплив магнітних бурь. Ці явища, викликані спалахами на Сонці, можуть впливати на самопочуття людини, передають Патріоти України. Магнітні бурі — це збурення геомагнітного поля Землі, спричинені потоками сонячног...