У пошуках секрету повноцінного довголіття: Експерти поділилися навиками, як поліпшити здоров'я мозку і жити довше

Фото: Alessandro Biascioli/Getty Images

У всіх довгожителів у світі є спільна звичка: розвивати соціальні стосунки. І, на думку вчених, це допомагає на довше зберегти молодість мозку та збільшити тривалість життя

Довголіття — нова тенденція в галузі охорони здоров'я, що відображає не стільки прагнення жити довше, скільки прагнення жити краще. У зв'язку з цим існує звичка, характерна для людей, які живуть найдовше у світі, яка, мабуть, якимось чином корелює з їхньою здатністю затримувати фізичне та розумове старіння. Мається на увазі турбота про соціальні відносини, яка полягає в задоволенні типово людської потреби присвячувати час встановленню й розвитку зв'язків з іншими людьми. Як стверджує психолог Унаї Асо: "ми за своєю природою соціальні істоти, і стосунки з іншими мають основоположне значення для нашого психологічного добробуту". Про це пише Vogue Italia.

Звичка, яка захищає мозок

Те, що соціальні стосунки запобігають погіршенню стану мозку, вже стало загальновизнаною істиною. Це також нещодавно підтвердив Рудольф Танці, нейробіолог із Гарвардської медичної школи, який вигадав абревіатуру SHIELD для позначення тих здорових звичок, що захищають розум. Деякі з них давно відомі — це сон, управління стресом, щоденні фізичні вправи, вивчення нового, правильне харчування. Зовсім недавно до цього списку додалися соціальні відносини. "Дослідження показують, що крім сім'ї, з якою ви спілкуєтеся щодня, корисно хоча б один або два рази на місяць бачитися з родичами або близькими друзями", — пояснює Танзі в статті, опублікованій Harvard Health Publishing. І він додає ще один факт: самотність може збільшити ризик зараження хворобою Альцгеймера.

Розвивайте здорові стосунки

З іншого боку, правильним є також і те, що надлишок міжособистісних стосунків може спричинити форму фізичного та психічного виснаження, так зване "соціальне похмілля" або "соціальну втому". Невипадково Танзі також наполягає на тому, що родичі або друзі, про яких ідеться, мають бути "людьми, з якими ми відчуваємо близькість і яким ми можемо довіряти", оскільки в цьому разі взаємодія передбачає менше розумових зусиль. Також, на думку психологині Барбари Товар, здорові соціальні стосунки, корисні для психічного здоров'я, — це здебільшого стосунки з людьми, з якими ми "вдома". Це індивідууми, "з якими ми настільки співзвучні, що взаємодія з ними потребує затрат меншої кількості енергії, ніж необхідно для підтримання інших типів стосунків".

Соціальність у "блакитних зонах"

Говорячи про користь для здоров'я від проведення якісного часу з сім'єю, родичами та близькими друзями, важливо зазначити, що в так званих "блакитних зонах" — районах світу, де тривалість життя найвища, такі соціальні стосунки старанно розвиваються й культивуються. Як зауважив журналіст Ден Бюттнер, який вже багато років вивчає "блакитні зони" на японському острові Окінава, звичайною практикою є, наприклад, створення груп соціальної підтримки серед друзів — "моаї" — для надання різних видів допомоги. Тут немає будинків для людей похилого віку, бо мешканці зазвичай самоорганізовуються, щоб піклуватися про літніх людей. Знову ж таки, згідно з дослідженнями Бюттнера, у Сполучених Штатах самотність призводить до зниження середньої тривалості життя на 15 років.

Тож, схоже, немає жодних сумнівів: розвиток щасливих стосунків є одним із рецептів того, як жити довше і, насамперед, краще.

"Це дно": "Ліга сміху" оскандалилася жартом про потопельників у Тисі, українці обурені

понеділок, 20 травень 2024, 6:38

Українські коміки знову опинилися у центрі скандалу. Цього разу оскандалилися гумористи "Ліги сміху". Вони пожартували про ухилянтів у Тисі. Так, у скандальному виступі команди «Фам Фаталь» комік робить дівчині комплімент, говорячи наступне: «Я тону у ...

Посилення мобілізації в Україні: Ось кому з жінок потрібно сходити у ТЦК після вступу в силу нового закону 18 травня

понеділок, 20 травень 2024, 6:24

18 травня в Україні набрав чинності новий закон про мобілізацію. Згідно з ним військовозобов’язані мають 60 днів на те, щоб оновити дані у ТЦК. Оновити свої військово-облікові дані або встати на облік з 18 травня мають жінки, які мають медичну та фарма...