В Україні змінили правила складання іспитів на посвідчення водія. Поки що йдеться про пілотний проєкт всього у чотирьох регіонах, але до кінця року до нього приєднається вся країна, передають Патріоти України.
Як змінили правила та що потрібно знати майбутнім водіям, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Хабарі просять самі інструктори, а грішми діляться
"Я хотів сам здати на права. 40 годин автошкола пропонувала їздити з інструктором, а ось лекції можна було і онлайн слухати. Я пройшов і теорію, і практику. І ось уже на останньому занятті мені інструктор сказав, що майже ніхто сам практику не здає, тільки кажуть, що самі ", – розповідає киянин Володимир.
Теорію молодик здав успішно і з першого разу. А ось із практикою виникли проблеми. Давати хабар киянин відмовився і з двох спроб на права не здав. "Залишалася третя спроба. Якщо не здав би, то назад відправляли в автошколу, і це знову проходити все навчання, і це потрібно платити 20 тис. грн. Ну і я дав хабар", – згадує хлопець.
Якщо "чесний іспит" проходив на звичайній машині, з екзаменатором та інструктором на пасажирських сидіннях, то завдяки хабару іспит запропонували проходити на навчальній машині: інструктор сам натискав педалі, перемикав швидкості.
"Мене проінструктували, що потрібно буде лише тримати кермо і включати поворотний сигнал, коли прошепчуть. Інструктор поруч тиснув зчеплення сам, газ і гальмо. Плюс іспит був на легшому маршруті. Звичайний маршрут передбачав виїзд на Окружну дорогу і потім поїздку Вишневим з розворотами посеред вулиці. Легший маршрут був майже на безлюдній вулиці і без світлофорів. Авто вів інструктор. Платив не їм, а саме тому інструктору, з яким я вчився", – згадує Володимир.
З новими правилами така схема практично неможлива: камеру встановлять не на рівні обличчя, а так, щоб можна було бачити ноги та руки водія. Також приберуть і сліпі зони у приміщеннях, де приймають іспит.
Святослав Літинський, один із адміністраторів групи у Facebook "Права без хабарів", розповідає: абсолютна більшість українців при анонімних опитуваннях визнає, що отримала права за допомогою хабара. "Я був присутній і на теоретичних, і на практичних іспитах. На теоретичному, наприклад, з першого разу складали лише четверо з 11 осіб", – каже Літинський.
Найчастіше після першого "провалу" українці шукають, кому дати хабар. І тут на допомогу приходить та сама автошкола. Інструктор, який вчить керувати авто, сам бере хабар і передає його екзаменатору. Ще минулого року за практичний іспит потрібно було заплатити хабар у 5000 грн, зараз – 6500 грн. Із них 4000 грн забирає екзаменатор, а 2500 – інструктор.
Літинський підрахував: за місяць сервісний центр в одному з районів Львова, з урахуванням того, що іспит приймають у 60-120 осіб на день, заробляє близько 4 млн грн на хабарі. "Я, доцент кафедри програмування ЛНУ, такі гроші зароблю за 33 роки, а один сервісний центр тільки на правах стільки може заробляти на місяць", – каже Літинський.
При цьому, згідно з його спостереженнями, у березні цього року ситуація почала змінюватися на краще. А пілотні нововведення можуть значно зменшити рівень корупції.
Допоможе лише жорсткий контроль
Єдине, що дозволить подолати корупцію, – посилення контролю на етапі екзаменів, упевнений виконавчий директор "Разом проти корупції" Михайло Серебряков. Проте робити висновки про те, наскільки успішно пройшов пілот, передчасно, додає він.
З одного боку, той, хто хотів дати хабар, міг поїхати здавати на права в інший регіон – де сервісні центри продовжили працювати без жорсткого контролю. З іншого боку, і самі центри, які взяли участь у пілотному проєкті, перебувають під пильною увагою свого начальства та громадськості, тому можуть тимчасово відмовитися від спроб брати хабарі та фальсифікувати результати.
"Однозначно позитивне рішення – закриття камерами всіх сліпих зон на іспитах. Відеозаписи надзвичайно корисні для оскарження, якщо екзаменатор "завалив" того, хто здає, і він готовий себе захищати. Але з точки зору припинення продажу іспитів і корупційної змови зараз ефекту від відеофіксації небагато. Фактично на відеозаписах немає найважливішого: сліпих (і глухих) зон тестових кімнат, з яких екзаменатори підказують, на теоретичному екзамені, а найголовніше – не видно ні ніг, ні рук на практичному іспиті, – каже Серебряков. – Після зміни законодавства та впровадження нових технологій такі хитрощі стануть значно складнішими".
При цьому він зазначає: для реального припинення продажу прав водія не на перші півроку, а назавжди наступним кроком має стати відкриття доступу до відеозаписів іспитів усім атестованим інструкторам автошкіл. Це, як вважає Серебряков, дозволить налагодити процес незалежної перевірки відео.
"Звичайно, не потрібно ці відео ніде публікувати, але потрібно дати можливість усім фахівцям автошкіл доступу до відеозаписів іспитів, які складали учні їхніх конкурентів. Вони мають необхідну кваліфікацію для того, щоб виявити порушення, та їх постійний, незалежний від чиновників моніторинг записів дасть ефект тисячі очей, – пояснює Серебряков. – Технічно давати автошколам записи можливо з 2019 року. І юридично теж – для допуску на іспити претенденти просто дають письмову згоду на обробку персональних даних, яка включає згоду на незалежний моніторинг. Усі перші епізоди позбавлення незаслужено виданих прав водія синочку депутата або дочці судді, і люди, автошколи, чиновники будуть змушені працювати чесніше, якщо розумітимуть, що "порішати" вже не вийде".
Літинський же впевнений, що також потрібно "звільнити" автошколи від сервісних центрів. Наразі кожна автошкола має отримувати сертифікат у сервісного центру, і це дає можливість чиновникам впливати на інструкторів. Якщо автошколу змушують брати участь у корупції, при відмові її можуть позбавити акредитації за будь-яку дрібницю.
"Треба зробити як у Штатах, Великій Британії, Голландії. Там автошколи сертифікати не отримують. До них ходять клієнти, вони розуміють, чи дали їм необхідні знання. Якщо знань недостатньо, вони не можуть здати на права після такої школи, то вони залишають погані відгуки про школу, розповідають про це знайомим. А люди шукають ту автошколу, яка має високий рейтинг", – каже Литинський.
Важливе нововведення – електронна черга. Коли для отримання талону на іспит потрібно проводити кілька годин у черзі, це є ще одним аргументом на користь корупції. Крім того, експерти кажуть: необхідно зняти обмеження щодо кількості спроб скласти іспит. Тоді українці не боятимуться вичерпати всі спроби і відправитися на перенавчання до автошколи з необхідністю знову повністю оплачувати курс.
Здати на права можна без хабарів
Директор однієї з київських автошкіл Дмитро Рябінкін розповідає: часто українці обирають автошколу, яка знаходиться поряд із будинком або пропонує низькі ціни. Про якість одержуваних знань думають в останню чергу. При цьому за бажанням, упевнений Рябінкін, здати на права можна без хабарів.
"Ми рекомендуємо всім учням не брати участь у корупції. Це неправда, що неможливо здати на права без хабарів. Просто потрібно пройти навчання, можливо, здати не з першого разу. Але ви купуєте не документ, ви повинні отримати навичку водіння, знання", – каже директор автошколи.
Хмельничанка Людмила, яка здала на права минулого року, розповідає: часто ті, хто з першого разу не здають на права, одразу шукають можливості дати хабар. Дівчині вдалося пройти теорію з другого разу, проте практику з незначними помилками вона здала з першого разу.
"Звичайно, реально здати самостійно. Я ж здала. У мене були в групі деякі дівчата, які шукали, кому дати хабар, але я не знаю, чи давали вони. Інструктор теж мене наводив у приклад. Говорив усім: "Ось бачите, вона ж здала, без хабарів", – згадує Людмила.
Розповіді про те, що здати на права без хабарів неможливо, на руку лише корупціонерам. Окремі чиновники та інструктори збагачуються, тоді як на вулицях з'являються сотні водіїв, які не знають правил та не мають навичок водіння. Як результат – велика кількість ДТП, частина з яких – з летальним кінцем.
На гірськолижному курорті Драгобрат загинула 28-річна лікарка-дерматолог з Волині Катерина Ігнатьєва. Вона приїхала відпочивати з друзями та вперше стала на лижі. Попередньо, причиною трагедії стало неправильне користування підйомником, передають Патрі...
Батьки хлопчика, якого звуть Сяосян, звернулися до лікарів зі скаргами на утруднене дихання дитини. Під час медичного огляду маленький пацієнт викашляв 12-сантиметрову живу п'явку, тим самим шокувавши медиків, передають Патріоти України з посиланням на...