Варто поспішати з розкопками: Українські науковці рятують артефакти на звільнених водою ділянках поблизу Хортиці

Фото: Суспільне Запоріжжя | У липні працівники Національного заповідника "Хортиця" в Запоріжжі виявили кілька артефактів на обмілілому дні Дніпра

У липні працівники Національного заповідника "Хортиця" в Запоріжжі виявили кілька артефактів на обмілілому дні Дніпра. Зниження рівня води стало наслідком знищення Росією дамби Каховської ГЕС.
Зниження рівня води відкрило доступ до більшої кількості знахідок, як зазначила Тетяна Шелеметьєва, старша наукова співробітниця відділу науково-фондової роботи Національного заповідника "Хортицяʼ, пише Суспільне Новини.

Пошук артефактів спирається на досвід, знання та сучасні методи, зокрема використання дронів. Точна кількість знахідок залишається невідомою через різноманітний характер об'єктів.

"Ми не рахували, бо об'єкти можуть бути дуже різні. Це можуть бути великі човни, які ми консервуємо. Бувають дуже цікаві об'єкти на каміннях. Також ми знаходимо якісь написи та фіксуємо. А бувають артефакти, які ми приймаємо вже на облік у музей, тобто це різнопланові, різночасові експонати" — розповіла Шелеметьєва.

Виявлені дослідниками з Національного заповідника "Хортиця" знахідки

Після того, як артефакт знайдено, його ретельно фіксують і додають до бази даних для подальшого вивчення. Кожному предмету присвоюється унікальний номер, а відповідні деталі, такі як місце знахідки та розміри, ретельно документує команда.

Поблизу Хортиці знайдено важливі знахідки, зокрема човни, датовані минулим століттям, різьблена посудина, якій, за оцінками, щонайменше 300-500 років, фрагмент грецької амфори, ґудзик 18-го століття та гарматне ядро.

Знайдений у Запоріжжі човен

Серед знахідок — човен-довбанка, якому, як вважають, не менш як століття. Його помітив місцевий житель і повідомив про нього археологам. Судно залишалося на березі річки, потім затонуло, а згодом його поховало під товстим шаром піску.

Цей старовинний човен має понад 10 метрів у довжину і близько чотирьох метрів у ширину. Їх використовували для перевезення вантажів завдяки своїй неглибокій та широкій конструкції. Ці човни мали перевагу в тому, що могли перевозити значні вантажі на мілководді річки.

По суті, це були лише річкові судна, призначені для задоволення специфічних потреб річкових умов.

Мешканців українських степів тоді знав весь цивілізований світ: Як скіфи тисячі років тому торгівлею та зброєю поширювали свій вплив від Єгипту до Ірану

субота, 12 липень 2025, 23:55

Прадавці записи та археологічні дослідження свідчать, що в період своєї найбільшої могутності, 2,7 - 2,3 тисячі років тому, скіфські царі контролювали ключові торговельні артерії, які з’єднували територію сучасної України з Близьким та Середнім Сходом ...

Харків накрила потужна злива з грозою: Дороги підтоплені, у місті впало багато дерев та кілька електроопор (фото, відео)

субота, 12 липень 2025, 22:51

Ввечері 12 липня Харків накрила сильна злива з грозою, через негоду постраждали чотири людини, сильний вітер повалив багато дерев та кілька електроопор і пошкодив дахи будинків. Про постраждалих повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов, передают...