Варто знати: Чи можна оформити відстрочку від мобілізації без прохолодження ВЛК - роз'яснення

В Україні змінили певні норми щодо надання відстрочки від мобілізації під час повномасштабної війни. Тепер її можна буде отримати зокрема й без проходження військово-лікарської комісії, але в цьому процесі є певні нюанси, передають Патріоти України.

Вони стосуються чоловіків, які доглядають за військовозобов'язаним із інвалідністю, й тих, кому ще не виповнилося 25 років. Адвокат Роман Сімутін у коментарі "РБК-Україна" пояснив низку основних змін, запропонованих урядом.

Висновок ЛЛК для догляду за особою з інвалідністю

Кабінет міністрів оприлюднив постанову №675 від 7 червня 2024 року "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 30 грудня 2022 року №1487 і від 16 травня 2024 року №560".

Згідно з нею, для чоловіків військовозобов’язаного віку, які мають інвалідність ІІ групи, прибрали норму щодо подання висновку лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.

Натомість до Додатку 15 документа додано зразок Заяви від особи з інвалідністю I чи II групи про те, кого з військовозобов'язаних вона обирає своїм доглядальником (ця людина, відповідно, й отримає відстрочку).

Якщо ж військовозобов'язаний є єдиною особою, котра зобов'язана утримувати (доглядати), то таку заяву подавати не треба (вказано, що вона потрібна тільки для вибору доглядальника з кількох можливих).

"Прибрали цей висновок ЛКК, але залишився Акт встановлення факту здійснення постійного стороннього догляду, який видається відділом соціального захисту населення органу місцевого самоврядування. В принципі, це комісія створюється органом місцевого самоврядування, і складається цей акт. І незрозуміло у постанові прописано", – зізнався юрист.

За його словами, щоб підтвердити факт необхідності постійного догляду за особою з інвалідністю потрібен саме висновок ЛКК.

Висновок ВЛК для призовників до 25 років

Згідно з постановою КМУ, військовозобов’язаних такого віку, які мають приписне, під час воєнного стану на військово-лікарську комісію (ВЛК) для проходження медогляду направляють тільки в разі прийняття їх на військову службу в добровільному порядку.

"Тож вказаних осіб під час оновлення даних у ТЦК не можуть мобілізувати, якщо вони добровільно не підпишуть контракт", – уточнив адвокат Сімутін.

Крім того, відтепер осіб, які оформлюють відстрочку, не направляють на ВЛК. У документі уряду вказано, що процедура надання відтермінування від призову не передбачає направлення на військово-лікарську комісію для проходження медогляду.

Тут, на думку юриста, особливо складно може бути чоловікам, які взагалі не мають військово-облікового документа, адже для його отримання потрібно все ж таки проходити ВЛК.

За його словами, в Україні вже траплялися випадки, коли людину мобілізовували, відправляли на службу, а через кілька місяців вона звільнялася, оскільки мала підстави для відстрочки.

"Це не вигідно ані державі, яка витрачає кошти на кожного військовослужбовця, ані командирам, які втрачають свої "кадри". Тому зараз прописали всі ці "запобіжники". Перше, що не можуть на ВЛК відправити. Друге, що ця категорія осіб може служити лише за контрактом. І третє – зобов'язали перевіряти наявність підстав для відстрочки й доводити", – пояснив фахівець.

Частина українців мають можливість вийти на пенсію у 55 років: Хто саме та за яких умов

вівторок, 17 вересень 2024, 0:00

Українські жінки можуть вийти на пенсію в 55 років за наявності 30 років страхового стажу або роботи в шкідливих умовах. Також передбачені перехідні положення для жінок, народжених до квітня 1961 року, які можуть вийти на пенсію раніше 60 років, переда...

Маск анонсував висадку перших астронавтів на Марс уже 2028 року. Експерти оцінили амбітну заяву

понеділок, 16 вересень 2024, 23:29

Керівник американської компанії SpaceX, мільярдер та винахідник Ілон Маск уже багато років марить ідеєю про колонізацію Марса, де начебто збирається навіть особисто провести залишок свого життя. Амбітний підприємець анонсував висадку людей на Червону п...