Вчені б'ють на сполох: Мікропластик у крові пов'язаний з інсультом, серцевим нападом і ранньою смертю

Лікарі забили на сполох з приводу потрапляння крихітних частинок пластику до організму людини після того, як з'ясувалося, що люди з більш високим рівнем пластику в кровоносних судинах мають більший ризик інсульту, серцевого нападу і більш ранньої смерті.

Як пише Sky News, вчені вже давно знають, що мікропластик потрапляє в наш організм через їжу, яку ми їмо, воду, яку п'ємо, і повітря, яким дихаємо.

Мало що відомо про вплив, який вони можуть чинити на здоров'я, але нова стаття, опублікована в четвер, може ознаменувати "крок вперед" у розумінні вчених.

Дослідження показало, що пацієнти з мікро- або нанопластиками в жирових бляшках кровоносних судин з набагато більшою ймовірністю перенесуть інсульт, більш ранню смерть або серцевий напад, ніж ті, чиї судини не були забруднені пластиком.

Дослідники виявили пластик у кровоносних судинах майже у трьох із п'яти (58%) із 304 пацієнтів, які взяли участь у дослідженні в Італії. Результати були опубліковані в рецензованому Медичному журналі Нової Англії (NEJM).

Результати не доводять, що пластикові частинки стали причиною серцевих нападів та інсультів, оскільки пацієнти могли зазнати впливу інших факторів ризику. Але вони перегукуються з іншими дослідженнями, які засвідчили, що мікропластик шкодить клітинам людини, опублікованими Медичною школою Галл-Йорка та Університетом Галла 2021 року.

Професор Річард Томпсон із Міжнародного відділу дослідження морського сміття Плімутського університету заявив: "Наші лабораторні дослідження показали, що протягом кількох годин нанопластики можуть поширюватися з травного тракту через систему кровообігу по всьому тілу морських організмів".

Він додав: "Тому, можливо, не дивно, що нещодавні дослідження показали наявність мікро- і нанопластиків у крові та тканинах людини. Ця стаття є ключовим кроком вперед, допомагаючи довести потенційну шкоду, пов'язану з цим".

Доктор Даня Бахбахі, клінічний викладач акушерства та гінекології Брістольського університету, сказала, що дослідження "може стати кроком вперед у нашому розумінні".

Але вона заявила, що в проблемах зі здоров'ям можуть бути винні й інші чинники, як-от соціально-економічні дані, які пов'язані з ішемічною хворобою серця.

"Необхідно провести подальші більш масштабні дослідження в різних географічних точках, щоб побачити, чи повторюються ці результати", - додала вона.

"Люди будуть сприймати тебе як заробітчанина": Беленюк пояснив, чому Ковтун зробив помилку, вирішивши змінити громадянство

середа, 22 січень 2025, 12:45

Олімпійський чемпіон із греко-римської боротьби та народний депутат України Жан Беленюк прокоментував рішення срібного призера Ігор-2024 у спортивній гімнастиці Іллі Ковтуна змінити громадянство. На думку Беленюка, 21-річний Ковтун зробив помилку, відм...

Що робити, якщо примусово утримують у ТЦК - пояснення юристів

середа, 22 січень 2025, 12:30

В Україні в деяких випадках працівники територіального центру комплектування (ТЦК) та соціальної підтримки здійснюють примусове затримання чоловіків та доставлення їх для призову на військову службу, передають Патріоти України з посиланням на ТСН. Юрис...