Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у численних рішеннях встановлював, що право на відстрочку від призову через навчання за кордоном у виші за денною чи дуальною формою не є безумовною підставою для перетину держкордону під час воєнного стану. Тобто відстрочка від мобілізації не прирівнюється до права на виїзд за кордон. Про це пише Судово-юридична газета, передають Патріоти України.
При цьому, КАС ВС наголосив, що рішення про відмову у перетині кордону має бути обґрунтованим із чітким зазначенням причин, а не лише посиланням на закон про воєнний стан. Також у випадку відмови через брак документів слід конкретизувати, яких саме документів бракує.
Про це, зокрема, йдеться у постановах від 28 лютого 2024 року (справа №240/29892/22) та від 19 вересня 2023 року (справа №160/14641/22). Так, у справі №240/29892/22 Верховний Суд зазначив, що відстрочка від мобілізації відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону №3543-XII не є підставою для скасування обмежень на виїзд з України під час воєнного стану, оскільки такі обмеження спрямовані на забезпечення мобілізації.
За обставинами справи, у листопаді 2022 року чоловік подав до суду позов до Держприкордонслужби щодо скасування рішення про відмову у перетині кордону. Для виїзду він надав паспорт, посвідчення військовозобов'язаного, довідку ТЦК для здобувачів освіти та документ про зарахування до медичної школи в Польщі, з нотаріально засвідченим перекладом.
Відмову в перетині кордону обґрунтували тим, що позивач "не надав документи, які підтверджують підставу для виїзду".
Позивач зазначив, що є студентом іноземного закладу, а тому не підлягає призову. Він надав відповідні документи під час перевірки документів.
Житомирський окружний адмінсуд задовольнив позов, визнавши рішення Держприкордонслужби протиправним. Сьомий апеляційний адмінсуд залишив це рішення без змін, наголосивши, що відповідач не обґрунтував, яких саме документів не вистачало.
Суди встановили, що позивач надав нотаріально засвідчену довідку, яка підтверджує його зарахування до Медичної Поліцеальної Школи в Отвоцьку.
Суди врахували, що Новоград-Волинський ТЦК видав позивачу довідку, яка дозволяє виїзд за кордон для продовження навчання. У документі зазначено, що заперечень щодо виїзду немає, а термін дії довідки становить 6 місяців з моменту видачі.
Верховний Суд зазначив, що справа стосується обмеження права громадян, які мають відстрочку від мобілізації відповідно до абзацу 2 ч. 2 статті 23 Закону № 3543-ХІІ (як здобувачі професійної чи технічної освіти в закордонних закладах), на виїзд з України для навчання під час воєнного стану.
Відповідач підкреслює, що це обмеження стосується здобувачів, які вступили до іноземних навчальних закладів після запровадження воєнного стану та мобілізації.
КАС ВС зазначив, що подібні питання вже розглядалися Верховним Судом, і його позиція зводиться до наступного:
Верховний Суд розглянув аргументи відповідача щодо листів Головнокомандувача ЗСУ від 24 березня 2022 року № 300/1/C/962 та від 3 квітня 2022 року № 300/14/C/1079.
У постанові від 26 жовтня 2023 року у справі № 260/3428/22 суд зазначив, що право на відстрочку від призову, передбачене абз. 2 ч. 2 ст. 23 Закону № 3543-XII, не є самостійною підставою для виїзду за кордон під час воєнного стану. Листи Головнокомандувача ЗСУ також не впливають на спірні правовідносини.
Лист від 24 березня 2022 року інформує, що довідки для здобувачів освіти мали видаватися студентам, які навчалися за кордоном до оголошення мобілізації та не змогли вчасно виїхати. Водночас у справі № 260/3428/22 позивач вступив до іноземного закладу лише у 2022 році, тож його намір виїхати не підпадає під визначені в листі умови.
Верховний Суд зазначив, що відстрочка від призову, надана позивачу за абз. 2 ч. 2 ст. 23 Закону № 3543-XII, не є підставою для зняття обмежень на виїзд з України, передбачених пунктом 26 Порядку № 57. Ці обмеження обумовлені необхідністю мобілізації через збройну агресію РФ.
Надані позивачем документи не підтверджували його право на виїзд за кордон, тому рішення прикордонної служби про відмову у перетині кордону було правомірним. ВС дійшов висновку, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, і постановив скасувати їхні рішення, відмовивши позивачу у задоволенні позову.
Відключення світла в Україні триватимуть принаймні 5-7 днів, але у разі морозів графіки можуть стати жорсткішими. Однак, блекауту не буде, енергетики роблять все можливе для відновлення системи та захисту від нових атак. Про це розповів директор Центру...
Досвід воєн у Європі показує, що значна частина біженців не повернеться в Україну. Близько половини залишиться за кордоном назавжди. Про це в інтерв'ю РБК-Україна сказав науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк...