Вода життя: Астрономи відкрили найближчу до Сонячної системи планету з океаном

LHS 1140 b зацікавила вчених як потенційно жила.

Відкрита нещодавно планета LHS 1140 b зацікавила вчених як потенційно жила. У новій роботі канадські дослідники підтвердили, що це, швидше за все, світ із теплим океаном, оповитим насиченою азотом атмосферою, зазначають Патріоти України.

Сьогодні відомо приблизно 5500 екзопланет і ще тисячі чекають на підтвердження. З них найпривабливіші ті, що знаходяться у зоні проживання. Так називають область навколо батьківської зірки, де можуть бути світи зі схожим на наш кліматом, а отже, і з водою, необхідною для розвитку життя.

Земля — поки що єдина відома нам планета з морями та океанами. У Сонячній системі є супутники планет, які, можливо, приховують підлідні маси води. В інших зіркових системах поки що не знайшли нічого подібного, є лише кандидати. Будь-яка вказівка на наявність рідкої води або водяного льоду на екзопланеті викликає підвищений інтерес.

Так сталося з планетною системою у зірки LHS 1140, розташованої за 48 світлових років від нас, у сузір’ї Кіт. Про її відкриття повідомили у 2017 році. Вона має дві планети, одна з яких — LHS 1140 b — у зоні проживання.

Спостереження показали, що це або крижаний світ, або світ із океаном. Автори нової роботи вирахували його параметри з великою точністю – не гірше, ніж для системи TRAPPIST-1 – і визначились із моделлю. Статтю розмістили на сервері препринтів університету Корнелл, незабаром вона вийде в The Astrophysical Journal Letters.

LHS 1140 b обертається навколо не дуже масивного червоного карлика, розміром в одну п’яту Сонця. Згідно зі спостереженнями, це міні-нептун чи суперземля. До перших відносять невеликі, переважно газові планети із щільною, багатою на водень, атмосферою, до других — кам’яні, землеподібні.

Якщо LHS 1140 b належить до класу суперземель, то, швидше за все, її поверхня покрита глобальним океаном, а зверху є воднева газова оболонка. Такі світи називають планетами-гікеанами. Потужний телескоп на кшталт “Джеймса Вебба” зміг би це точно встановити. Так і сталося.

За заявкою вчених на чолі з професором Рене Дейоном і Чарлзом Кадо з Інституту Тротьє з дослідження екзопланет при Монреальському університеті (Канада) телескоп двічі спостерігав транзит LHS 1140 b за допомогою канадського приладу NIRISS (камера ближнього ІЧ-діапазону) і підтвердив, що це суперземля.

Згідно з новими даними, а також отриманими раніше орбітальними обсерваторіями Spitzer, Hubble і TESS, екзопланета LHS 1140 b в 1,7 раза більша за Землю і 5,6 раза масивніша. Крім того, є вказівки на те, що її атмосфера збагачена азотом. Ймовірно, вона виникла після затвердіння надр, змінивши первинну газову оболонку. У об’єктів із помірним кліматом таке спостерігають уперше.

З’ясувалося, що від 10 до 20 відсотків її маси LHS 1140 b займає вода. Або це планета-«сніжок», або крижаний світ із рідким океаном, який займає регіон, завжди повернутий до зірки. Таке можливе через синхронне обертання планети та зірки, подібно до того, як ми з Землі бачимо лише один бік Місяця.

Відповідно до моделей, розроблених для LHS 1140 b, якщо у планети — атмосфера земного типу, то це швидше «сніжок» з величезним оком-океаном, розміром чотири тисячі кілометрів, як половина поверхні Атлантичного океану. Температура у водній товщі може бути комфортною – приблизно 20 градусів Цельсія.

Судячи з усього, LHS 1140 b – поки що найкращий кандидат для пошуку біомаркерів. Тільки спочатку треба підтвердити параметри атмосфери та уточнити її модель. Для цього потрібні нові спостереження на «Джеймсі Веббі» під час транзиту та затемнень з упором на пошук ознак діоксиду вуглецю. Це дозволить зрозуміти склад атмосфери, у тому числі те, чи є там парникові гази, які створюють прийнятні для життя умови на поверхні. Враховуючи, що телескоп може спостерігати планету лише вісім разів на рік, уточнення всіх цих питань триватиме кілька років.

Готуйтеся до аномалій! В Україну йде різке потепління до +20 - прогноз синоптика

субота, 18 січень 2025, 22:55

У суботу, 18 січня в Україні прогнозують переважно суху погоду без істотних опадів. Про це повідомила синоптик Наталка Діденко у Facebook, передають Патріоти України. За її словами, в Україні протягом суботи прогнозують сильний північно-західний вітер ...

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...