Вулиця червоних ліхтарів: У столиці Данії стандартні LED-ліхтарі поступились освітленню "непристойного" кольору. "Полуничка" тут ні до чого - мегаполіс вирішує проблему, яку досі ігнорують у світі

У передмісті Копенгагену на одній із головних доріг раптово з’явилося незвичне освітлення: замість звичного білого світла вуличні ліхтарі почали світити яскравим червоним кольором. Незвичайне явище помітили водії, які проїжджали через муніципалітет Гладсаксе. Йдеться не про святкову інсталяцію чи арт-проєкт. Насправді це частина екологічного експерименту, покликаного вирішити проблему світлового забруднення, яку в багатьох країнах світу часто недооцінюють, передають Патріоти України з посиланням на науковий портал DailyGalaxy.

Експериментальне освітлення встановили вздовж дороги Фредеріксборгвей.

Там стандартні білі LED-ліхтарі замінили на червоні світлодіодні лампи. На перший погляд це виглядає незвично: дорога і дерева навколо опиняються у глибокому червоному світлі.

Проте таке рішення має чітке наукове пояснення.

Чому місто пішло на цей крок

Нова система освітлення розташована біля колонії кажанів, які мешкають у навколишніх зелених зонах.

Звичайне біле освітлення створює для цих тварин серйозну проблему. Воно утворює так звані “світлові бар’єри”, які кажани часто не наважуються перетинати.

Через це:

  • скорочуються їхні маршрути польоту;
  • ускладнюється доступ до місць полювання;
  • фрагментується природне середовище існування.

Особливо це стосується таких видів, як:

  • карликовий кажан
  • бурий вухач

Чому саме червоне світло

Дослідження показують, що багато видів кажанів майже не реагують на червоне світло.

На відміну від білого або синього спектра, червоне освітлення:

  • менше розсіюється в атмосфері;
  • не дезорієнтує нічних тварин;
  • майже не впливає на поведінку кажанів.

Водночас люди після короткої адаптації добре бачать при такому освітленні, що дозволяє зберегти безпеку на дорогах.

Частина міжнародного експерименту

Проєкт у Гладсаксе є частиною програми Lighting Metropolis – Green Mobility, яка об’єднує міста Данії та Швеції.

Її мета — тестувати нові рішення у сфері міського освітлення, які:

  • зменшують споживання енергії;
  • знижують рівень світлового забруднення;
  • захищають міські екосистеми.

За даними Програма розвитку ООН, понад половина населення планети вже живе у містах, а до 2050 року ця частка може зрости до 70%.

Попри те, що міста займають лише 3% поверхні Землі, вони споживають до 80% світової енергії.

Тому навіть невеликі зміни у міській інфраструктурі — наприклад, нові типи освітлення — можуть суттєво зменшити екологічний вплив урбанізації.

Червоні ліхтарі виконують ще одну функцію: вони попереджають водіїв, що дорога проходить через екологічно чутливу зону.

Таким чином освітлення стає не лише технічним рішенням, а й символом захисту міського біорізноманіття.

Повернення графіків: В Україні попередили про можливі відключення електроенергії - під ударом будуть ці міста

п’ятниця, 26 червень 2026, 22:42

В Україні влітку можливе повернення планових відключень електроенергії тривалістю приблизно 2–3 години на добу в окремих містах і регіонах. Про це заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, передають Патріоти України. З...

На Львівщині розпочали беатифікацію священника, страченого більшовиками

п’ятниця, 26 червень 2026, 22:14

У селі Незнанів Львівської області розпочався процес беатифікації отця доктора Станіслав Сярок, який загинув у молодому віці під час радянських репресій, передають Патріоти України. Урочистості з нагоди початку процесу відбулися 25 червня в парафії Пре...