"Ви навіть не зрозумієте, що це - не ваш друг": Росіяни вигадали масштабну шахрайську схему в популярних месенджерах

В Україні ширяться випадки крадіжок акаунтів в Telegram. Злочинці за допомогою фішингових панелей крадуть чужі акаунти, а потім використовують їх для того, щоб виманювати кошти у тих, хто знаходиться в переліку контактів в вкраденому акаунті. Першими ці панелі почали використовувати росіяни. Раїса Федоровська, керівниця EMA Academy та Школи Кібербезпеки, Асоціація ЄМА розповідає: шахраї для крадіжки акаунтів використовують фішингові веб-панелі, зокрема, адаптовані під Telegram, WhatsApp, Viber. Переходячи за посиланням, жертви шахраїв потрапляють на таку панель та фактично передають доступ до свого акаунту шахраям, повідомляють Патріоти України.

Одній з численних жертв цієї схеми Інні вдалось за допомогою функціоналу Telegram побачити, з якої країни заходили в її акаунт (ці дані можна спотворити, використовуючи VPN-сервіси). Шахраї начебто атакували Інну з Росії. Раїса Федоровська каже: фішингові платформи дійсно почали створювати росіяни.

"Ця схема була придумана в Росії. Я бачила, як вперше з'явились продажі фішингових панелей в Даркнеті і це були саме росіяни. Вони спочатку на собі опробували, а потім цю схему поширили і почали продавати. Справді, країна походження цієї схеми – Росія", – каже експертка.

Однак це не означає, що крадуть кошти у українців за допомогою Telegram тільки росіяни. Це можуть бути також і українці. При тому в схемі працюють ціла група учасників. Серед них можуть бути незнайомі між собою представники різних країн, які працюють онлайн. Хтось шукає інформацію на потенційних жертв, хтось займається крадіжкою акаунтів, інші учасники – за допомогою штучного інтелекту імітують стилістику спілкування, або навіть створюють діпфейки. Крім того, окремі учасники схеми задіяні в виведенні коштів.

Шахраї навчились використовувати штучний інтелект: надсилають голосові повідомлення від імені своїх жертв, або навіть відео-повідомлення ("кружечки" в Telegram). "Раніше для того, щоб зробити клон вашого голосу, треба було близько 10 хвилин. Зараз достатнього всього трьох секунд", – каже експертка. Ба більше, шахраї, купуючи інформацію, інколи також отримують і приклад записаного голосу жертви.

Тобто навіть якщо з Telegram-акаунту вашого знайомого, відправивши відео-повідомлення з обличчям та голосом цього знайомого, вам відправили прохання дати в борг гроші, ніколи не робіть цього без додаткової перевірки. При тому перевіряти треба за допомогою іншого засобу зв'язку (наприклад, подзвонити на мобільний номер телефону).

Джерело: Обозреватель

88-річна акторка-путіністка зі "Службового роману" потрапила в лікарню

субота, 10 травень 2025, 15:22

Народна артистка РФ Світлана Немоляєва, яка відома за фільмами "Службовий роман" та "Небеса обітовані", потрапила у лікарню. 88-річну жінку екстренно госпіталізували у важкому стані. Причиною стали проблеми із серцем, на які вона страждає останні десят...

Космічний апарат СРСР впав на Землю

субота, 10 травень 2025, 14:49

Радянський космічний апарат «Космос-482», запущений ще у 1972 році для дослідження Венери, сьогодні зійшов з орбіти та впав у Індійський океан. Про це повідомив «Роскосмос», передають Патріоти України. За даними російської корпорації, об’єкт увійшов у ...