З архіву ПУ. 25 січня - Тетянин день: Звичаї, прикмети, ворожіння, привітання (фото)

​Це веселе свято ще й свято всіх студентів.

Тетянин день ще називають Днем студента. Фото: ЖЖ.

25 січня церква вшановує святу мученицю Тетяну Римську - ранньохристиянську мученицю, яку піддавали тортурам за віру в Христа при імператорі Олександрі в III столітті, пишуть Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

Ще в 1755 році цариця Єлизавета поставила 25 січня свій імператорський підпис під указом про заснування першого Московського університету. Через 36 років, в 1791 році, в невеликому флігелі навчального закладу відкрили студентську церкву святої Тетяни. Збіги випадкових обставин привели до того, що 25 січня спочатку став Днем заснування університету, а трохи пізніше - стало відзначається Днем студента.

Радянська влада заборонила веселе молодіжне свято. В Україну воно повернувся лише в 1992 році.

Святкування Дня студента проводиться за сприяння Міністерства молоді та спорту України, за підтримки Кабінету Міністрів України та Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України та включає ряд просвітницьких, громадських та культурно-мистецьких заходів для молоді та за її участю.

Незважаючи на те, що історія свята своїм корінням сягає в далеке минуле, традиції збереглися й донині. Студентська братія як влаштовувала широкі гуляння більше ста років тому, так і в XXI столітті вважає за краще відзначити своє свято шумно і весело. До речі, в цей день квартальні навіть надзвичайно тверезих студентів не чіпали. А якщо і наближалися, то козиряли і довідувалися: "Чи не потребує пан студент допомоги?".

У народі в Тетянин день існує багато звичаїв, обрядів та прикмет.

У цей день ставлять свічки за успіхи в навчанні. Мучениці Тетяни моляться в скрутному вченні і освіті; святителю Саві моляться при різних недугах; іконі Божої Матері "Годувальниця" моляться про допомогу при пологах, про годування молоком, при нестачі материнського молока, а також про здоров'я немовлят. Вважалося, що списки з ікони "Акафістна" захищають будинок від пожежі.

25 січня пекли хлібину у вигляді сонця, запрошуючи світило скоріше повернутися до людей. Такі короваї їли всією сім'єю, щоб кожному дістався "шматочок сонця".

Крім того, дівчата в селі рано вранці вбиралися і йшли на річку, де вибивали і мили килимки. За традицією, назад нести килимки їм допомагали хлопці. Потім килимки розвішувалися по парканах, щоб всі бачили красу і чистоту доріжок, а по них судили і про дівчину.

Також в старовину до цього дня дівчата майстрували невеликі мітелочки з ганчірок і пір'я. Вважалося, що якщо таку мітелочку непомітно покласти в бабин кут в будинку бажаного хлопця, то хлопець вже точно на ній одружиться, а їх спільне життя буде довгим і щасливим.

Матері відмінно знали ці хитрощі і ретельно вибирали наречену, якій вдасться "заховати" віник.

За повір'ям, жінка, яка народилася в цей день, буде гарною господинею: "Тетяна і коровай пече, і доріжки по річці б'є, і хоровод веде".

Для цього дня існували прикмети на погоду.

Якщо на Тетянин день вигляне сонце - птахи повернуться рано, весна буде ранньою. Якщо ж на Тетяну йшов сніг, вважали, що літо буде дощове, а ось заметіль віщувала посуху і неврожай. Зате якщо небо було ясним, а на дворі стояв морозець - селяни чекали хорошого врожаю.

Прикмети на Тетянин день

 • Коли сонце зайшло, хлібного короваю не починаєм, а то наступного дня не почнеш
 • Раннє сонце - ранні птиці.
 • На Тетяну прогляне сонечко рано - до раннього прильоту птахів.
 • Тетяна і коровай пече, і доріжки на річці б'є, і хоровод веде.
 • Якщо на Тетяну морозно і ясно - буде хороший урожай; тепло і заметіль - до неврожаю.
 • Заметіль і сильний вітер 25 січня - будуть посуха, неврожай і невдала рибалка.

  Ворожіння в Тетянин день

  Вечір, 24 січня, і весь день 25 числа - прекрасна пора для любовних ворожінь. У цей час можна дізнатися, яким буде наречений, коли весілля відбудеться і як складуться відносини.

  Ворожіння на ім'я незнайомця

  В ніч з 24 на 25 січня потрібно вийти на вулицю і запитати ім'я у першого зустрічного чоловіка. Так і зватимуть нареченого. Тільки, звичайно, все повинно бути по-чесному - підмовлені друзі, брати не беруться до уваги.

  Ворожіння з цибулею

  Увечері, напередодні Тетяниного дня, перед сном потрібно подумати про те, яким повинен бути майбутній чоловік. Можливо, є вже якась певна людина - в цьому випадку потрібно сконцентрувати увагу саме на ньому, взяти кілька цибулин і на кожній написати чоловічі імена. Можна ті, що належать знайомим чоловікам, можна і будь-які інші. Цибулини посадити в воду. Спостерігати за ними кілька днів. Яка цибулина проросте першої - від того чоловіка і чекати пропозиції руки і серця.

  "Солоне" ворожіння

  Це найправдивіше ворожіння на любов. Перед сном потрібно поїсти чогось солоного, але не запивати. Лягаючи спати, проговорити: "Суджений мій, ряджений, прийди і напій мене". Той, хто присниться, і є майбутній наречений.

  Ворожіння з обручкою

  Потрібно розкласти на столі папірці з іменами чоловіків. Потім взяти золоту каблучку, продіту через нитку, і водити нею над папірцями. Той папірець з ім'ям, над яким каблучка заколишется найсильніше, і буде доленосним - написане на ньому ім'я і є ім'я судженого.

  Ворожіння з яйцем

  Береться сире яйце. У ньому потрібно проробити невелику дірочку, вилити вміст в миску з водою, тільки акуратно. Коли білок згорнеться, то можна тлумачити: будинок - вінчання, звір - швидке знайомство, квітка - презент, силует чоловіка - таємний залицяльник, корабель - подорож. Якщо ж білок опустився на дно, то ворожіння краще відкласти.

  З дзеркалом

  Це містичне і трохи страшне ворожіння для найвідважніших панянок, а також найцікавіших. У ніч на Тетянин день потрібно сісти в темній кімнаті, встановити одне дзеркало навпроти іншого і поставить з боків дві свічки, щоб в дзеркалі утворився "коридор" відображень, в який потрібно вдивлятися. Через кілька хвилин в "коридорі" повинен з'явитися суджений.

  Поздравления в стихах и смс

  Таня, Танечка, Танюша,

  Я прошу меня послушать:

  День Татьянин наступает,

  Снег в ладони насыпает,

  Поздравляю я тебя,

  Восхищаясь и любя,

  Я желаю быть всегда

  Лучезарной, как звезда.

  ***

  Татьяна, милая моя,

  Тебя хочу поздравить я

  С заветным днем календаря,

  В который вписано не зря

  Родное имечко твое.

  И мы отправимся вдвоем

  Отметить в сокровенный час

  Татьянин день

  Под звездный вальс.

  ***

  Сегодня праздник без обмана,

  Моя любимая Татьяна!

  Твой день настал, что пожелать?

  Чем мне тебя повеличать?

  Ты хороша! Ну просто диво!

  Мила, естественна, красива.

  На щечках, разве, нет улыбки,

  Ну улыбнись, уста ведь гибки.

  Оставь печаль, свои сомненья,

  От грустных мыслей лишь мученье.

  Отпраздновать желаю вволю

  На всю оставшуюся долю!

  Татьяна! День рожденья - счаcтье

  И не к лицу тебе ненастье.

  Сегодня, точно мне известно,

  У счастья тебе хватит места!

  ***

  Для буквы Т лишь сердце бьется,

  Для буквы А лишь кровь кипит,

  Для буквы Н лишь сердце ноет,

  Для буквы Я душа болит!

  ***

  Татьянин день уже настал —

  Шутник, затейник и нахал.

  Пусть он поможет сдать зачет,

  От скучных лекций вмиг спасет,

  Подарит много ярких дней,

  Любовь и преданных друзей!

  ***

  С днем Татьяны поздравляю

  Всех, кто любит этот день,

  Кого вьюга не пугает,

  Кто у счастья словно тень.

  Пусть вас люди уважают,

  Дарят радость и тепло,

  Пусть никто не обижает,

  В доме пусть живет добро.

  ***

  Пусть Татьяна вам подкинет

  Свежих чувств, как первый снег,

  Прочь уйдут тоска с уныньем

  И везде будет успех!

  ***

  С днем Татьяны, дорогая!

  Будь всегда собой!

  Скоро весть придет благая

  В дом уютный твой,

  Потому что всем Татьянам,

  Счастье нынче "по карману"!

  ***

  Татьяна — замечательное имя.

  Оно как тихий, бодрый звон ручья,

  Как шепот ветерка в лесной низине...

  Сегодня поздравляю я тебя!

  Пусть в жизни будет все всегда отлично,

  А рядом — только близких самых круг.

  Ты, как никто, красива, симпатична,

  Пусть ценит больше всех тебя супруг!

  Корейський форвард за 10 хвилин увійшов в історію англійського футболу, але пишатися насправді нічим (відео)

  неділя, 3 грудень 2023, 22:15

  У рамках 14-го туру АПЛ гранди видали неймовірну гру. Манчестер Сіті вдома не зміг втримати перемогу над Тоттенгемом — 3:3. На 6-й хвилині Сон Хин Мін вивів Тоттенгем уперед, проте вже за три хвилини він же відправив м’яч у свої ворота. На 31-й хвилині...

  Знімав на відео роботу ППО: В Одесі винесли вирок блогеру-китайцю

  неділя, 3 грудень 2023, 20:04

  Китайський блогер, який знімав роботу ППО в Одесі, отримав 5 років позбавлення волі, але був звільнений від відбуття покарання з іспитовим строком 1 рік. Про це йдеться у вироку Приморського районного суду міста Одеси від 29 листопада, передають Патріо...