З архіву ПУ. Народні прикмети: Чому 26 жовтня ввечері краще не митися і треба бути ввічливими з котами, собаками і жабами

Півень 26 жовтня кукурікає у незвичний для нього час - погода незабаром зміниться.

Ілюстрація: vidpoviday.com

У церкві 26 жовтня вшановують Іверську ікону Пресвятої Богородиці. Вона вважається чудотворною і, згідно з переказами, була написана євангелістом Лукою, повідомляють Патріоти України з посиланням на depo.ua.

Сьогодні ікона зберігається на території Іверського монастиря в Греції на горі Афон. Існує легенда, що у IX столітті мешканка Ніким, яка побажала врятувати від іконоборців лик богородиці, опустила ікону на дно моря, де вона зберігалася протягом двох століть.

Після цього ченці Іверського монастиря побачили на дні моря відображення лику Богородиці, оточене вогняним стовпом. Після цього Преподобний Гавриїл Святогорець почув голос Богоматері і за її наказом пройшов по воді, витягнув ікону і переніс її в монастир. Однак вранці вони виявили образ Богоматері над воротами обителі. Після цього подібне повторювалося кілька разів. В результаті, ікону вирішили залишити на обраному нею місці.

У цей день було прийнято молитися іконі Іверської Богоматері для захисту від пожеж та інших нещасть. 26 жовтня влаштовували банний день, саме так згодом стали називати свято. Говорили, що, підливаючи настої цілющих трав і пропарюючись за допомогою віника, можна позбутися від хвороб, зміцнити здоров'я, і це дозволяє пережити сувору зиму без недуг.

У народі говорили, що банний дух - це істота, яка ніколи не показується людині, але може нагадати про себе шумом. Банний дух проганяє відвідувачів, які йому не вгодили, може стукати і навіть кидатися каменями в людину.

Також вірили, що банного духа можна побачити, якщо він обернеться, наприклад, у зайця, собаку, кішку, віник або жабу. Називали його Банником і подейкували, що він теж любить купатися. Зазвичай залишали для Банника воду, віник і мило на ніч, щоб він міг спокійно попаритися. Самі ж селяни уникали ходити в лазню вночі і після заходу сонця. Ніколи не залишали в лазні ніяких ікон, а милися, попередньо знявши натільний хрест. Предки намагалися входити в лазню з оглядкою, а при вході просили дозволу у Банника, вибачаючись, що потривожили його.

Народні прикмети на 26 жовтня:

Хмари швидко біжать небом з південної сторони - за прикметами, чекай негоди найближчим часом

Якщо схід сонця йде з-за хмар, то, згідно з прикметами, погода буде дуже мінливою

Півень 26 жовтня кукурікає у незвичний для нього час - погода незабаром зміниться

Рано вранці 26 жовтня півні заспівали - скоро стане тепло.

Мешканців українських степів тоді знав весь цивілізований світ: Як скіфи тисячі років тому торгівлею та зброєю поширювали свій вплив від Єгипту до Ірану

субота, 12 липень 2025, 23:55

Прадавці записи та археологічні дослідження свідчать, що в період своєї найбільшої могутності, 2,7 - 2,3 тисячі років тому, скіфські царі контролювали ключові торговельні артерії, які з’єднували територію сучасної України з Близьким та Середнім Сходом ...

Харків накрила потужна злива з грозою: Дороги підтоплені, у місті впало багато дерев та кілька електроопор (фото, відео)

субота, 12 липень 2025, 22:51

Ввечері 12 липня Харків накрила сильна злива з грозою, через негоду постраждали чотири людини, сильний вітер повалив багато дерев та кілька електроопор і пошкодив дахи будинків. Про постраждалих повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов, передают...