З архіву ПУ. Троїцька поминальна субота: Традиції і прикмети

15 червня у християн східного обряду Троїцька поминальна субота - день поминання померлих.

Після літургії в храмах проведуть особливу панахиду. Згідно зі звичаєм парафіяни подають на службу записки або книжечки з іменами своїх покійних родичів і приносять милостиню - продукти, які під час панахиди лежать на столах в центрі храму, а в кінці - благословенні і кроплять свяченою водою, передають Патріоти України.

Традиційно на поминки приносять хліб, в який вставляється свічка, а також борошно, крупи, цукор, солодощі, овочі, фрукти, олія та вино. М'ясо, ковбасу та інші м'ясні продукти на поминальний стіл, як правило, не кладуть. Після служби продукти покладається роздати нужденним.

У західних регіонах України в старовину після суботньої поминальної служби освячували молоко, сир і здобу. Парафіяни обмінювалися один з одним випічкою і просили помолитися за упокій померлих. Обов'язково обдаровували вдів і дітей-сиріт: люди вірили, що, подбавши про незаможних, вони оберігають своїх близьких від бід, пов'язаних з водою. З освяченою їжею ходили в цей день на цвинтарі, щоб пом'янути близьких добрим словом і запросити в будинок на Трійцю.
До речі, згідно з повір'ям, лише раз на рік - напередодні Трійці (яка в цьому році відзначається 16 червня) - можна молитися за самогубців і тих, хто помер нехрещеним. Взагалі, в українському фольклорі збереглося багато легенд і переказів, пов'язаних з душами померлих. Так, наші предки вірили, що на Трійцю мертві пробуджуються і їх відпускають з того світла додому - відвідати рідних, приєднатися до сімейного торжества. Причому, перебуваючи в гостях, душі ховаються в зеленому листі і травах, якими перед Трійцею прикрашається будинок. Тому в суботу напередодні свята належало наламати гілок і нарвати квітів і трав, які в Україні називалися «клечанням». Гілки прикріплювали до воріт і дверей будинку, на стіни, ставили по кутах приміщень. Травами вистилали підлоги, квіти ставили в вази на столах і підвіконнях. Загалом, душам померлих було де розташуватися. Займалися підготовкою «клечання», як правило, дівчата. Ще на світанку вони відправлялися в ліс, щоб нарізати гілок і зібрати трав.
За старих часів на Троїцької зелені ще й ворожили. Вважалося, що, якщо вранці в неділю листя на гілках в будинку залишаться свіжими і зеленими, то всі домочадці найближчим часом будуть живі і здорові. За кількістю зів'ялих або пожовклого листя судили про те, наскільки серйозні неприємності очікують сім'ю в цьому році.
Заборони Троїцької суботи
В цей день, як і в саме свято, не можна працювати. Крім того, в поминальну суботу і на Трійцю не проводиться обряд вінчання, тому весілля краще відкласти на період після Петрового посту (пост почнеться в цьому році 24 червня, через тиждень після Трійці, і закінчиться 12 липня, в день Петра і Павла).
15 червня святкують іменини: Дмитро, Іван, Костянтин, Марія, Уляна.
Прикмети дня
Якщо 15 червня сонце знаходиться нібито в серпанку - значить, погода буде тихою і теплою,
Дощ у цей день обіцяє багатий урожай конопель та льону,
Західний вітер обіцяє похолодання найближчим часом.

Маск заявив, що збирається купити "Манчестер Юнайтед"

середа, 17 серпень 2022, 8:24

Американський мільярдер Ілон Маск заявив, що купує клуб "Манчестер Юнайтед" передають Патріоти України. Дослівно: "Крім того, я купую "Манчестер Юнайтед", ласкаво просимо". . Нагадаємо: Раніше Маск хотів придбати соцмережу Twitter, але вирішив розірв...

"Якщо вона сита, то вночі не шарудить": Мережу зворушила кумедна інструкція побратимам від українських військових (фото)

вівторок, 16 серпень 2022, 23:28

Українські військові на передовій - не просто блискучі майстри своєї справи, але й чуйні та веселі люди, які не втрачають можливості пожартувати. Черговим таким доказом стала фотографія, зроблена у бліндажі - укритті, облаштованому на бойовій позиції д...