З архіву ПУ. Троїцька поминальна субота: Традиції і прикмети

15 червня у християн східного обряду Троїцька поминальна субота - день поминання померлих.

Після літургії в храмах проведуть особливу панахиду. Згідно зі звичаєм парафіяни подають на службу записки або книжечки з іменами своїх покійних родичів і приносять милостиню - продукти, які під час панахиди лежать на столах в центрі храму, а в кінці - благословенні і кроплять свяченою водою, передають Патріоти України.

Традиційно на поминки приносять хліб, в який вставляється свічка, а також борошно, крупи, цукор, солодощі, овочі, фрукти, олія та вино. М'ясо, ковбасу та інші м'ясні продукти на поминальний стіл, як правило, не кладуть. Після служби продукти покладається роздати нужденним.

У західних регіонах України в старовину після суботньої поминальної служби освячували молоко, сир і здобу. Парафіяни обмінювалися один з одним випічкою і просили помолитися за упокій померлих. Обов'язково обдаровували вдів і дітей-сиріт: люди вірили, що, подбавши про незаможних, вони оберігають своїх близьких від бід, пов'язаних з водою. З освяченою їжею ходили в цей день на цвинтарі, щоб пом'янути близьких добрим словом і запросити в будинок на Трійцю.
До речі, згідно з повір'ям, лише раз на рік - напередодні Трійці (яка в цьому році відзначається 16 червня) - можна молитися за самогубців і тих, хто помер нехрещеним. Взагалі, в українському фольклорі збереглося багато легенд і переказів, пов'язаних з душами померлих. Так, наші предки вірили, що на Трійцю мертві пробуджуються і їх відпускають з того світла додому - відвідати рідних, приєднатися до сімейного торжества. Причому, перебуваючи в гостях, душі ховаються в зеленому листі і травах, якими перед Трійцею прикрашається будинок. Тому в суботу напередодні свята належало наламати гілок і нарвати квітів і трав, які в Україні називалися «клечанням». Гілки прикріплювали до воріт і дверей будинку, на стіни, ставили по кутах приміщень. Травами вистилали підлоги, квіти ставили в вази на столах і підвіконнях. Загалом, душам померлих було де розташуватися. Займалися підготовкою «клечання», як правило, дівчата. Ще на світанку вони відправлялися в ліс, щоб нарізати гілок і зібрати трав.
За старих часів на Троїцької зелені ще й ворожили. Вважалося, що, якщо вранці в неділю листя на гілках в будинку залишаться свіжими і зеленими, то всі домочадці найближчим часом будуть живі і здорові. За кількістю зів'ялих або пожовклого листя судили про те, наскільки серйозні неприємності очікують сім'ю в цьому році.
Заборони Троїцької суботи
В цей день, як і в саме свято, не можна працювати. Крім того, в поминальну суботу і на Трійцю не проводиться обряд вінчання, тому весілля краще відкласти на період після Петрового посту (пост почнеться в цьому році 24 червня, через тиждень після Трійці, і закінчиться 12 липня, в день Петра і Павла).
15 червня святкують іменини: Дмитро, Іван, Костянтин, Марія, Уляна.
Прикмети дня
Якщо 15 червня сонце знаходиться нібито в серпанку - значить, погода буде тихою і теплою,
Дощ у цей день обіцяє багатий урожай конопель та льону,
Західний вітер обіцяє похолодання найближчим часом.

Довбик зізнався, чому не святкує голи за Рому

субота, 18 січень 2025, 14:59

Український нападник Роми Артем Довбик, який відзначився голом у матчі чемпіонату Італії з Дженоа (3:1), проявляє стримані емоції після результативних ударів. Форвард збірної України заявив, що не повністю задоволений грою, яку демонструє та продовжує ...

ДМС у Харкові не приймає та "загадково посміхається": Відомий японський волонтер ризикує залишитись без посвідки на проживання в Україні

субота, 18 січень 2025, 14:21

Волонтер із Японії Фумінорі Цучіко, який щодня безкоштовно годує сотні харків'ян, заявив, що ризикує втратити можливість законного перебування на території України. За його словами, все через те, що він не може потрапити на прийом до територіального ор...