Невдовзі звичні для українців безкоштовні одноразові пластикові пакети зникнуть з магазинів. Верховна Рада за прикладом європейських країн законодавчо заборонила використання пластикових пакетів. Хоча поки що заборонені далеко не всі пакети та їм пропонується альтернатива. Давайте з’ясуємо, що на нас чекає з 1 січня 2022 року.
Парламент ухвалив Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». За задумом його авторів, закон спрямований на зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів, обмеження їх розповсюдження з метою поліпшення стану навколишнього природного середовища та благоустрою територій.
Як заявив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський, таке рішення ухвалене для запобігання негативному впливу пластику на довкілля та здоров’я людей. Адже в Україні переробляється менше 1% поліетиленових пакетів, решта потрапляє на сміттєзвалища, забруднює ґрунти, ліси, річки та моря. Ця проблема вже набула світового масштабу. Тому 33 країни вже повністю заборонили використання та обіг деяких поліетиленових пакетів. Ще 53 країни ввели часткову заборону або податок на поліетиленові пакети. Нарешті Україна також долучилася до вирішення цієї проблеми та ухвалила відповідний закон.
Зокрема, забороняється розповсюдження в об'єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:
Пластикові пакети, що не відповідають встановленим вимогам, підлягають вилученню з обігу в порядку, встановленому Законом України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції».
Але є обмеження. Норми закону про заборону не поширюються на:
Варто нагадати, що біорозкладний пластиковий пакет — це пластиковий пакет, що розкладається за участю мікроорганізмів на елементи природного походження та відповідає встановленим національними або гармонізованими європейськими стандартами нормам щодо утилізації способом компостування або біорозкладання.
Крім того, законом передбачене спеціальне маркування на пластикові пакети, що відповідають екологічним вимогам. Таке маркування після його затвердження урядом має бути нанесене на кожен пластиковий пакет. При цьому забороняється нанесення на пластиковий пакет слів «біо», «біопакет», «біорозкладний», якщо такий пакет не відповідає вимогам законодавства.
Що стосується покарань за порушення закону, то передбачені наступні штрафи:
Як пояснило на своєму сайті Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, всі обмеження набуватимуть чинності поступово. Тому об’єкти роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг матимуть час, щоб адаптуватися до змін. Зокрема:
За цей час магазини, супермаркети, ресторани, кафе та аптеки мають повністю перейти на більш безпечні для довкілля та здоров’я людей альтернативи:
При цьому підприємства мають утилізувати всі пакети, які підпали під заборону, але залишилися в обігу.
Про деякі особливості нового закону розповіла співзасновниця громадського об’єднання ReThink Ольга Сухопара.
— Чому під заборону безкоштовної роздачі потрапили саме надтонкі, тонкі та оксорозкладні пластикові пакети?
— Тонкі та надтонкі пакети — найбільш поширені у використанні, часто вони непридатні до переробки.
— Згідно з законом, пакети можна продавати, але за ціною не нижче за мінімальну, яку встановив уряд. Тобто тонкі пакети продавати таки можна? Чи мова йде про інші пакети? Яка буде мінімальна ціна?
— Роздрібні ціни на пластикові пакети не можуть бути нижчими за мінімальні ціни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Заборона, запроваджена законом, не стосується пакетів із товщиною стінки більше 50 мікрон. Це дуже товсті, міцні пакети, які можна використовувати не один раз. Такі пакети не можна буде надавати безкоштовно.
— На кожному пластиковому пакеті, що продається, має бути маркування. Яке саме маркування?
— Маркування є обов'язковим для біорозкладних пакетів. Так, біорозкладний пакет має відповідати стандартам, які визначають його як придатний для компостування. Оксорозкладні пакети непридатні для компостування і підпадають під заборону.
— Законом забороняється нанесення на пластиковий пакет слів «біо», «біопакет», «біорозкладний», якщо вони не відповідають умовам. Яким саме умовам? Та як може пересічний громадянин виявити, чи відповідає пакет екологічним умовам?
— Умова для біорозкладного пакета — відповідати міжнародним стандартам про придатність для компостування. Ці стандарти також гармонізовані з українським законодавством.
Маркування треба ставити на кожний біорозкладний пакет. Ця норма впроваджена для того, щоб споживач не був введений в оману і під виглядом пакета, придатного для компостування, не отримав оксобіопакет.
— Розкажіть докладніше про біорозкладні пакети. Чи налагоджене в Україні виробництво таких пакетів?
— Біорозкладні пакети з крохмалю вже виробляють в Україні, також розпочалось виробництво гранул для виготовлення таких пакетів. Україна — аграрна країна, і ми можемо використовувати свій потенціал не тільки як експортери сировини, а як постачальники технологічного продукту — гранули з крохмалю, яка є результатом розробок хімічної галузі.
Важливо, що пакети з крохмалю можна виробляти на тому ж обладнанні, що й поліетиленові, тільки з іншим налаштуванням.
— Якими мають бути наступні законодавчі кроки, аби зменшити навантаження на екологію країни?
— Окрім прийняття необхідного законодавства для захисту довкілля, на мою думку, необхідно критично збільшити розмір штрафів за його порушення. Також слід посилити контроль за додержанням природоохоронного законодавства. Штрафи мають стати болючими не тільки для підприємств, а й для громадян, — підсумувала Ольга Сухопара.
На війні проти російських бойовиків загинув грузинський доброволець - 24-річний Леван Лохішвілі. Про це повідомляє Ехо Кавказа, передають Патріоти України. Зазначається, що захисник загинув 19 листопада у Херсонській області внаслідок вибуху саморобног...
В Україні протягом дії воєнного стану пенсіонери-чорнобильці щомісячно будуть отримувати доплату до пенсії у розмірі 2361 грн. Про це йдеться у проєкті закону № 12000, передають Патріоти України. Зазначається, що відповідно до нового законопроєкту про ...