Загадкова пошесть чи закономірність? Чому українці навесні-2023 майже не бачили хрущів - відповідь науковця

Минула весна спантеличила українців однією особливістю. У багатьох регіонах люди помітили практично повну відсутність хрущів. Зазвичай у травні ці жуки літають у досить великих кількостях і нерідко навіть залітають в оселі. Але тільки не цьогоріч, передають Патріоти України.

Побоювання користувачів соцмереж з цього приводу в коментарі українським ЗМІ розвіяла ентомологиня Рівненського центру контролю та профілактики хвороб Руслана Драб. Вона розповіла, що популярні припущення про те, що причиною могла стати пандемія коронавірусу, пожежа у Чорнобильскій зоні, яка виникла через бойові дії, та холодна весна, не мають під собою достатнього наукового підґрунтя. Однак жуків і справді було значно менше, ніж зазвичай. На думку науковиці, це пов’язано із особливостями життєвого циклу цих створінь.

В середньому хрущ живе 3-5 років. Основну частину чого часу від проводить у землі у вигляді личинки. І лише 30-40 днів є у комахи на те, щоби вийти на поверхню у вигляді дорослого жука і розмножитись.

Саме через це рік від року кількість хрущів відрізняється. Коли личинки дозрівають, їх виходить на поверхню значно більше, ніж у рік, коли вони перебувають у спокої. Також ентомологи вирізняють популяційні хвилі цих комах. Це природний процес, через який в різних регіонах спостерігається різна кількість хрущів. Вливати на це можуть кліматичні умови – температура та вологість. "Бувають випадки, зокрема, як кілька років тому, що хрущі просто не вилітали в травні, тому що було холодно. Вони зробили це аж у вересні", – розповіла Драб.

Ще один важливий чинник – це склад ґрунту в кожному окремому регіоні. Там, де земля глиниста, комахам важко відкладати яйця, а от у піщаних ґрунтах цей процес відбувається значно легше.

Ще однією причиною, яка могла вплинути на те, що цього року хрущів було так мало, ентомологиня назвала повені, які минулої весни трапились у різних частинах України. Це ускладнило комахам, які перейшли у стадію лялечки, зліт у повітря.

Драб заспокоїла тих, хто переживає за долю цих жуків – попри те, що дорослих комах ми у травні не побачили, у ґрунті перебуває багато їхніх личинок. Отже, зникнення хрущам не загрожує. Тим більше, що це жуки, які легко адаптуються до нових умов і швидко відновюють популяцію.

"Хрущі – це шкідники. Їхні дорослі особини їдять листя дерев у садах і парках. Личинки харчуються корінням рослин, що призводить до їх загибелі. Та все ж вони запилюють рослини. Ними харчуються багато птахів, ящірок, рептилій і їжаків" – пояснила вчена.

Вона також розповіла, що сам жук є ситним кормом для птахів та тварин, які його їдять, адже у хрущах міститься багато протеїну. До того ж, личинки хруща є хорошою наживкою для риболовлі. Отже користі від цих жуків справді чимало.

На Полтавщині чоловік відмовився отримувати повістку і викликав поліцію: Історія отримала продовження

п’ятниця, 22 листопад 2024, 22:40

На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...

Сім'я виграла розкішний сучасний особняк у лотерею (фото)

п’ятниця, 22 листопад 2024, 22:06

Сара Перрі з Уельсу стала щасливою власницею сучасного будинку в сільській місцевості після перемоги в розіграші лотереї Omaze. Новий будинок із трьома спальнями та двома ванними кімнатами розташований у мальовничому графстві Поуїс і коштує близько 500...