З моменту появи на ринку у 2000-х роках роботи-пилососи значно вдосконалилися. Вони можуть швидко очистити все приміщення, об’їжджаючи будь-які предмети. Однак за зручність доводиться платити не лише грошима, передають Патріоти України.
Нещодавній витік фотографій інтимного характеру, знятих роботом-пилососом, викликав хвилю занепокоєння про те, як багато ваш пилосос знає про нас і якою інформацією ділиться з іншими.
Тож спеціалісти ESET підготували перелік основних небезпек та рекомендації щодо запобігання потенційному шпигунству.
Що про вас знає ваш пилосос?
Увагу до теми шпигунства привернули кілька відомих випадків. На початку 2022 року MIT Technology Review отримав особисті фотографії з дому та інтимні фотографії, зроблені знизу під кутом. За даними видання, ці знімки були зроблені версією Roomba серії J7 від iRobot. Цей відомий постачальник роботів-пилососів підтвердив, що ці зображення були зроблені його пристроєм у 2020 році в рамках процесу розробки продукту.
Знімки були зроблені Roomba, а потім надіслані в компанію Scale AI, яка використовує їх для розробки штучного інтелекту та допомагає iRobot покращувати свої продукти, розпізнаючи більше об’єктів і перешкод. На жаль, у цьому випадку кілька працівників Scale AI не дотрималися угоди про конфіденційність і поділилися фотографіями, зробленими роботом-пилососом, у приватних групах соцмереж.
Як дані можуть використовуватись?
У серпні 2022 року Amazon оголосила про намір придбати iRobot. Ця угода викликала занепокоєння стосовно конкуренції на ринку та конфіденційності. У липні 2023 року Європейська комісія оголосила про офіційне розслідування, щоб зрозуміти, чи може угода надати великі переваги для бізнесу такій компанії, як Amazon. Зокрема додаткового вивчення потребувало питання, чи зібрані зображення можна використати для покращення пропозицій щодо покупок і кращої адаптації реклами на основі реальних особистих даних.
Наприклад, роботи-пилососи можуть знати ваш розпорядок дня на основі встановленого вами розкладу прибирання. Подібним чином збережені карти поверхів будинків показують розмір і дизайн будинку, на основі чого можна припустити рівень доходу та іншу інформацію про умови життя. І, звісно, може статися витік фотографій вашого дому, які допоможуть ідентифікувати вас та ваше місце проживання.
Чим потужніший пристрій, тим більше можливостей для шпигунства?
Останні версії роботів-пилососів зазвичай зберігають карту помешкання, а управляти ними можна через додаток для смартфона. Багато з цих моделей також мають голосове управління, сумісне з Amazon Alexa або Google Assistant. І більшість смарт-можливостей доступні завдяки роботі камер, датчиків і мікрофонів.
Якщо вам потрібен робот-пилосос, орієнтований на дотримання конфіденційності ваших даних, зверніть увагу на ті, які покладаються на інерційні вимірювання, поєднуючи гіроскопи та акселерометри. Таким пристроям для роботи не потрібні камери, лазери чи функції створення карт, які можуть бути використані для шпигунства. Однак недоліком є те, що вони рухаються менш ефективно, ніж їхні високоякісні аналоги, і можуть неодноразово проходити через деякі частини вашого будинку.
Для управління роботом-пилососом використовуйте безпечні додатки для мобільних пристроїв замість голосового управління для запобігання потенційному шпигунству.
На що слід звернути увагу перед покупкою нового робота-пилососа?
Зручність чи конфіденційність?
Еволюція розумних пилососів є прикладом того, як люди обмінюють конфіденційні дані на зручність. Чим потужніші наші розумні пристрої та чим більше інформації вони можуть збирати, тим вищий ризик її витоку. Тож для тих, хто цінує конфіденційність власних даних і побоюється шпигунства, найкращим способом буде використання стандартного пилососа без нових функцій.
Однак, якщо ви все ще вважаєте, що роботи-пилососи занадто зручні, щоб від них відмовлятися, вибір потрібних налаштувань і інформації, яку вони можуть збирати, є одним із способів зберегти певний контроль над вашими даними та запобігти їх потраплянню в чужі руки, а також небезпеки потенційного шпигування.
Про компанію:
ESET — експерт у сфері захисту від кіберзлочинності та цифрових загроз, міжнародний розробник рішень з ІТ-безпеки, провідний постачальник у галузі створення технологій виявлення загроз. Заснована у 1992 році, компанія ESET сьогодні має розширену партнерську мережу й представництва в більш ніж 180 країнах світу. Головний офіс компанії знаходиться у Братиславі, Словаччина.
Сонячні електростанції є одними з найпопулярніших джерел відновлювальної енергії. Проте все частіше недоліком СЕС називають те, що для їхнього будівництва потрібно чимало територій. Саме тому вчені з Національної лабораторії відновлюваної енергії США п...
В Україні замість МСЕКу запрацювала нова система оцінювання функціонування особи. Як вона працюватиме? Нова система оцінювання функціонування особи від 1 січня замінила МСЕКи. Уже створено понад півтори тисячі експертних команд. І це має вирішити пробл...